ANALÝZA: Kauza s červenou kartou otřásá mistrovstvím světa. Ovlivňuje Trump férovost fotbalu?
Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst
FIFA změnila trest pro Baloguna na roční podmínku
Trumpův vliv na fotbalovou federaci vyvolal skandál
Belgická federace kritizuje zásah do pravidel hry
Může politika ovlivnit výsledek celého šampionátu?
Aféra kolem amerického útočníka Floriana Baloguna a následného zásahu FIFA, který vyvolal spekulace o politickém vlivu prezidenta Donalda Trumpa, rozvířila otázky o férovosti mistrovství světa v USA. Případ otevírá otázky nezávislosti rozhodování ve fotbale a toho, jak snadno může politika ovlivnit průběh turnaje, píše CNN. Dohadům navíc nahrává i Trumpův dobrý vztah s šéfem Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Giannim Infantinem.
Po dobu 24 dní se zdálo, že letošní mistrovství světa ve fotbale dosáhlo v Americe vzácného úspěchu – s americkým prezidentem Donaldem Trumpem nemělo téměř nic společného, píše CNN. Poté, co byl ale v utkání proti Bosně a Hercegovině vyloučen americký útočník Florian Balogun, který zároveň dostal trest na jeden zápas a neměl tak nastoupit do osmifinále proti Belgii, došlo k velkému zvratu. „Děkuji FIFA za to, že udělala správnou věc a zvrátila velkou nespravedlnost!“ napsal americký prezident v neděli na síti Truth Social.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: FIFA sčítá rekordní zisky, firmy pláčou. Fotbalové MS je bude stát přes 350 miliard korun
Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) totiž na Trumpovu žádost přezkoumala vyloučení Baloguna a místo stopky na jeden zápas mu udělila roční podmínku. Odklad trestu podle CNN otřásl světovým fotbalem a vyvolal spekulace o blízkém vztahu mezi Trumpem a prezidentem FIFA Infantinem.
„Rozhovor Donalda Trumpa s Giannim Infantinem o možné suspendaci a následné rozhodnutí FIFA proměnily běžnou kontroverzi kolem fotbalového verdiktu v mezinárodní problém spojený s největší sportovní událostí světa. Celá situace vyvolává obavy z politického zasahování do sportu a z možného narušení integrity turnaje. Nejde přitom jen o to, zda měl Trump skutečný vliv na rozhodnutí – už samotné podezření, že mohl mít, může poškodit globální vnímání akce, která jinak získávala převážně pozitivní ohlasy,“ popsal reportér CNN Stephen Collinson.
Čtěte také
Že na mistrovství světa dochází ke kontroverzním situacím, není nic zas tak neobvyklého. Jedním z nejvýraznějších okamžiků byl v minulosti například gól Diega Maradony za Argentinu v roce 1986, který vešel do historie jako „Boží ruka“. Dalším pak úder Zinedina Zidana hlavou do hrudníku protihráče Marca Materazziho z finále mistrovství světa v roce 2006. Neexistuje ale žádný známý precedent, kdy by politický lídr tlačil na FIFA ohledně toho, kdo smí nastoupit v zápase.
Belgická fotbalová federace uvedla, že zákulisní zásahy porušily pravidla FIFA a narušily férovou hru. Mnoho fotbalových fanoušků mimo USA by tak případné vítězství Spojených států proti Belgii zřejmě zpochybňovalo.
Podle Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) překročila FIFA omilostněním Baloguna hranici. Její krok označila v prohlášení za bezprecedentní a nepochopitelný. „Rozhodnutí pozastavit na zkušební dobu jednoho roku automatický jednozápasový trest za červenou kartu udělenou hráči Folarinu Balogunovi překročilo červenou čáru. Vyjadřujeme své zděšení nad takovým bezprecedentním, nepochopitelným a neospravedlnitelným rozhodnutím,“ uvedla UEFA.
Balogun nejdřív bez trestu
Rozhodčí Baloguna za faul na bosenského obránce Tarikema Muharemoviće nejprve netrestal. Po kontrole videa ale posoudil faul jako závažný. V rychlosti vypadal střet nevinně, ve zpomaleném záběru ale došlo k nebezpečnému kontaktu s nohou soupeře. Část fanoušků ale tvrdila, že šlo o nešťastný a neúmyslný zákrok a že video někdy situace zkresluje. Jiní naopak říkali, že šlo o jasnou červenou kartu, jaké se běžně udělují v evropských ligách.
Čtěte také
Situaci navíc zkomplikovalo to, že FIFA nejprve trest potvrdila a uvedla, že americký tým se nemá jak odvolat a že elitní útočník bude v dalším zápase chybět, ale později ho zrušila bez jasného vysvětlení. To vyvolalo spekulace o zásahu zvenčí, včetně možné interakce Donalda Trumpa.
Disciplinární komise FIFA ale sdělila, že uplatnila článek 27 svého kodexu, který umožňuje úplné nebo částečné pozastavení disciplinárního opatření ve zkušební době. Červená karta zůstává v platnosti, a pokud se Balogun dopustí dalšího přestupku, trest bude obnoven. Nebylo to přitom poprvé, co FIFA tuto klauzuli použila. Už dříve se objevilo obvinění z protekce, když FIFA dovolila Portugalci Cristianovi Ronaldovi hrát v předkolech, přestože čelil trestu za červenou kartu v kvalifikačním zápase.
Trump nedokázal odolat
Podle CNN se dalo čekat, že Trump dříve nebo později zasáhne do mistrovství světa – vnímá ho jako sérii velkých událostí typu Super Bowl, které přitahují globální pozornost, jíž těžko odolává. Během úvodních zápasů se však držel v ústraní a zdálo se, že se více soustředí na oslavy 250. výročí Deklarace nezávislosti – událost, do které podle kritiků také přehnaně zasahoval.
Incident s Balogunem byl ale pro Trumpa pravděpodobně příliš výrazný, než aby mu odolal. Je totiž oddaným sportovním fanouškem a sport často využívá k prosazování svých politických a kulturních témat, případně jako prostor k demonstraci vlastní moci. Začátkem roku například slavil triumf amerického hokejového týmu proti Kanadě na zimních olympijských hrách a uvedl, že Amerika pod jeho vedením „opět vítězí“.
„Trumpova politická kariéra ukazuje, že pravidla sotva vnímá jako překážku. Není důležité, jak vyhrajete,“ popsal Collinson. A na sociálních sítích už se začala objevovat vtipná videa, která byla vytvořena pomocí umělé inteligence. Na jednom z nich je například zachycený Balogun, jak rozhodčímu, který drží červenou kartu, ukazuje vlastní kartu, na níž je Donald Trump se vztyčeným prostředníčkem.
🇺🇸 Balogun has Trump's card, the referees' red cards have no power against the U.S....
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) July 5, 2026
Original Source: @GuntherEagleman / Writer: Samuelpic.twitter.com/5VL1UdJ1kq https://t.co/NVFWDkv66F
Dobré vztahy s Infantinem
Infantino často vystupuje po Trumpově boku, což svědčí o jejich dobrém vztahu. Šéf FIFA se minulý rok dokonce objevil na mírovém summitu ke konfliktu v Gaze v Egyptě. Po Trumpově inauguračním shromáždění před jeho druhým funkčním obdobím pak na Instagramu prohlásil: „Společně uděláme nejen Ameriku znovu velkou, ale i celý svět.“
Šéf FIFA už delší dobu čelí politickému tlaku. Potýkal se například s kritikou kvůli podezřením z porušování lidských práv při výstavbě stadionů v Kataru před minulým mistrovstvím světa a také kvůli rozhodnutí přidělit šampionát v roce 2034 autoritářské Saúdské Arábii. Kritici byli ještě více znepokojeni poté, co udělil cenu FIFA za mír Donaldu Trumpovi, a to krátce poté, co americký prezident nezískal Nobelovu cenu. Infantino však argumentoval, že pro šéfa FIFA je zásadní mít dobré vztahy s vůdcem hostitelské země.
Kontroverze kolem vztahu Trumpa a Infantina znamenají, že příběh kolem Baloguna nemusí rychle skončit. Vznikl totiž precedens – a není jasné, zda i jiní vlivní světoví lídři nebudou zkoušet tlačit na FIFA v podobných situacích. Každý další sporný moment na turnaji tak bude pod větším dohledem. Pokud FIFA využila své nejasné pravomoci ke zrušení Balogunova trestu, otevírá to otázku, zda by neměla postupovat stejně i v jiných případech. „Panují také obavy, že o výsledcích mistrovství světa mohou rozhodovat i události mimo hřiště, nejen samotná hra – což turnaji škodí, protože měl původně přinášet odklon od politických sporů v USA,“ podotkl Collinson.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Sáblíková řekla ano Zdráhalové. Naše navždy, připsaly rychlobruslařky ke svatební fotce