Minneapolis po smrti neozbrojeného černocha zachvátily násilnosti. Policisté čelí útokům

V americkém Minneapolisu se stupňují násilné protesty. Vyvolala je smrt Afroameričana George Floyda, který v pondělí zemřel po brutálním zákroku místních policistů. V ulicích teď dochází ke střetům policie s demonstranty, objevily se i případy rabování.

Afroameričan George Floyd zemřel v pondělí po zákroku čtveřice místních policistů. Jeden z nich mu několik minut klečel na krku, ačkoliv Floyd i kolemjdoucí svědci opakovaně volali, že se dusí. Po převozu do nemocnice zemřel.

K případu se vyjádřil i prezident USA Donald Trump. „Na mou žádost FBI a ministerstvo spravedlnosti už plně vyšetřují, pokud jde o velmi smutnou a tragickou smrt George Floyda v Minnesotě,“ napsal na svém Twitteru.

Na místě incidentu se začali scházet tamní obyvatelé, kteří blokovali dopravu a vybízeli k ukončení policejní brutality. Jedno z největších shromáždění, jaké si město Minneapolis pamatuje, se následně zvrhlo v násilnosti. Demonstranti se střetli s policisty, házeli na ně zapálené láhve a ničili policejní vozy.

Došlo také na rabování obchodů. Ze záběrů natočených na mobilní telefony je patrné, že lidé brali doslova vše, co se dalo. Policie na celou akci reagovala slzným plynem a akustickými granáty. Demonstrující za Floyda je nazývali prasaty.

Nepokoje stále pokračují. Auta i některé budovy jsou v plamenech a lidé podle stanice CNN volají po rovnoprávnosti. „Došlo k poškozování a ničení majetku. Místy poměrně značnému. Obával jsem se o osobní bezpečnost nejen našich strážníků, ale samozřejmě i dalších zúčastněných, veřejnosti a přihlížejících,“ řekl náčelník tamní policie Medaria Arradondo.

Také v Los Angeles vyšly do ulic stovky lidí, kteří zablokovali dopravu na dálnici a stejně jako ve městě Minneapolis byli terčem jejich zloby policisté.

Tagy: