Adventní trhy v Brně: Obří dřevěný betlém, kluziště a vánočně nazdobená šalina

Načerpejte vánoční atmosféru v Brně. I v moravské metropoli se konají pohádkové adventní trhy. Každý rok bývají přímo kouzelné. Kdy letos probíhají a co vás na nich čeká?

Svařené víno, pečené kaštany, trdelníky, cukroví, koláče, grog, medovina, punč, sýry, čokolády, bramboráky, klobásy, kožené výrobky, pletené doplňky, dekorace a mnoho dalšího najdete v desítkách stánků rozmístěných po městě, po kterém se navíc můžete slavnostně projet vánočně nazdobenou šalinou. Přijďte si na brněnské adventní trhy vychutnat ty pravé Vánoce.

Otevírací doba vánočních trhů a jejich program

Adventní trhy v Brně se konají na náměstí Svobody, Zelném trhu, Moravském náměstí, Dominikánském náměstí a nádvoří Staré radnice. Co a kde se v rámci adventních trhů v Brně koná?

Náměstí Svobody

 • Kdy: 24. listopadu až 23. prosince 2023
 • Otevírací doba: 11 až 21:45 hodin

Hlavní kulturní program se odehrává na náměstí Svobody, kde stojí pódium a 62 stánků s různým zbožím. Seznam prodejců najdete zde. 24. listopadu se tu v 17 hodin rozzářil vánoční stromeček. Ten letos pochází ze Školního lesního podniku Křtiny Mendelovy univerzity v Brně a jedná se o padesátimetrovou bělokorou jedli.

Každý večer na náměstí Svobody zazní koncerty a ve tři odpoledne tu čeká na děti speciální program. Kromě koncertů návštěvníky trhů čeká i mikulášská akce, divadla, soutěže pro děti, vystoupení mažoretek, šermířská vystoupení a další.

Speciální vánoční program nabízí také brněnský orloj, ze kterého každou hodinu od 11 do 23 hodin vypadne jedna skleněná kulička s vánočním motivem.

Zimní bar

Zahřát se můžete nejen zpíváním koled a nakupováním dárků, ale i v zimním baru, kde vám připraví lahodný punč, svařené víno, teplé mošty a jiné chuťové bomby. Designová konzumační zóna má tvar hvězdy a je postavena na kašně.

Pokladnička Českého červeného kříže

Kdo chce, může hodit peníze do kasičky Českého červeného kříže, která stojí u vánočního stromečku.

Zvonička

Kdo si v ní zazvoní na zvoneček, tomu se splní přání.

Zelný trh

 • Kdy: 24. listopadu až 23. prosince 2023
 • Otevírací doba: 10 až 20 hodin

Adventní trhy na Zelném trhu letos začaly tradičně dřív než na ostatních místech v Brně, a to už 17. listopadu. 24. listopadu se tu v 18 hodin rozsvítil vánoční stromeček. Jedná se o šestnáctimetrovou jedli, která sem doputovala z Rakvic na Břeclavsku. Je asi dvacet let stará a v Rakvicích ji museli pokácet, protože přerůstala do silnice.

Na Zelném trhu stojí 107 stánků. Přehlednou mapu prodejců najdete zde. Kromě stánků návštěvníky čeká i bohatý doprovodný program. Každý den zde vystoupí tři kapely. Kulturní program na Zelném trhu můžete prostudovat zde.

Labyrint

Pod Zelným trhem se rozkládá Labyrint, který vás zavede do středověkých sklepů. Nejstarší sklepní prostory v Brně se nachází až osm metrů pod dlažbou náměstí. Najdete tady taky alchymistovu laboratoř nebo klec bláznů. S turistickou kartou BRNOPAS sem máte navíc vstup s dvacetiprocentní slevou.

Dominikánské náměstí

 • Kdy: 24. listopadu až 23. prosince 2023
 • Otevírací doba: 11 až 21:45 hodin

Zdejší trhy jsou komornější, ale o to autentičtější. Najdete zde osm stánků a hlavně velký betlém, Ježíškovu poštu a vánoční hvězdu. Kromě toho na Dominikánském náměstí stojí i malá stage pro komorní koncerty a divadelní představení, které se konají každou sobotu a neděli v 17 a 19 hodin. A o víkendech se na náměstí a v přilehlé pasáži Jalta můžete těšit na program pro děti, například dílničky či pohádková představení.

Halouzkův dřevěný betlém

Největším lákadlem je Halouzkův dřevěný betlém, který je druhým největším ručně vyrobeným betlémem ve střední Evropě. Čítá přes sto postav v životní velikosti. Letos návštěvníci trhů mohou zavítat i na speciální workshop s autorem Jiřím Halouzkem, a to 2. prosince.

Ježíškova pošta

Děti můžou napsat dopis Ježíškovi a poslat ho zdejší poštou. Dřevěná schránka Ježíškovy pošty stojí v horní části náměstí u kostela sv. Michala.

Pasáž Jalta

V pasáži Jalta se budou o víkendu vždy od 14 hodin konat dílničky, ve kterých si děti pod vedením lektorek budou moci vyrobit vánoční ozdoby, přáníčka či malé dárky.

Od 17 hodin bude v Jaltě každý víkend v provozu zimní kino. Zachumlejte se do deky a na lehátku si vychutnejte film.

Vánoční hvězda

U kostela sv. Michala se nachází velká vyřezávaná vánoční hvězda, která patří k symbolům brněnských Vánoc. Ideální fotokoutek!

Moravské náměstí

 • Kdy: 24. listopadu až 23. prosince 2023
 • Otevírací doba: 10 až 22 hodin

Na Moravském náměstí o Vánocích najdete 17 stánků, bar, dětský historický kolotoč, vyhlídkové kolo a kluziště. Vánoční trhy u Jošta, jak se zdejším trhům říká, protože se rozkládají u velké jezdecké sochy markraběte Jošta Lucemburského, asi nabízí největší vyžití pro děti. Letos se tu nově nachází ještě další vánoční strom. Ten byl slavnostně rozsvícen 24. listopadu v 19 hodin.

Brněnské vyhlídkové kolo

Místní vyhlídkové kolo dosahuje výšky 33 metrů. V osvětlených kabinkách se najednou sveze až 144 lidí. S turistickou kartou BRNOPAS sem máte vstup s padesátiprocentní slevou.

Kluziště

Přijďte se zahřát na bruslích! Ledová plocha zdejšího kluziště měří zhruba 800 m² a pojme až 120 bruslařů. Ideální vánoční aktivita (kromě pojídání vanilkových rohlíčků).

Otvírací doba kluziště

24. listopadu 2023 – 28. února 2024 (podle počasí)

 • 9:00–10:00 údržba ledu
 • 10:00–12:00 I. BLOK
 • 12:00–13:00 údržba ledu
 • 13:00–15:00 II. BLOK
 • 15:00–16:00 údržba ledu
 • 16:00–18:00 III.BLOK
 • 18:00–19:00 údržba ledu
 • 19:00–21:00 IV. BLOK
 • 21:00–22:00 údržba ledu

Na Štědrý den se bude bruslit od 10:00 do 14:00 hodin bez úpravy ledu.

25. prosince 2023 bude zavřeno.

Od 26. prosince 2023 bude běžný provoz.

Na Silvestra bude běžný provoz, poslední blok bude prodloužen do 22 hodin.

1. ledna 2024 bude zavřeno.

Stará radnice

 • Kdy: 24. listopadu až 23. prosince 2023
 • Otevírací doba: v pondělí až čtvrtek od 15 do 21 hodin, v pátek až neděle od 10 do 21 hodin

Na nádvoří Staré radnice můžete zažít romantickou adventní atmosféru.

Gourmet Vánoce

Novinkou letošních brněnských Vánoc jsou Gourmet Vánoce u Staré radnice. V devíti stáncích zde najdete devět špičkových podniků, které potěší hlavně mlsné jazýčky. Mapu stánků najdete zde.

December Design Days

Designové vánoční trhy nabídnou řadu možností k zakoupení originálních a kvalitních dárků. Svou tvorbu představí umělci, kteří navrhují módní doplňky, šperky, oblečení, porcelán a další řemeslné výrobky.

Vánoční vesnička

Ve vánoční vesničce na nádvoří Staré radnice se koná program pro děti, například dětské workshopy. Vesničku tvoří zmenšené vánoční stánky a workshopy připravuje například Zoo Brno, VIDA! science centrum, Moravská galerie v Brně, VESNA – ženský vzdělávací spolek a Kávéeska.

Drakovy Vánoce

Brněnský drak letos slaví Vánoce. Instalace studia NAHAKU najdete v průchodu u draka na Radnické i v tom směrem k ulici Mečová.

Sklep

Ve sklepě pod Starou radnicí najdete expozici Ohnivý kůň a drak, kde vás ohromí brněnské pověsti a legendy. Čeká vás animace, videomapping či rozhýbaná panoramata Brna, díky nimž se přesunete do časů obléhání města švédskou armádou. S turistickou kartou BRNOPAS sem máte vstup zdarma. Informace o vstupenkách a otevírací době zde.

Věž

Vystoupejte po 173 schodech na 63 metrů vysokou radniční věž a užijte si výhled na město. S BRNOPASem máte na věž vstup zdarma. Informace o vstupenkách a otevírací době zde.

Kulturní program brněnských Vánoc najdete zde.

Praktické informace o brněnských adventních trzích si můžete přečíst zde.

Mapa, kde co na brněnských vánočních trzích najdete, je zde.

Brněnský vánoční veletrh

V Brně se koná i vánoční veletrh. Proběhne na brněnském výstavišti a můžete si tam koupit vánoční dárky za výhodné ceny.

Otevírací doba a program

 • Kdy: od 8. do 17. prosince 2023
 • Otevírací doba: od 9 do 18 hodin, poslední den do 16 hodin
 • Kde: pavilony F a G1
 • Vstupné: ve všední dny 30 korun, o víkendech 50 korun, děti do 6 let zdarma
 • Parkování v areálu: zdarma

Na veletrhu si můžete prohlédnout zboží 400 prodejců. Nabídka je opravdu pestrá – zahrnuje módu, hračky, vánoční dekorace, věci do domácnosti, ale i kosmetiku a jídlo. Na návštěvníky čeká i bohatý doprovodný program. Můžete zavítat například na řemeslnický jarmark a vyrobit si adventní věnec, podívat se na mnoho koncertů (vystoupí například Petra Janů a Bohuš Matuš), navštívit výstavu obrazů nebo včelařů nebo si užít dronovou show, která proběhne 8. a 16. prosince od 17 hodin.

Pořadatelé nezapomínají ani na děti. Ty mohou navštívit kreativní dílny, kde si mohou vyrobit vánoční dekorace nebo upéct vánoční cukroví. Nebude chybět ani oblíbené malování na obličej. Vyřádit se mohou i na kolotoči nebo ve skákacím hradu. Organizátoři do programu zahrnuli i dětská představení, například muzikálovou pohádku nebo kouzelnickou show.

Kompletní doprovodný program brněnského vánočního veletrhu 2023 najdete zde.

Cesta do Brna

Vyrazíte-li na brněnské adventní trhy autem z Prahy, bude vám to trvat přibližně dvě hodiny. Parkovacích míst v centru ale není nazbyt. Ideální je využít parkovací domy, které jsou poblíž historického jádra 3. Jedná se o parkovací domy Pinki Park – Brno Kopečná (88 míst), Domini Park – vjezd u ulice Husova (367 míst), Parking u Janáčkova divadla (390 míst) a JD Parking – vjezd z Moravského náměstí (400 míst). V okolí centra Brna je modrá parkovací zóna, kterou je možné využít o víkendech zdarma.

Cesta autobusem z Prahy do Brna trvá tři hodiny a lístek stojí 400 korun. Pojedete-li z Prahy do Brna vlakem, cesta bude trvat 2,5 hodiny, jízdenka stojí 250 korun.

Covid vs. vánoční trhy

Koronavirus několik let hatil plány organizátorů různých akcí. Zdá se, že to nejhorší máme ale už za sebou a letos by se adventní trhy měly konat. Nicméně vzhledem k nepředvídatelnosti situace raději sledujte informace na oficiálních webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Tagy: