reklama

Afghánská dívka z obálky časopisu National Geographic je na útěku před Tálibánem

Afghánská dívka Sharbat Gullaová z obálky časopisu National Geographic z roku 1985 uprchla z Afghánistánu a našla bezpečné útočiště v Itálii. V pákistánském uprchlickém táboře byla dívka se zářivě zelenýma očima vyfocena když jí bylo 12 let.

reklama

Ikonická Afghánská dívka, která byla vyfocena na obálku časopisu National Geographic, našla bezpečné útočiště v Itálii poté, co uprchla před Tálibanem během evakuace Afghánců. Ve čtvrtek o tom informovala italská vláda. Itálie byla jednou z několika západních zemí, které letecky přepravily stovky Afghánců, když Talibán v srpnu převzal moc.

Kancelář premiéra Maria Draghiho uvedla, že Itálie zorganizovala evakuaci Gullaové poté, co požádala o pomoc. Italská vláda jí nyní hodlá pomoct se začleněním se do života.

Gullaová se proslavila díky fotografii Steva McCurryho, na které je zobrazena s pronikavě zelenýma očima. V roce 2014 se dostala do Páksitánu, ale musela se skrývat. Úřady jí totiž podezřívaly z nákupu falešných dokladů. O dva roky později byla ze stejného důvodu zatčena a soud nařídil deportaci zpět do Afghánistánu. Nyní čtyřicetiletá žena dostala také trest patnáctidenního vězení a pokutu 110 tisíc pakistánských rupií (zhruba 25 tisíc korun).

Gullaová byla se svými čtyřmi dětmi předána afghánským úřadům na hraničním přechodu v Torkhamu. Vypadala velmi nešťastně a než přešla, podávala se na Pákistán a zamumlala pákistánskému lidu přání všeho dobrého, popisuje web Daily Mail výpověď dvou celníků. Poté byla letecky převezena do Kábulu, kde ji přijal prezident Ashraf Ghani a předal jí klíče od nového bytu.

„Jako dítě si získala srdce milionů lidí, protože byla symbolem,“ popsal Ghani a dodal, že fotografie se stala jedním z nejslavnějších snímků 80. až 90. let.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama