
Šetřílci, co přicházejí o peníze. Češi spoří špatně a utečou jim desítky miliard ročně
V netradičním datu, přesto se fanoušci dočkají. Mezi listopadem a prosincem se příznivci kopané mohou těšit již na 22. ročník mistrovství světa ve fotbale. Poprvé v historii bude jeden z významných sportovních svátků hostit arabská země, konkrétně Katar. Pořadatelé museli vybudovat sedm nových stadionů, překvapili i neobvyklým maskotem. Na co vše se mohou nejen účastníci těšit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech zajímavostí.
Tlak na to, aby se něco udělalo s hracím časem ve fotbale, roste. Stačí se podívat do tuzemské Fortuna ligy. Třeba nedávný šlágr nadstavby mezi pražskou Slavií a Viktorií Plzeň byl proklínán za to, jak málo hry nabídl. Naposledy bývalý renomovaný rozhodčí Mark Clattenburg nabídl, aby se při každičkém přerušení – jako například v hokeji – zastavila časomíra a zápas skončil po 60 plnohodnotných minutách.
Časté hlavičkování ve fotbale vede k demenci, řeší už nějaký čas vědci především v kolébce „kopané“, tedy v Anglii. A teď se chystají spustit výzkum, který má zjistit, jak minimalizovat riziko poškození mozku činností, bez níž si nejglobálnější sport nelze představit.
Buď jde o zábavu, nebo o nudu, ale vždy – pokud nedojde na prodloužení – trvá 90 minut plus nějaké to nastavení. Brzy ale může být tradiční formát fotbalového zápasu zásadně pozměněn. Mezinárodní federace FIFA si údajně pohrává s nápadem, že by utkání natáhla na 100 minut.
Jako jediná se na probíhajícím kongresu Mezinárodní fotbalové federace vymezila proti Rusy rozpoutané válce na Ukrajině a proti přidělení fotbalového mistrovství světa 2022 Kataru. Právě v jeho hlavním městě Dauhá se nyní poprvé po téměř třech letech sešli delegáti národních fotbalových asociací osobně v jednom sále. Všichni muži klopili oči, zatímco prezidentka Norského fotbalového svazu Lise Klavenessová kritizovala i šéfa světového fotbalu Gianniho Infantina.
Byl to jeden z největších fotbalových šoků za poslední roky. Itálie v baráži o mistrovství světa v Kataru drtivě tlačila na Severní Makedonii, nicméně gól dát nedokázala. A tak stačila jedna akce balkánské reprezentace, která jí zajistila postup do finále a „skvadru azzurru“ ponechala v obrovském zklamání. Úřadující evropští šampioni si podruhé za sebou nezahrají světovou událost. Nebo bude nakonec všechno jinak?
Byl jedním z těch ruských sportovců, kteří přiznali, že se na Ukrajině děje něco špatného, ale k tomu hned dodal, že nechápe, proč by právě on a jeho kolegové měli za válku pykat. „Politika a sport by se neměly míchat dohromady,“ řekl fotbalista Arťom Dzjuba. Teď však během konfliktu odmítl reprezentovat svoji zem. I když reprezentovat je silné slovo, protože národní tým Ruska má na mezinárodní scéně skrze sankce utrum a sehraje pouze utkání s krajany do 21 let.
Někdejší ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko na svém Instagramu kritizoval vyřazení svých krajanů z mnoha sportovních soutěží a podpořil prezidenta Vladimira Putina, který na konci února zahájil invazi na Ukrajinu. Slova bývalé hvězdy ocenila i česká krasobruslařka Jelizaveta Žuková, později se za to omluvila.
Pozdě, ale přece. To platilo pro reakci mezinárodní fotbalové federace FIFA i české asociace FAČR na válku rozpoutanou Rusy na Ukrajině. Bývalý reprezentant Václav Němeček není příznivcem tahání politiky do sportu, nicméně boje na východě Evropy jsou podle něj zcela jinou kategorií. „Objevují se názory, že ruští sportovci za to nemůžou. Ale jak jinak donutit samotné Rusy, aby se Putina zbavili?“ říká pro CNN Prima NEWS.
Nemohou za to, co provádí jejich prezident, ale válka na Ukrajině způsobená Vladimirem Putinem nedovoluje nic jiného. Jednotlivé sportovní federace či unie ruským sportovcům postupně znemožňují soutěžit na mezinárodních akcích a celé zemi pak organizovat jakékoliv turnaje se zahraniční účastí. Jelikož byly dveře Rusům zabouchnuty leckde, zde máte přehled nejdůležitějších změn.
Prezident Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Gianni Infantino obhajoval na konferenci Rady Evropy ve Štrasburku kontroverzní šampionát v Kataru i myšlenku pořádat mistrovství světa každé dva roky. Podle italského funkcionáře nesmí být vrcholné fotbalové akce výsadou mocných a šanci musí dostat i méně rozvinuté země.
Přestože se argentinský fotbalista Lionel Messi „snažil“ a nedal svému soupeři ani bod, ke zvolení nejlepšího hráče Mezinárodní fotbalové federace FIFA za rok 2021 mu to nepomohlo. O čtyři body ho porazil Polák Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov.