reklama
CNN Prima News Andrzej Duda

Andrzej Duda

Výpis příspěvků ke štítku „Andrzej Duda“

Zeman nabízí Polsku pomoc. Vyslání českých vojáků by ale musela schválit vláda

23. listopadu 2021 12:30
Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman nabídl Polsku pomoc v podobě vyslání českých vojáků na hranice s Běloruskem. Polsko má na hranicích problémy s migranty z Blízkého východu a severní Afriky. Ti se s podporou běloruského režimu snaží přes hranici dostat do Evropské unie. Sám Zeman ale ve svém dopisu adresovaném polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi zmiňuje, že by o vyslání ozbrojených sil mimo území ČR měla rozhodnout česká vláda. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nutné spíš rozhodnutí obou komor Parlamentu.

Výjimečný stav se týká i Česka, varuje polský historik. Bělorusko je blíž, než myslíme

7. září 2021 07:55

Polský prezident Andrzej Duda vyhlásil speciálním dekretem výjimečný stav pro 183 obcí u běloruských hranic. „Není to tak daleko, jak by se mohlo zdát. O problém by se měli hodně zajímat i čeští politikové,“ nabádá historik Józef Szymeczek z Ostravské univerzity. A připomíná, že z Ostravy je to na běloruské hranice 528 kilometrů, což je blíže než do Chebu, který je vzdálen 569 kilometrů.

Setkání prezidentů V4: Zeman jako jediný neměl roušku, v projevu připomněl Havla

9. února 2021 16:52

Prezident Miloš Zeman po více než roce vyrazil na zahraniční návštěvu. Účastní se jednání zemí visegrádské čtyřky (V4) v Polsku. V projevu mimo jiné připomněl význam bývalého prezidenta Václava Havla pro založení této skupiny středoevropských zemí. Během přivítání, které proběhlo venku, Zeman neměl na rozdíl od ostatních hlav států nasazenou roušku.

Zeman přeje Dudovi brzké uzdravení. Polský prezident se nakazil koronavirem

24. října 2020 09:03
Aktualizováno

Polský prezident Andrzej Duda se nakazil koronavirem. V sobotu to na Twitteru jeho mluvčí Blažej Spychalski a dodal, že hlava státu se cítí dobře. Dudovi popřál brzké uzdravení skrze twitterový účet svého mluvčího Jiřího Ovčáčka i český prezident Miloš Zeman. V Polsku od soboty začínají platit další restriktivní opatření, která mají zastavit současné rychlé šíření nákazy.

Polsko si připomnělo Varšavské povstání. Nejzuřivější bitva války, řekl Himmler

1. srpna 2020 19:33

Sedmdesáté šesté výročí od začátku varšavského povstání dnes připomněla minuta mlčení. Historici odhadují, že během něj zemřelo 120 až 200 tisíc lidí. Brutalitou během něj šokovali nejen Němci, kteří vraždili téměř kohokoliv, ale i Rusové, kteří masakru přihlíželi. Milionové město bylo v podstatě srovnáno se zemí.

Polská opozice napadla prezidentské volby u nejvyššího soudu

16. července 2020 18:23

Nejsilnější polská opoziční strana Občanská platforma (PO) napadla dnes u nejvyššího soudu výsledek nedělních voleb hlavy státu. Ty podle oficiálních výsledků vyhrál dosavadní prezident Andrzej Duda, blízký spojenec vlády národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), který poměrně těsně porazil varšavského primátora Rafala Trzaskowského z PO.

Státní volební komise potvrdila znovuzvolení Andrzeje Dudy polským prezidentem

12. července 2020 22:21
Aktualizováno

Polské prezidentské volby těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Znovuzvoleného prezidenta podporovala vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). V nedělních volbách získal 51,03 procenta hlasů, jeho protikandidát Trzaskowski 48,97. Účast u voleb dosáhla přes 68 procent. Výsledky už potvrdila i Státní volební komise.

Poláci volí prezidenta. Podle tamní novinářky mají Duda a Trzaskowski stejnou šanci

12. července 2020 10:53
Aktualizováno

Polští voliči v neděli ve druhém kole prezidentských voleb rozhodnou, zda hlavou státu zůstane dosavadní prezident Andrzej Duda, spojenec vládnoucí národně konzervativní strany, anebo zemi příštích pět let povede varšavský primátor Rafal Trzaskowski z nejsilnější opoziční strany Občanská platforma. Volební místnosti se otevřely v sedm ráno a oficiální výsledky by měly být známé nejpozději do úterní půlnoci. Hlasovat může téměř 30 milionů oprávněných voličů, uvedla televize TVN 24.

reklama