astma

Výpis příspěvků ke štítku „astma“

Astma trápí stále více lidí, nejčastěji děti. Může jít o problém na celý život

Pacientů s astmatem neustále přibývá. Toto chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest se nejčastěji objevuje v dětství. Neléčené astma může být nebezpečné, protože při záchvatech dochází k zúžení dýchacích cest a dotyčný se dusí. Záchvaty jsou také často doprovázeny úzkostnými stavy. Jak se astma diagnostikuje, jaké jsou možnosti léčby a prevence, na to při příležitosti Světového dne astmatu a alergie odpověděl CNN Prima NEWS pneumolog Milana Sova.

Přibývá dětí s astmatem a alergiemi. Jak tyto obtíže léčit a lze zabránit jejich rozvoji?

Počet dětí, které trpí astmatem, alergiemi nebo atopickým ekzémem se neustále zvyšuje. Jen s atopickým ekzémem se v Česku potýká až 20 procent školních dětí. Alergie má 30 procent a astma 10 procent školáků. Jaké jsou příčiny vzniku těchto chronických onemocnění, existuje možnost prevence a jak je účinně léčit? Na to se CNN Prima NEWS zeptala lékařky Hany Zmrzlé, primářky dětské léčebny Ostrov u Macochy.

Revoluce musí být nenávist a zabíjení, říkal Che Guevara. Zarytý marxista zemřel před 55 lety

Od smrti Ernesta Guevary (lépe známý jako Che Guevara nebo el Che) uběhlo 55 let. Argentinského lékaře asi nejvíce proslavila kubánská revoluce. Che Guevara se stal ikonou krajně levicových marxistických podporovatelů. Za svůj život ztvárnil mnoho rolí – odhodlaný revolucionář, pravá ruka Fidela Castra, neúspěšný ekonom, masový vrah i mučedník. Nakonec byl zajat v Bolívii, když v této zemi chtěl rozpoutat revoluci. Byl popraven 9. října roku 1967.

Plíživá nemoc beroucí dech, na léčbu nedosáhne každý. To je idiopatická plicní fibróza

Idiopatická plicní fibróza je poměrně vzácné onemocnění, o kterém mnoho lidí ani neví, že existuje. Nemocní zpočátku netuší, že se u nich rozvíjí velmi vážná nemoc, kterou bohužel nelze vyléčit. Způsobuje jizvení plic, kvůli kterému se snižuje jejich kapacita a nemocným doslova ubývá dechu. V současné době je k dispozici moderní léčba, která postup nemoci zpomaluje a pacientům prodlužuje život. Nedosáhne na ni však každý. CNN Prima NEWS oslovila pneumologa Ladislava Lacinu, který vysvětlil, jak toto onemocnění vzniká a v čem spočívá léčba.