Pět důvodů, proč by dítě mělo vyrůstat s domácím mazlíčkem

„Mami, tati, já bych chtěl pejska,…“ věta, kterou určitě už nějaký ten rodič někdy slyšel. Často se hledají argumenty, proč zvíře nepořizovat: „Nestaral by ses o něho, je to spousta práce, bydlíme v bytě, až bude domeček se zahradou, nebude tě za chvíli bavit,…“ Jenže ono žití s domácím mazlíčkem má pro vývoj dítěte (emocionální, sociální, kognitivní i fyzický) spoustu výhod. My vám řekneme 5 hlavních důvodů, proč svému dítěti domácího mazlíčka pořídit.

Zodpovědnost

Mít své zvíře, znamená, že se dítě musí starat také o někoho jiného, než jen o sebe. Je jisté, že jim musí pomáhat někdo z dospělých, hlavně co se finanční stránky týče (nákup krmiva, veterinární ošetření,...). Ale i malá zodpovědnost udělá velký výsledek. Pokud je dítě mladší, je jedno jestli dostane za úkol vyměnit misku s vodou psovi, uklidit záchod kočce nebo naplnit pítko andulce.

Až mezi 7 a 11 lety věku je dítě schopné vnímá potřeby zvířete a může se o něj plně starat. V neposlední řadě se učí být trpělivé a tolerantní.

Sebevědomí

Podle psychologů má domácí mazlíček značný vliv na lidské sebevědomí. Konkrétně je to díky tomu, že se dítě zvládá postarat o zvíře a tím se zvyšuje jeho pocit důležitosti - zvíře je na něm závislé. Kladný vliv na psychiku dítěte má určitě i to, že se se zvířetem nikdy nebude cítit opuštěně, stále je vedle něho někdo, kdo mu dává najevo svou lásku.

Alergie a astma

Z každé strany na nás dnes doléhají alergie. Na kočičí chlupy, na prach, na pyl nebo ovoce. Vědecké výzkumy dokázaly, že pokud má dítě do 1 věku života kontakt se zvířetem, značně klesá jeho náchylnost na rozvoj alergie a astmatu a to o polovinu (uvedl to časopis Clinical and Experimental Allergy). Tyto děti mají také lepší imunitu a bývají méně nemocné.

Více pohybu

Zde je jasné, že mluvíme hlavně o psech. Pokud potřebujete, aby vaše dítě netrávilo čas u počítače a více se hýbalo, pořiďte mu psího kamaráda (zabírá samozřejmě, pokud si psa přeje). Mnoho dětí ale rádo tráví čas pozorováním nepovedených kočičích skoků, nebo dováděním s plyšovou myšičkou spíš, než hledáním her na internetu. Na rozvoj pohybu u menších dětí má pozitivní vliv už jen to, že se snaží zvíře pohladit.

Snížení stresu

Je vědecky dokázáno, že psi i kočky přispívají k snížení stresu. Kočičí vrnění je zázračné a pomáhá ke zklidnění organismu a kočičí majitelé mají snížené procento infarktu. Psí páníčci zase mají o třetinu sníženou šanci, že dostanou mozkovou příhodu. Víme také, jak jednoduché je se dát do řeči s někým, kdo venčí psa. Psi pomáhají i mezilidským vztahům. Pes v nás vzbuzuje pocit důvěry a odbourává bariéry.

Nemluvě o autistických dětech, které kolikrát nesnesou dotyk člověka, psí jim ale nevadí.

Podle vědců, jako například amerického psychiatra Borisa Levinsona a manželů Corsonovi, kteří odstartovali v 70. letech 20. století používání terapie pomocí domácích zvířat, se obecně děti s domácími mazlíčky cítí méně osamělé a jsou šťastnější. Ne nadarmo jsou zvířata využívána pro zooterapie. Varování na závěr! Velmi malé děti (do cca 4 let) by neměly být se zvířaty bez dozoru. Neumí ovládat své pocity hněvu a agrese a mohly by zvířeti ublížit, nebo naopak zvíře jim.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik
360°

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik

Problémy šéfa ANO Andreje Babiše ve Francii by jeho hnutí neměly nijak zvlášť uškodit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli političtí komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis. Podle nich se totiž Babišovi potenciální voliči zabývají především situací v České republice. Čerstvá zpráva o tom, že na expremiéra si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, je prý už tolik nezajímá.

Brutální útok na Rushdieho. Spisovatel je na dýchacím přístroji, zřejmě přijde o oko
Kultura

Brutální útok na Rushdieho. Spisovatel je na dýchacím přístroji, zřejmě přijde o oko

 • Aktualizováno
 • Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Na pódium vtrhnul muž, který na Rushdieho zaútočil a pobodal ho. Spisovatel utrpěl nejméně jednu bodnou ránu do krku a jednu do břicha, uvedla na tiskové konferenci policie, podle které byl kolem 17:00 místního času stále na operačním sále. Útočníka policisté zadrželi, nyní je ve vazbě. Motiv jeho činu zatím není známý. Autor se nachází na jednotce intenzivní péče, zřejmě přijde o oko, uvedl jeho agent Andrew Wylie v prohlášení tisku.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  01:09

  Zelenskyj ve večerním projevu poděkoval České republice

  00:52

  Dráha letecké základny Saki zůstává v provozu

  23:49

  Při útoku na ruské letiště byla zničena letadla v hodnotě 380 milionů dolarů

  22:58

  Další útok ukrajinského dronu

  Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

  Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

  Důvod prohlídky u Trumpa byl odhalen. FBI ho podezřívá z porušení zákona o špionáži

  Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa zajistili dokumenty s různými stupni utajení a o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona o špionáži. Informace amerických médiích potvrdily povolení k prohlídce a seznam zabavených věcí, jež v pátek nechal zveřejnit soud na Floridě.

  Král, Kuchta a další jsou zrádci. Mají vymyté mozky, proto odchází z Ruska, říká hráč

  Jan Kuchta patří mezi fotbalisty, kteří po vpádu ruských vojsk na Ukrajině nechtěli zůstávat v zemi Vladimira Putina. FIFA dotčeným hráčům umožnila beztrestně přerušit angažmá, reprezentační útočník se vydal na hostování do pražské Sparty. Prchnul i další člen národního týmu Alex Král. Přesně těmto profesionálům vzkazuje srbský kolega Nemanja Pejčinovič: Chováte se jako holky a jste zrádci.

  Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

  Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Živě
  ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

  Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

  Domácí zpravodajství

  Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

  Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

  Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

  Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.