Americký Černobyl? Město v Ohiu je kvůli vlakové katastrofě zamořené, lidé se bojí vrátit domů

Americký Černobyl. Tak nazývají někteří nehodu, která se stala před dvěma týdny v americkém Ohiu. Vlak vezoucí chemikálie tam vykolejil a do okolí unikly toxické látky, především vinylchlorid, který se používá při výrobě plastů a je silně karcinogenní. Úřady musely kvůli nebezpečí výbuchu část nákladů řízeně spálit. Lidé byli bezprostředně po nehodě evakuováni. Teď se ale vracejí domů a bojí se.

Stovky znepokojených obyvatel se sešly ve sportovní hale, aby si vyslechly státní úředníky. Ti je už několik dní přesvědčují, že je vše v pořádku a lidé se ve svých domovech mohou cítit bezpečně. „Chceme pravdivé odpovědi na naše otázky. Myslím, že hasiči ani úředníci nám pravdu neříkají – buď se bojí, nebo ji ani neznají. Já mám tři malé vnuky. Co s nimi bude? Budou mít třeba za pět let rakovinu?“ popsala obavy jedna z místních Kathy Dyková.

Úřady tvrdí, že měření již žádnou nebezpečnou úroveň toxických látek ve vzduchu či vodě nezaznamenalo. „Můžu říct, že žádný z testů, které jsme dělali, už nebezpečné látky v ovzduší nenaměřil,“ potvrdil CNN zástupce měřící agentury Will Harden. Podle guvernéra státu Ohio Mikea DeWineho je pitná voda zcela v pořádku, lidé ale stále cítí zápach chemikálií, sotva vyjdou ze dveří. Mnoho z nich si stěžuje na vyrážky, bolesti hlavy a nevolnost.

Mrtvé ryby a znechucení

„Prostě to cítíte. I když jsou podle nich testy v pořádku. Mám závratě, brní mě ústa, bolí mě hlava. To určitě není normální. Mám dvě malé děti, nechci je tomu vystavovat,“ stěžuje si další z obyvatel Ashley McCollumová.

V řekách a potocích uhynuly od havárie tisíce ryb a dalších živočichů. „Chemikálie odtud rozhodně nezmizely. Podívejte se – jen tady hrábnete do vody, vyplave to všechno na povrch. Je to nechutné. Nemůžeme přece lidem říkat, že je tu čisto a bezpečno,“ zlobí se senátor za Ohio J. D. Vance.

Kuriózní je, že prakticky stejná nehoda se v East Palestine už odehrála, a to ve filmu Bílý šum, který měl premiéru loni a ve kterém mnozí zdejší obyvatelé účinkovali jako komparz.

Tagy: