VIDEO: Velký test trati Brno – Břeclav: Vlaky se tam proháněly rychlostí 200 km/h

Vlak jel neuvěřitelnou rychlostí

Na vybraných úsecích české železnice by vlaky už za pár let mohly jezdit až dvousetkilometrovou rychlostí. Plánuje to Správa železnice. Ta na úseku z Břeclavi do Brna vyzkoušela jízdu vlaku v tak vysoké rychlosti. Aby souprava se dvěma vagóny mohla vyjet na trať, bylo k tomu potřeba několikatýdenní testování, nejrůznější povolení a přísné bezpečnostní podmínky.

Souprava se dvěma vagóny postupně nabírala rychlost v koridoru mezi Podivínem a Vranovicemi. Právě tam by se za zhruba dva roky mohlo běžně tak rychle jezdit. Stačila chvíle a požadované dvousetkilometrové rychlosti vlak bez problémů dosáhl. Tak rychle jel přitom naposledy vlak u nás při zkušební jízdě na běžné trati před dlouhými šestnácti lety.

Správa železnic dnes navíc tímto testovala funkčnost nejmodernějšího zabezpečovacího systému na dráze nazvaného ETCS. Ten každým okamžikem hlídá rychlost na trati. Kdyby tak chtěl strojvedoucí jet rychleji, nebo měl třeba zdravotní problémy, systém okamžitě začne brzdit.

Na trati z Brna do Břeclavi přitom padl i český rychlostní rekord na železnici. V roce 2004 tudy projelo Pendolino rychlostí téměř 240 kilometrů v hodině. Naše zákony přitom zatím umožňují, aby vlaky u nás jezdily rychlostí maximálně 160 km/h. K tomu, aby jezdily ještě rychleji, jsou potřeba stavební úpravy na železnicích.

Tagy: