reklama

Zvažuji kandidaturu na Hrad. Politické zkušenosti na to mám, oznámil Kalousek

Bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek oficiálně oznámil, že zvažuje kandidaturu na Hrad. Definitivně se chce rozhodnout do konce zimy, řekl v rozhovoru pro deník Právo.

reklama

„Ještě nejsem rozhodnutý, ale fakt je, že jsem o tom začal vážně přemýšlet,“ prohlásil v rozhovoru Práva Kalousek. Prezidentské volby by se v řádném termínu měly konat v zimě roku 2023. Redakci CNN Prima NEWS Kalousek následně vysvětlil, jak by si funkci hlavy státu představoval.

„Nepřijde žádný spasitel, žádná národní ikona. Neexistuje druhý Václav Havel. Potřebujeme civilnější výkon této funkce. Potřebujeme dělníka Ústavy, který bude dělat dobré kroky, aby přispěl k obnově demokratického systému. Do takového pojetí bych měl chuť se pustit,“ uvedl Kalousek.

Kalousek se chce definitivně rozhodnout do konce zimy. „Předpokládám, že v té soutěži bude celá řada kandidátů. Doufám, že co nejlepších. Chtěl bych být kandidátem občanským s velkými politickými zkušenosti,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS Kalousek.

Být občanským kandidátem znamená, že musí sesbírat minimálně 50 tisíc podpisů. Kalousek by se tak mohl postavit proti kandidátovi vznikající vlády pěti koaličních stran. Mluví se o tom, že by se do boje o Hrad mohl postavit šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

Jeho stranický kolega a zakladatel hnutí STAN Petr Gazdík v rozhovoru CNN Prima NEWS řekl, že Rakušan by měl kandidovat a byl by skvělým prezidentem. Rakušan ve sněmovních volbách získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech. Ve Středočeském kraji ho kroužkovalo 60 tisíc lidí.

Podpisy občanů už začali sbírat například fanoušci končícího premiéra Andreje Babiše (ANO). Druhou možností je sesbírat podpisy 20 poslanců.

Tagy:

Hlavní zprávy

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků
Koronavirus

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Boj o pandemický zákon ve Sněmovně: Umožní větší restrikce, odpůrci šikanují poslance

Poslanci by v úterý mohli projednat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu. Kabinet chce, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se k nim sejdou výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko je v boji s korupcí na 49. místě světa. Za západní Evropou výrazně zaostává

Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama