Drtivou většinu z 82 tisíc Afghánců, které v srpnu evakuovali američtí vojáci do USA, nikdo neprověřil. Nyní se ukazuje, že řada z těchto lidí vůbec neměla nárok na evakuaci, jelikož neměla americké občanství ani žádnou jinou spojitost se zemí. Úřady se totiž při třídění Afghánců spoléhaly jen na teroristické databáze.
Republikáni znovu kritizují vládu amerického prezidenta Joea Bidena a tentokrát mají v ruce pořádnou zbraň. Z interních databází totiž republikáni z klíčových resortů zjistili, že srpnová evakuace Afghánců z Tálibánem obsazovaného Kábulu byla ještě více chaotická, než se dosud vědělo.
Americký list Washington Examiner s odvoláním na republikány zpracoval analýzu, ze které vyplývá, že americké úřady prověřily jen zlomek z 82 tisíc Afghánců, které vojáci evakuovali do USA. Při prošetřování Afghánců se úřady omezily jen na zločinecké a teroristické databáze.
Šok pro USA i svět. Afghánská vláda si údajně vymyslela 300 tisíc imaginárních vojáků
Bývalý afghánský ministr financí Khalid Payenda v rozhovoru pro BBC šokoval prohlášením, že 300 tisíc členů vládních elitních jednotek, které měly zemi ochránit před Tálibánem, z drtivé většiny nikdy neexistovalo. Někteří vládní činitelé si je měli spolu s generály vymyslet, aby mohli pobírat jejich platy. To by mohlo vysvětlovat srpnový hladký převrat Tálibánu.
Ve Spojených státech se tudíž ocitli lidé, kteří by se za normálních („nechaotických“) okolností do země nikdy tak snadno nedostali. Podle odhadů až 75 procent zachráněných Afghánců nemělo americké občanství, zelenou kartu ani speciální imigrační vízum.
To je v kritickém rozporu se srpnovým prohlášením Bidena, že do USA se dostanou jen Afghánci s americkým občanstvím či lidé, kteří spojencům pomáhali ve válce. Teď se ukazuje, že v chaosu nastoupili na kábulském letišti do amerických letadel i lidé, kteří nebyli nijak napojení na USA ani jejich spojence. Amerických občanů bylo zachráněno asi pět tisíc.
Úřady měly přitom k dispozici záznamy rozhovorů s každým z uprchlíků, ve snaze zrychlit proces odbavování Afghánců je ale neprověřovaly. „Máme agenty vnitřní bezpečnosti. Máme lidi, kteří na tom mohli pracovat. Možná by to trvalo hodiny či dny. Ale oni to ani nezkusili, prostě raději přijali velké riziko výměnou za méně práce,“ prozradil nejmenovaný republikánský zdroj.