Rusko už válku prohrálo, řekl šéf britské armády. Vysvětlil, proč se Putin nebojí svého konce

Rusko podle šéfa britské armády Tonyho Radakina od začátku války na Ukrajině ztratilo asi 50 000 vojáků, kteří padli nebo utrpěli zranění. Řekl to v rozhovoru se stanicí BBC. Ruská ani ukrajinská strana počty vojáků, kteří během nynější války padli, nebo byli ranění, nezveřejňuje.

Radakin také řekl, že ruské pozemní síly přišly o třetinu své bojeschopnosti a že zničeno bylo na 1 700 ruských tanků a skoro 4 000 ozbrojených bojových vozidel.

Ruskojazyčná verze BBC připomíná, že ruské ministerstvo obrany o lidských ztrátách naposledy informovalo 25. března, tedy měsíc po začátku invaze, kdy uvedlo, že zemřelo 1 351 jeho vojáků. Začátkem července se BBC na základě informací z veřejně dostupných zdrojů podařilo potvrdit informace o 4 515 ruských vojácích a důstojnících, kteří padli na Ukrajině. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová tento týden řekla, že Kyjev až do konce válečného stavu nebude informace o obětech zveřejňovat, protože „přítel je nemá znát“.

„Rusko má velké potíže. Nevede konvenční válku, snaží se vytvářet psychologický tlak,“ okomentoval Radakin současnou ruskou strategii mohutného ostřelování prakticky všeho. „Rusko už válku prohrálo,“ dodal Radakin s odkazem na původní ruské cíle.

Putin má v Rusku vše pod kontrolou

Šéf britské armády Radakin jako „zbožné přání“ odmítl spekulace o tom, že ruský prezident Vladimir Putin je ve špatném zdravotním stavu nebo že by na něj mohl být spáchán atentát. „Jako vojenští profesionálové vidíme poměrně stabilní režim v Rusku,“ řekl. „Prezident Putin zvládl potlačit jakoukoliv opozici, vidíme aparát, který je mu oddaný, a nikdo v ruském vedení nemá motivaci se Putinovi postavit,“ uvedl také.

Radakin upozornil, že i přes oslabení bojeschopnosti Rusko představuje největší hrozbu, které Británie čelí. Upřesnil, že Rusko je jadernou mocností, má kapacity pro podnikání kybernetických útoků a může také podle něho ohrozit podvodní kabely pro přenos informací kolem světa.

Tagy:

Hlavní zprávy

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Pobaltské státy podpořily vstup Ukrajiny do NATO

23:24

VIDEO: Zelenskyj poslal vzkaz Rusům

22:56

Rusko je nemoc, přišel s tvrdou kritikou Horáček. Anexi odsuzují i další osobnosti

22:35

Ministerstvo obrany: Ukrajina osvobozuje Drobysheve v Doněcké oblasti

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. V pátek pak promluví před oběma komorami ruského parlamentu při ceremonii, která má znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. Kreml ale už uvedl, že Moskva bude považovat útok na anektovaná území za agresi vůči Rusku.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Grande 100. Hrdličky Rolins a Nedvěd uspořádali velkolepou párty, pozvali hvězdné hosty

Pavel Nedvěd a Dara Rolins si užili společnou oslavu 50. narozenin. Bývalý fotbalista je měl na konci srpna a Daru čekají kulatiny na začátku prosince, teď si ale u italského jezera Lago Maggiore uspořádali velkolepý mejdan nazvaný Grande100. Pár se sladil do růžových kostýmků a personál restaurace přinesl pro každého jeden dort. Hrdličky si zazpívaly happy birthday, navzájem si padly do náruče a zasypaly se polibky. Zbytek večera strávili s přáteli – tančili a zpívali v klubu a na jachtě.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.