Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní

Hvězda filmového plátna, která se stala jedním z idolů své doby. Zahrála si v dnes již kultovních filmech jako Kristián, Přítelkyně pana ministra nebo Hotel Modrá hvězda. Ač se to zdá neuvěřitelné, herečka Adina Mandlová zemřela už před 30 lety. O její filmové kariéře a milencích v době nacistického Německa a emigraci toho bylo napsáno mnoho. Jaké ale měla dětství? A co všechno předcházelo její herecké kariéře?

Budoucí filmová hvězda se narodila 28. ledna 1910 v Mladé Boleslavi. Po třech chlapcích konečně přišla na svět holčička. A měla neuvěřitelná privilegia. „Protože jsem byla něco extra, tak mi tatínek vykal a kluci mi museli vykat taky. Já jim ovšem tykala. Stačilo mi ukázat na jednoho z nich, když jsem brečela – což bylo často – a hned dostali výprask. Protože jsem často mívala noční můry, a i ve dne jsem se bála, dokonce i na záchod, musel jeden z bratrů vždycky stát hlídku přede dveřmi, aby se Adinka vyčůrala anebo vykakala bez bázně a strachu,“ vzpomínala Mandlová ve své autobiografii Dneska už se tomu směju.

Když dva se milují

Oldřich Nový a Adina Mandlová

Posted by Effatha / Otevři se on Thursday, February 23, 2017

„Lidově se říká, že vymodlené děti jsou obyčejně hrozní neřádi, protože je to proti Bohu a přírodě, snažit se zkřížit jejich zámysly. Mám-li soudit podle sebe, něco na tom je. Jako malá holka jsem byla nesnesitelná, protože mě tatínek rozmazloval,“ přiznala herečka.

Maminka vyhrožovala sebevraždou

I kvůli své výchově a temperamentu měla problémy ve škole. „Snažila jsem se lišit od ostatních dětí a dívala jsem se na ně s opovržením. Školu jsem vždycky nenáviděla, a jak jsem mohla, tak jsem se ulila. Přesto jsem ale neobyčejně prospívala a nosila domů samé jedničky – až na známku z mravů. Byla jsem umíněná, prostořeká,“ sdělila Mandlová. Kvůli chování musela nakonec opustit i tzv. reálku. Později byla vyloučena i z francouzského penzionátu.

Když bylo herečce osm let, zemřel její milovaný tatínek. To pro malou Adinu znamenalo konec privilegií. „Maminka dostávala často záchvaty beznaděje, zejména, když jsme zlobili. Když už si s námi nevěděla rady, sáhla do knihovny a vytáhla tatínkův revolver schovaný za knihami, a že prý toho života má dost a že se zastřelí – a namířila revolver ke spánku,“ prozradila hrůznou vzpomínku Mandlová.

„Když to udělala poprvé, tak jsme se rozbrečeli a prosili ji na kolenou, aby se nestřílela, že už budeme hodní. Podruhé už jsme moc neprosili, jenom jsme slibovali, že se polepšíme, a když to na nás zkusila popáté nebo pošesté, podala jsem ji beze slova revolver, než ho sama stihla vylovit,“ dodala.

Bez manžela matka finanční situaci těžko zvládala. Podle Mandlové se proto v životě rodiny začali objevovat „strejčci“. Jeden z nich jí obzvlášť uvízl v paměti. S ním totiž matka vydržela až do smrti. „Fyzicky jsem ho nesnášela, a když se mě z počátku snažil políbit na dobrou noc, vždycky jsem uhnula, takže se přestal snažit. Potil se jako čuně a koupal se jen jednou týdně v sobotu a stříhal si nehty u nohou před večeří u jídelního stolu,“ vzpomínala herečka.

Po dlouhá léta byla frigidní

„Ale protože byl primitiv, byl asi moc dobrý v posteli a já je oba dost často slyšela hekat z ložnice, což mi tak zhnusilo sex, že jsem byla po dlouhá léta frigidní. Pan doktor Freud by tomu asi rozuměl,“ prozradila Mandlová.

Adina Mandlová

Dnes vzpomínáme na Adinu Mandlovou (*28. 1. 1910 - 16. 6. 1991) Ukázka z filmu Svatební cesta z roku 1938.

Posted by Stopy starých časů on Monday, January 28, 2019

I přesto si ale už v šestnácti letech našla milence, se kterým chodila po nočních podnicích a barech. Když doma došlo k hádce, utekla za ním až do Olomouce. „Pan nadporučík se vypotácel z baru, kde seděl s bardámou, úplně opilý a rozjařený, ale hned jak mě uviděl, vystřízlivěl,“ řekla herečka.

„On mě nakrmil v baru studeným nářezem, nalil do mě spoustu vína a pak mě vzal nahoru do pokoje. A tam jsem přišla o panenství. Byla to celkem bolestná zkušenost a já se divila, co na tom vlastně lidi mají a zda to vůbec stojí za to, zatímco hudba dole v baru hrála Když oschnou meze, na mě to vleze,“ dodala.

Ve Francii otěhotněla

Čas, který následně strávila ve francouzském penzionátu, popisovala Mandlová jako snad nejkrásnější dobu svého života. I zde zažila románky, například s portrétistou Geogesem Raucherem, se kterým i otěhotněla. Rozhodla se pro podstoupení interrupce. „Gynekolog provedl operaci bez narkózy a bolest při plném vědomí byla šílená,“ vzpomínala herečka. Po vyloučení z penzionátu za „nevhodné chování“ se po určité době opět vrátila do Prahy, kde, jak všichni víme, nakonec rozjela úspěšnou filmovou kariéru.

Tagy: