
Technické muzeum Brno otevře expozici motorů. Lákadlem je rameno určené k průzkumu Jupitera
Přichází další fáze přijímacích zkoušek na střední školy. V úterý zasedli před záznamové archy žáci pátých tříd, kteří budou bojovat o místa na víceletých studijních oborech. Zvládli byste letošní test z českého jazyka a matematiky? Ověřte si své znalosti v úlohách, které vybrala redakce CNN Prima NEWS ze zadání prvního řádného termínu přijímacích zkoušek pro páťáky.
Pokračuje první kolo přijímacích zkoušek na střední školy. I v tomto týdnu bojují uchazeči o studium na čtyřletých oborech. První řádný termín proběhl v pátek, další pokus se konal nyní v pondělí. Jaké zapeklité matematické příklady či češtinářské chytáky je čekaly tentokrát? Redakce CNN Prima NEWS vybrala několik příkladů z letošních zadání pro matematiku a český jazyk, ve kterých si můžete prověřit své vědomosti. Kompletní verze testů jsou k nahlédnutí na webu To dáš.cz.
V pátek odstartovala první kola přijímacích zkoušek na střední školy. V úvodní vlně se před záznamovými archy ocitli mladí uchazeči o čtyřleté studijní obory. S jakými zapeklitými úlohami se museli poprat v testech z matematiky a českého jazyka? Redakce CNN Prima NEWS vybrala několik příkladů z letošních zadání, ve kterých si můžete prověřit své vědomosti. Kompletní verze testů jsou k nahlédnutí na webu To dáš.cz.
Již v pátek odstartují první kola přijímacích zkoušek na střední školy. Jako první přijdou na řadu čtyřleté obory, příští týden na ně navážou šestileté a osmileté. O místa v lavicích bude bojovat téměř 160 tisíc dětí, kapacity jsou ale omezené a velká města budou opět čelit nemalému náporu. Jaké termíny si hlídat, kdy přijdou výsledky z prvního kola a o které obory je největší zájem? Podívejte se na rozcestník k přijímacím zkouškám, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
Již 11. dubna usednou desítky tisíc žáků devátých tříd do lavic s myšlenkou na budoucnost – čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Vedle obav z testových otázek mohou dětem situaci zhoršovat i sami rodiče, například přehnanými obavami nebo očekáváním. Významný vliv na úspěch má pak i schopnost dítěte zvládnout stres. Jak se na velký den ideálně připravit? Na to odpovídají psychologové.
Jednoznačná dominance gymnázií, ale také zvýšený zájem o podnikání. Cermat s ministerstvem školství zveřejnil statistiky po uzavření přihlašování na střední školy. Z prezentovaných dat je zřejmé, že největší nápor ve čtyřletých maturitních oborech stále připadá na gymnázia. Přihlášky mířily ve velkém ovšem i na obchodní akademie či zdravotnické specializace. Podívejte se na přehled nejpopulárnějších oborů, kde panuje největší konkurence.
Boj o místa na středních školách vstupuje do další fáze. Zájemci o studium mají nyní necelé dva měsíce na to, aby se připravili na první kolo přijímacích zkoušek. Termínů je hned několik včetně náhradních, navíc se liší podle toho, zda se jedná o celostátní či školní testy. V jakých řádných termínech se zkoušky pořádají a kdy přijdou výsledky z prvního kola? Podívejte se na přehled všech důležitých dat, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
Závažného provinění se mělo dopustit několik autoškol a tři komisaři na Prachaticku. Ti měli brát úplatky a nechávat zájemce o řidičský průkaz ve velkém švindlovat. Viníky teď prošetřuje policie, pro jednoho z nich si dokonce přišla zásahová jednotka. Jestliže soud prokáže vinu komisařů, všem, kteří u nich skládali zkoušky, hrozí odebrání licence. Píše o tom web iDnes.cz.
První měsíce roku mnozí lidé napříč světem přeměňují na „suché“. Období, v jehož průběhu si odepřou alkoholické nápoje, se sice liší, ale důvod je často stejný: vyzkoušet si, zda dotyčný zvládne po určitou dobu žít bez alkoholu. Právě vztah k této návykové látce se může přetvořit v závislost, které se často velmi těžko zbavuje. Víte, zda máte pití alkoholu pod kontrolou? Vyzkoušejte si test.
Více než 100 tisíc žáků devátých tříd si od 1. února bude podávat přihlášky k jednotné přijímací zkoušce na své vybrané střední školy a gymnázia. Ještě než dojde na ostré skládání zkoušek, mohou si studenti vyzkoušet i přijímačky ve škole či doma prostřednictvím aplikace nebo testových zadání z předchozích let. Větší strach mnozí mají z úloh týkajících se matematiky. Jsou skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z matematiky na zadáních z loňského roku.
Deváťáci mají za sebou přijímací zkoušky na střední školy nanečisto. Část pedagogů upozornila na problém se zadáním: některé úlohy z matematiky se opakovaly. Ředitelé základních škol to považují za polovičatou práci, poslankyně Jana Berkovcová (ANO) viní společnost Cermat, která přijímací řízení spravuje. Ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková ale namítla, že úloh jsou stovky a že jde o stoprocentní simulaci ostrého termínu.
Již 1. února si žáci devátých tříd budou podávat přihlášky k jednotné přijímací zkoušce. Letos by se o místa na středních školách a gymnáziích mělo ucházet více než 100 tisíc studentů, a podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) se bude jednat o podobně silný ročník jako loni. Každý rok se po složení zkoušek objevuje kritika na složitost a obtížnost některých úloh – jsou ale testovací otázky skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z českého jazyka na zadáních z loňského roku.