VIDEO: Policista v USA zatčenému klečel na krku. Muž následně zemřel

Policista v USA zatčenému klečel na krku. Muž zemřel

Policista udusil zatčeného muže

Policie města Minneapolis v americkém státě Minnesota propustila čtyři své zaměstnance poté, co se na sociální sítě dostalo video z pondělního zadržení Afroameričana George Floyda. Strážník mu při zadržení klečel zezadu na krku a Floyd následně v nemocnici zemřel. Po zveřejnění natočených záběrů se lidé rozhodli vyjít do ulic a protestovat proti rasistickým útokům na své spoluobčany. Upozorňujeme, že záběry jsou skutečné.

Na videu jeden z policistů klečí na krku zadrženého. Muž, který je identifikovaný jako George Floyd (46), se začne dusit a opakuje, že nemůže dýchat. Neustále sténá a prosí. „Nemohu se nadechnout, důstojníku, prosím,“ opakuje přiškrceně Floyd. Policista ale nereaguje. Jeho kolega jen nečinně stojí opodál a hlídá přihlížející lidi.

Strážník pak muže, který leží na břiše a má spoutané ruce za zády vyzývá, aby se zvedl a nastoupil do vozidla. Přitom mu ale stále klečí na krku. „Nemohu se hýbat, prosím,“ pokračuje Floyd. Na jeho výzvu ale nikdo nereaguje. Po několik minutách se přestává hýbat a následně umírá v nemocnici.

Ani v té chvílí, kdy se již Floyd nehýbe, se strážník nezvedá a stále klečí na jeho krku. Svědci této scény jsou rozčílení. „Zemřel tady černoch! Dalo se tomu zabránit, stačilo zvednout nohu z jeho krku,“ říká Charles McMillan. S tím souhlasí i stovky občanů města Minneapolis, kteří se v úterý vydali do ulic protestovat.

Protestující mají většinou obličejové ochranné masky a nad hlavami drží transparenty s hesly, že na životech černých lidí záleží, nebo vykřikují stejná slova jako zesnulý George Floyd: „Nemohu dýchat!“ Nejčastěji protestují poblíž místa, kde se incident odehrál. Někteří projíždějící motoristé troubí na podporu protestujících.

Smrt George Floyda viděla na vlastní oči i devítiletá dívka Judeath Reynoldsová. „Dospělí pořád opakovali, aby ho policisté pustili,“ popisovala Reynoldsová. Její matka Diva Reynoldsová vylíčila, jak za ní dcera přišla a popsala jí, co se stalo: „Jediné co mi řekla, bylo: ‚Mami, měli koleno na jeho krku a zabili ho.‘“

Údajně byl pod vlivem látek

Na videu není zachyceno, co celému incidentu předcházelo. George Floyd seděl podle policistů v autě a vypadal, že je pod vlivem alkoholu. Po vyzvání, aby vystoupil, se údajně fyzicky bránil. Policisté ho následně spoutali, protože prý vypadal, že trpí úzkostí.

„Technika, kterou strážník pro zadržení použil, není v souladu s předpisy ministerstva. Nejedná se o techniku, na kterou se naši důstojníci školí,“ uvedl v prohlášení starosta Minneapolis Jacob Frey. Podle něj neexistoval jediný důvod, proč by měl strážník vyvíjet takový tlak kolenem na krk zadrženého.

„Když uslyšíš někoho, kdo volá o pomoc, měl bys pomoci. Tento důstojník selhal v nejzákladnějším lidském smyslu. To, co se stalo je prostě hrozné. Bylo to traumatické a slouží to jako jasná připomínka toho, jak daleko jsme schopni zajít,“ řekl starosta Frey a dodal, že mít černou barvu kůže nemá v Americe znamenat rozsudek smrti.

Advokát pro občanská práva Benjamin Crump, který na videu George Floyda identifikoval, zastupuje nyní jeho rodinu. „Toto hrubé, nadměrné a nelidské použití síly stálo život muže, který byl zadržen policií kvůli výslechu nenásilného obvinění,“ prohlásil Crump.

Minnesotská senátorka Amy Klobucharová, která letos odstoupila z demokratických primárek, na svém twitterovém účtu označila celý incident jako další děsivou smrt Afroameričana, který zemřel zbytečně. Nepochopitelné je i chování dalších policistů, kteří tomuto činu přihlíželi. Smrt George Floyda vyšetřuje mimo jiné i americká FBI.

Tagy: