Analytik: Ukrajině musíme proti Rusku pomoci. Stažení diplomatů byla chyba, říká Svoboda

Analytik Vladimír Votápek se domnívá, že Česko musí Ukrajině pomoci, co nejvíce to jde. Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) jeho názor sdílí, za chybu Západu však považuje stahování diplomatů z Ukrajiny. „Lidé jsou v chaotické situaci, nyní jsou vyděšení z toho, že jsme stáhli diplomaty,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Podle Svobody nadále existuje prostor pro jednání s Ruskem. „Jedná se o novou vlnu eskalace, ale pořád se musí jednat. Minský proces také skončil tichem, kdy nebyly splněny závazky jak ze strany Ukrajiny, tak Ruska,“ podotkl.

Votápek zdůraznil, že Rusko je agresorem. „Bylo jím před lety a je jím i dnes. Hrozí suverénnímu státu vojenským zákrokem, aniž by bylo jakkoliv vyprovokováno. Budeme s ním jednat, ale pokud neukážeme naši připravenost, tak Rusko podpoříme, aby na Ukrajinu zaútočilo,“ myslí si. Doplnil, že Rusko hrozí rozsáhlou agresí jiné evropské zemi a nezáleží na tom, zda je Ukrajina součástí NATO. „Je nutné jí pomoci, jak nejvíce to jde,“ pokračoval.

Ideálním scénářem by podle něj bylo, kdyby situace mezi oběma státy již neeskalovala. „Ale víme, s kým máme co do činění, jakou historii Rusko má. Bojím se, že jedinou cestou je ukázat tvrdý a jednoznačný postup,“ sdělil. Oba hosté pořadu se vyjádřili také k hovoru ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s americkým prezidentem Joem Bidenem.

„Zelenskyj vyzývá k tomu, abychom nepodporovali chaotickou situaci. Jenže velkou chybou Západu bylo, že se z Ukrajiny stáhli diplomaté. Lidé jsou z toho vyděšeni. Musíme ukázat, že jednání je cesta. Je nutné mluvit s oběma stranami. V minulosti vznikaly krvavé konflikty proto, že se řeklo, že nebudeme s druhým jednat, tomu je třeba se vyhnout,“ podotkl Svoboda.

Votápek následně vysvětlil, proč se Zelenskyj takto chová. „Základním cílem Ruska je destabilizovat Ukrajinu, uškodit jí v jejím směřování na západ. A agrese je jedním ze způsobů, jak to udělat. Když Zelenskyj uklidňuje, aby země fungovala normálně, je to jeho nejlepší reakce. Ukrajina je však ráda za zbraně, které dostala. Snaží se být připravena na vojenský útok, ale chovat se co nejvlídněji, aby Rusko zbytečně neprovokovala,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:19

Gubernátor: 17. května zabili ruští okupanti v Doněcké oblasti 7 civilistů

22:54

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.