VIDEO: Otec u porodu? V Jablonci dál platí stopka, Liberec zkusí podmínkám vyhovět

Krajská nemocnice v Liberci zkusí podmínkám ministerstva vyhovět

Otcové opět mohou doprovázet své partnerky u porodu. Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo podmínky, které nemocnice musejí splnit, aby to bylo možné. Konečné rozhodnutí ale nyní nechává právě na nemocnicích. A ty se k tomu stavějí různě. Zatím se zdá, že většina otce k porodu pustí, ale jsou i takové, kde stále budou muset být matky na porodním sále samy.

Nepustit otce k porodu i nadále se rozhodli například v Jablonci nad Nisou. „Chápeme, že je to velmi citlivá věc, dlouho jsme zvažovali, jak se k tomu postavit, nakonec jsme se rozhodli pro větší opatrnost. Doufám, že to maminky i tatínkové pochopí,“ říká mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová.

Nemocnice se bojí především rizika zavlečení nákazy mezi personál, čím menší nemocnice, tím víc hrozí, že při výpadku zdravotníků může dojít k uzavření celého oddělení nebo minimálně k omezení provozu.

„Máme náš personál v porodnici rozdělený na dva týmy, které se navzájem vůbec nepotkávají. Pokud by se někdo nakazil, znamenalo by to odstavení jednoho týmu a zbyl by jen ten druhý. To by nutně přineslo omezení provozu, pokud by onemocněl i někdo z druhého týmu, nezbylo by, než porodnici úplně zavřít,“ vysvětluje mluvčí.

V Krajské nemocnici Liberec se ve čtvrtek po poradě krizového štábu rozhodli, že zkusí podmínkám ministerstva vyhovět a přítomnost otců u porodu povolí. Jak to bude probíhat, popisuje ve videu vedoucí lékařka liberecké porodnice Dagmar Zemanová.

Libor Tampier

Tagy: