VIDEO: Starostové sbírají podpisy proti rozšíření dolu Turow

Starostové se chystají sbírat podpisy pod petici, kterou chtějí odeslat do Bruselu.

Starostové se chystají sbírat podpisy pod petici, kterou chtějí odeslat do Bruselu.

VIDEO: Starostové sbírají podpisy proti rozšíření dolu Turow

Starostové z česko-polského pohraničí se chtějí obrátit na Evropský parlament, aby jim pomohl v boji proti plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turow na polské straně hranice. Pokračování těžby by podle českých expertů připravilo desetitisíce lidí na Liberecku o zdroje pitné vody. Starostové se proto chystají sbírat podpisy pod petici, kterou chtějí odeslat do Bruselu.

Polsko projekt rozšíření podporuje. Tamější uhlí totiž zásobuje sousední elektrárnu, která pokrývá téměř desetinu spotřeby elektřiny u našich sousedů. Těžaři opakovaně případný vliv na české území bagatelizují, čeští hydrogeologové ale o ztrátě vody v případě rozšíření dolu nepochybují.

Osmnáctistránkový text petice popisuje všechny obavy, které lidé na české straně hranice mají, vedle ztráty vody je to strach ze zvýšené hlučnosti a prašnosti. Petice je k podpisu na obecních úřadech a od pondělka i v online verzi na internetu. Podle expertů obeznámených s chodem europarlamentu bude ale velmi složité dostat téma dolu v Turowě na jednání europoslanců.

Česká iniciativa se může zarazit v petičním výboru, který ji nepustí dál, pokud se nepodaří vyjednat podporu napříč jednotlivými frakcemi europarlamentu. Podle českého europoslance Stanislava Polčáka (STAN) udělá Polsko, které má v europarlamentu více hlasů než Česko, všechno proto, aby se věc na plénum nedostala. Autoři petice ale doufají, že je podpoří Němci, na jejichž území rozšíření težby v Turowě také negativně dopadne.