Pět důvodů, proč by dítě mělo vyrůstat s domácím mazlíčkem

„Mami, tati, já bych chtěl pejska,…“ věta, kterou určitě už nějaký ten rodič někdy slyšel. Často se hledají argumenty, proč zvíře nepořizovat: „Nestaral by ses o něho, je to spousta práce, bydlíme v bytě, až bude domeček se zahradou, nebude tě za chvíli bavit,…“ Jenže ono žití s domácím mazlíčkem má pro vývoj dítěte (emocionální, sociální, kognitivní i fyzický) spoustu výhod. My vám řekneme 5 hlavních důvodů, proč svému dítěti domácího mazlíčka pořídit.

Zodpovědnost

Mít své zvíře, znamená, že se dítě musí starat také o někoho jiného, než jen o sebe. Je jisté, že jim musí pomáhat někdo z dospělých, hlavně co se finanční stránky týče (nákup krmiva, veterinární ošetření,...). Ale i malá zodpovědnost udělá velký výsledek. Pokud je dítě mladší, je jedno jestli dostane za úkol vyměnit misku s vodou psovi, uklidit záchod kočce nebo naplnit pítko andulce.

Až mezi 7 a 11 lety věku je dítě schopné vnímá potřeby zvířete a může se o něj plně starat. V neposlední řadě se učí být trpělivé a tolerantní.

Sebevědomí

Podle psychologů má domácí mazlíček značný vliv na lidské sebevědomí. Konkrétně je to díky tomu, že se dítě zvládá postarat o zvíře a tím se zvyšuje jeho pocit důležitosti - zvíře je na něm závislé. Kladný vliv na psychiku dítěte má určitě i to, že se se zvířetem nikdy nebude cítit opuštěně, stále je vedle něho někdo, kdo mu dává najevo svou lásku.

Alergie a astma

Z každé strany na nás dnes doléhají alergie. Na kočičí chlupy, na prach, na pyl nebo ovoce. Vědecké výzkumy dokázaly, že pokud má dítě do 1 věku života kontakt se zvířetem, značně klesá jeho náchylnost na rozvoj alergie a astmatu a to o polovinu (uvedl to časopis Clinical and Experimental Allergy). Tyto děti mají také lepší imunitu a bývají méně nemocné.

Více pohybu

Zde je jasné, že mluvíme hlavně o psech. Pokud potřebujete, aby vaše dítě netrávilo čas u počítače a více se hýbalo, pořiďte mu psího kamaráda (zabírá samozřejmě, pokud si psa přeje). Mnoho dětí ale rádo tráví čas pozorováním nepovedených kočičích skoků, nebo dováděním s plyšovou myšičkou spíš, než hledáním her na internetu. Na rozvoj pohybu u menších dětí má pozitivní vliv už jen to, že se snaží zvíře pohladit.

Snížení stresu

Je vědecky dokázáno, že psi i kočky přispívají k snížení stresu. Kočičí vrnění je zázračné a pomáhá ke zklidnění organismu a kočičí majitelé mají snížené procento infarktu. Psí páníčci zase mají o třetinu sníženou šanci, že dostanou mozkovou příhodu. Víme také, jak jednoduché je se dát do řeči s někým, kdo venčí psa. Psi pomáhají i mezilidským vztahům. Pes v nás vzbuzuje pocit důvěry a odbourává bariéry.

Nemluvě o autistických dětech, které kolikrát nesnesou dotyk člověka, psí jim ale nevadí.

Podle vědců, jako například amerického psychiatra Borisa Levinsona a manželů Corsonovi, kteří odstartovali v 70. letech 20. století používání terapie pomocí domácích zvířat, se obecně děti s domácími mazlíčky cítí méně osamělé a jsou šťastnější. Ne nadarmo jsou zvířata využívána pro zooterapie. Varování na závěr! Velmi malé děti (do cca 4 let) by neměly být se zvířaty bez dozoru. Neumí ovládat své pocity hněvu a agrese a mohly by zvířeti ublížit, nebo naopak zvíře jim.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:43

Rusové ostřelovali oblast Sumy, odpálili neřízené střely z vrtulníků

23:29

Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu

23:01

Rusko střílelo na Zelenodolsk z několika raketometů

22:34

Vedoucí představitelé zemí G7 vtipkovali o Putinovi

Expert k tragické nehodě Audi R8 v Jičíně: Agresivní mistři světa. Chápou jen tvrdé tresty

V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Bohatnou na inflaci, tak ať platí. Vládní strany si brousí zuby na energetické firmy

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.

Žijeme v nejhorší době od 2. světové války, říká Kovářová. Vondráček: Vláda nás dorazila

Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.

Češi pracují na videohrách pro nevidomé. V pořadu CNN Prima Gaming ukážeme, jak fungují

Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Hrozivý omyl šoféra autobusu. Po nárazu do mostu na Hané je jeho kabina na šrot

Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.

Bizarní video z bojiště: Ruský voják vykonával potřebu. Zaútočil na něj dron Ukrajinců

Po sociálních sítích kolují další záběry z bojů na Ukrajině. Na jednom z nich je vidět ruský voják, který v neobydlené oblasti zřejmě vykonával potřebu. Během toho na něj ale bezpilotní letoun ovládaný ukrajinskou armádou svrhnul výbušninu. Exploze byla tak silná, že okupant doslova ztratil půdu pod nohama. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Domácí zpravodajství

Tváří v tvář smrti: Češi na Ukrajině čelí ruské palbě. Chybí výbava pro noční boj, vzkazují

Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.

I s rakovinou porodila krásnou holčičku, teď přišla další rána. Jana přesto bojuje dál

Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.