CNN Prima News Černobyl

Černobyl

Výpis příspěvků ke štítku „Černobyl“

Už ne zelené, ale černé. Žáby v Černobylu se přizpůsobují radiaci

9. října 2022 19:28

Když se blížíte k jaderné elektrárně Černobyl, začnou detektory radiace hlasitěji pípat, lidí je čím dál méně a žáby jsou mnohem tmavší. Rosničky, které žijí v zóně zamořené po výbuchu této jaderné elektrárny, totiž mají mnohem intenzivnější pigmentaci, která jim nejspíš pomohla přežít v prostředí, kde je zvýšená úroveň radioaktivity. K tomuto závěru dospěli vědci, kteří zkoumali stovky obojživelníků žijících v uzavřené zóně kolem Černobylu a mimo ni, napsal britský list The Times.

Ostrov z kostí nebo město duchů. Cíle temného turismu bývají spojené s tragickou událostí

30. srpna 2022 00:22

Ukrajinské město Pripjať opuštěné po výbuchu jednoho z reaktorů jaderné elektrárny Černobyl nebo třeba italský ostrov Poveglia, jenž sloužil jako karanténní oblast během morové rány. Obě místa spadají do takzvaného „dark turismu“. Tento pojem vznikl v polovině devadesátých let a označuje cestování na místa spojená s nehodami a smrtí.

Uhelné elektrárny mají „krev na komínech“. Zabijí 820krát více lidí než atomové reaktory

30. července 2022 07:23

Není žádnou novinkou, že jaderná energie patří mezi čisté zdroje. Zároveň jsou druhým nejbezpečnějším způsobem, jak získávat elektřinu. Předčí ji pouze elektrárny fotovoltaické. Pokud bychom ale zkombinovali objem emisí skleníkových plynů s bezpečností provozu, atomové elektrárny jsou pro lidstvo nejlepší volbou, vyplývá to z analýzy časopisu The Economist.

Další jaderná katastrofa? Ochránit nás můžou respirátory FFP2, říká fyzička Drábová

30. června 2022 00:40

Symbol jaderné energie v Česku. Přesně tak označil předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou moderátor Jan Kraus. Ačkoliv to paní doktorku moc netěší, přiznává, že ze všech možných přezdívek, které jí lidé dávají, má nejraději „jadernou babu“. V pořadu Show Jana Krause se pak mimo jiné pobavila i o válce na Ukrajině a jejích jaderných elektrárnách.

Jak Rusové rabovali Černobyl. Ukradli vybavení za miliardy, ale GPS signál vysílal dál

3. června 2022 09:31

Téměř 700 počítačů, 350 vozidel, 1 500 dozimetrů a nenahraditelný software. Ukrajinci popsali rabování jaderné elektrárny Černobyl během několika týdnů ruské okupace. Škody jdou v přepočtu do miliard korun. Rusové navíc nechali některé zařízení zapnutá a Ukrajinci podle GPS signálu zjistili, že vybavení elektrárny přesunuli do nedalekého Běloruska.

Okupace Černobylu byla nebezpečná, úroveň radioaktivity je ale normální, řekl šéf MAAE

26. dubna 2022 15:27
Aktualizováno

Úroveň radioaktivity v bývalé Černobylské jaderné elektrárně je normální, řekl v úterý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi na návštěvě odstaveného zařízení, kde přesně před 36 lety nastala havárie. Agentura AFP původně použila slovo „abnormální“, později však uvedla, že šlo o chybu v přepisu. Déle než měsíc trvající okupace elektrárny ruskou armádou byla podle Grossiho opravdu nebezpečná.

Русские опустошили Чернобыль. Солдатам остался год жизни, считает украинский министр

10. dubna 2022 22:34

Чернобыльская АЭС попала в руки российских солдат в первые дни вторжения. Теперь украинские силы восстановили контроль над этим районом, и сильно удивились. Помещения электростанции полностью опустошены русскими и даже заражены радиоактивностью. Некоторые русские пренебрегли предупреждениями и ходили через Рыжий лес, самое загрязненное место в мире. По словам министра энергетики Украины Германа Галущенко, жить им осталось не больше года.

Rusové zdevastovali Černobyl. Vojákům zbývá rok života, říká ukrajinský ministr

9. dubna 2022 18:42

Jaderná elektrárna Černobyl padla do ruských rukou již v prvních dnech invaze. Nyní kontrolu nad oblastí znovu převzaly ukrajinské síly a nestačí se divit. Prostory v elektrárně jsou po Rusech naprosto zdevastované a dokonce zamořené radioaktivitou. Někteří z Rusů totiž nedbali na varování a pochodovali Rudým lesem, nejzamořenějším místem na světě. Podle ukrajinského ministra pro energetiku Hermana Haluščenka jim zbývá jen rok života.

Do lidí stříleli pro zábavu. Rus bojující za Ukrajinu popsal zvěrstva okupantů v Buči

5. dubna 2022 18:57

Arťom Širobokov ze Samary se v roce 2017 stal prvním ruským občanem, který byl ve vlasti v nepřítomnosti odsouzen k pěti letům vězení za to, že se rozhodl bojovat v řadách ukrajinského dobrovolnického praporu Azov proti Rusku v Donbasu. Letos v únoru se znovu stal dobrovolníkem. Bojoval u Buči, kde padl do zajetí. Ještě před stažením ruských vojsk od Kyjeva hovořil v interview o válečných zločinech, které viděl, píše ruská redakce BBC na svém webu.