Afghánská dívka z obálky časopisu National Geographic je na útěku před Tálibánem

Afghánská dívka Sharbat Gullaová z obálky časopisu National Geographic z roku 1985 uprchla z Afghánistánu a našla bezpečné útočiště v Itálii. V pákistánském uprchlickém táboře byla dívka se zářivě zelenýma očima vyfocena když jí bylo 12 let.

Ikonická Afghánská dívka, která byla vyfocena na obálku časopisu National Geographic, našla bezpečné útočiště v Itálii poté, co uprchla před Tálibanem během evakuace Afghánců. Ve čtvrtek o tom informovala italská vláda. Itálie byla jednou z několika západních zemí, které letecky přepravily stovky Afghánců, když Talibán v srpnu převzal moc.

Kancelář premiéra Maria Draghiho uvedla, že Itálie zorganizovala evakuaci Gullaové poté, co požádala o pomoc. Italská vláda jí nyní hodlá pomoct se začleněním se do života.

Gullaová se proslavila díky fotografii Steva McCurryho, na které je zobrazena s pronikavě zelenýma očima. V roce 2014 se dostala do Páksitánu, ale musela se skrývat. Úřady jí totiž podezřívaly z nákupu falešných dokladů. O dva roky později byla ze stejného důvodu zatčena a soud nařídil deportaci zpět do Afghánistánu. Nyní čtyřicetiletá žena dostala také trest patnáctidenního vězení a pokutu 110 tisíc pakistánských rupií (zhruba 25 tisíc korun).

Gullaová byla se svými čtyřmi dětmi předána afghánským úřadům na hraničním přechodu v Torkhamu. Vypadala velmi nešťastně a než přešla, podávala se na Pákistán a zamumlala pákistánskému lidu přání všeho dobrého, popisuje web Daily Mail výpověď dvou celníků. Poté byla letecky převezena do Kábulu, kde ji přijal prezident Ashraf Ghani a předal jí klíče od nového bytu.

„Jako dítě si získala srdce milionů lidí, protože byla symbolem,“ popsal Ghani a dodal, že fotografie se stala jedním z nejslavnějších snímků 80. až 90. let.

Tagy: