Zrádci v řadách tajné služby. Zelenskyj odvolal jejího šéfa, končí i generální prokurátorka

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli odvolal šéfa tajné služby SBU Ivana Bakanova a generální prokurátorku Irynu Venediktovovou, uvádí se na stránkách prezidentské kanceláře. Jako důvod Zelenskyj uvedl, že na Ruskem okupovaném území Ukrajiny pracuje proti zájmům státu přes 60 pracovníků SBU a prokuratury. Informovala o tom agentura Unian.

„Více než 60 zaměstnanců prokuratury a SBU zůstalo na okupovaném území a pracuje proti našemu státu,“ uvedl Zelenskyj ve večerním projevu. „Takové množství zločinů proti základům národní bezpečnosti státu a vazby, které byly zaznamenány mezi pracovníky ukrajinských bezpečnostních složek a ruských speciálních služeb, vyvolávají velmi vážné otázky směrem k příslušným představitelům,“ dodal s tím, že se proto rozhodl Bakanova a Venediktovovou odvolat.

Zelenskyj také sdělil, že k odvoláním obou činitelů z funkce dochází poté, co Ukrajina zahájila proti pracovníkům prokuratury, vyšetřovatelům a představitelům dalších orgánů činných v trestním řízení 651 trestních stíhání na základě zákonů o vlastizradě a kolaborační činnosti. Úřadujícím generálním prokurátorem prezident jmenoval Oleksije Symonenka, stojí v nařízení zveřejněném prezidentskou kanceláří. Kdo nahradí Bakanova ve funkci šéfa SBU, zatím jasné není.

Web Politico s odvoláním na své zdroje minulý měsíc uvedl, že se Zelenskyj chystá odvolat Bakanova z funkce šéfa Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU). Stát se tak mělo kvůli sérii neúspěšných operací kontrarozvědky a rovněž kvůli ztrátě města Cherson na začátku ruské invaze. Bakanov je podle agentury Reuters přítelem Zelenského od dětství, do funkce byl jmenován v roce 2019 s cílem provést reformy v SBU a očistit ji od ruského vlivu. V době předvolební kampaně Bakanov řídil Zelenského štáb. Dříve stál také v čele prezidentovy strany Sluha národa.

Venediktovová byla mimo jiné zodpovědná za stíhání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Byla první ženou, která na Ukrajině zastávala post generální prokurátorky. Ve funkci působila od roku 2020.

Tagy:
válka Ukrajina odvolání Volodymyr Zelenskyj tajná služba prokurátorka zrada Iryna Venediktovová Ivan Bakanov