Analytik Havlíček: NATO čelí nejzásadnější hrozbě za dlouhou dobu, připomíná studenou válku


Přelety dronů nad letišti v Kodani nebo Oslu představují podle analytika Pavla Havlíčka z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) bezprecedentní hrozbu pro Severoatlantickou alianci (NATO). „Takových incidentů v poslední době markantně přibývá. Z mého pohledu se jedná o určitou manifestaci síly a šíření hrozby a paniky napříč Severoatlantickou aliancí. A to za pomoci jak fyzických prostředků, tak prostřednictvím potenciálních spojenců, které Rusko dokáže poměrně snadno rekrutovat,“ řekl Havlíček ve vysílání CNN Prima NEWS.

Letiště v Kodani a Oslu musela v noci na úterý dočasně přerušit provoz kvůli zprávám, že se v jejich blízkosti nacházely drony. Po několika hodinách se pro cestující znovu otevřela. „Vidíme, že podobných provokací stále přibývá. Nejen ve fyzickém smyslu, tedy letadla a drony, ale i v hybridním rozměru, kdy se stále více incidentů objevuje napříč územím členských států jak Evropské unie, tak Severoatlantické aliance,“ poznamenal analytik a člen TOP 09 Havlíček.

ČTĚTE TAKÉ: Putin má prst na jaderné spoušti. Riziko nehody je obrovské, míní expertka

Připomněl i přelet dronu nad vládními budovami ve Varšavě, kvůli kterému byli zadrženi dva běloruští občané. „Kromě incidentů v Kodani a Oslu se v minulých dnech objevily i drony nad některými klíčovými budovami ve Varšavě, které měly být operovány ze strany Běloruska. Takových incidentů v poslední době markantně přibývá,“ vylíčil Havlíček.

Kreml s přelety bezpilotních letounů nad evropskými letišti důrazně popřel jakékoliv spojení, souvislost obou incidentů odmítla i dánská policie. „Zapírat je rozhodně ruská taktika. Bohužel se mísí s celou řadou lží a otevřených manipulací. Takto Rusko běžně vystupuje, ať už v komunikačním rozměru, nebo na diplomatické úrovni,“ podotkl analytik.

Situaci Havlíček přirovnal k období studené války: „Ruská federace bude dál popírat a klamat. Je to nejsnazší taktika, jak zastřít některé manévry a to, že se na podobných věcech koordinovaným způsobem podílí. To, čeho jsme v posledních týdnech svědky, je nejen nejzásadnější bezpečnostní hrozba pro Severoatlantickou alianci za velmi dlouhou dobu, ale také bezprecedentní porušení tradičního pořádku, který můžeme srovnat s obdobím studené války.“

Musíme se učit od Ukrajiny, tvrdí analytik

Podle Havlíčka jsou incidenty s drony součástí širšího celku. „Je jednoznačné, že to nemohla být jenom nějaká klukovina, ale koordinovaná operace. Když se podíváme, jak rychle ty věci následovaly po sobě v kolika městech naráz a zejména s jakou intenzitou k tomu celému dochází,” řekl k narušování vzdušného prostoru v oblasti evropských letišť.

Evropa podle něj nedokáže s drony efektivně bojovat. „Nemáme dobře nastavené systémy, abychom se bez velmi vysokých nákladů postarali o to, aby k podobným incidentům nedocházelo,“ podotkl Havlíček. „Při situaci v Polsku jednotlivé drony sestřelovala sofistikovaná letadla F-16 a F-35. Jedna jejich raketa je velmi nákladná, přičemž výroba dronu se může pohybovat ve stovkách dolarů. Při používání raket se bavíme v desítkách či stovkách tisíc jen za provoz,“ dodal.

„Situace v Polsku ukázala, že se musíme hodně učit od Ukrajiny, která se vypořádává ne s jednotkami těchto zařízení, ale po celém území největší evropské země jich dokáže sestřelit stovky. A to jak za pomoci elektronického boje, tak například sítěmi nebo sestřelováním. Tady před sebou máme opravdu ještě hodně dlouhou cestu,“ uzavřel Havlíček.

V minulém týdnu narušily tři ruské stíhačky MiG-31 estonský vzdušný prostor a setrvaly v něm 12 minut, uvedla tamní vláda. V září rovněž došlo k sestřelení čtyř ruských dronů na území Polska.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: „A je to tady!“ Trump se poprvé vyjádřil k ruským dronům, které pronikly do Polska