CNN Prima News Andrzej Duda

Andrzej Duda

Výpis příspěvků ke štítku „Andrzej Duda“

Kreml podle médií přiznal, že chce útoky na infrastrukturu donutit Kyjev k jednáním

17. listopadu 2022 08:18

V úterý odpoledne zemřeli při výbuchu vojenských raket na území Polska dva lidé. Prezident Andrzej Duda a generální tajemník NATO ve středu dopoledne oznámili, že pravděpodobně šlo o ukrajinskou střelu. Moskva kvůli původním vyjádřením, která ji označovala za viníka celé situace, požaduje omluvu. Svá tvrzení o „ruské raketě v Polsku“ mírní i ukrajinský prezident. Kreml podle médií přiznal, že chce útoky na ukrajinskou infrastrukturu donutit prezidenta Volodymyra Zelenského k jednáním. S odvoláním na prohlášení mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova o tom informoval list Ukrajinska pravda.

Omluvte se nám, požadují Rusové kvůli raketě v Polsku. Zacharovová si rýpla do Zelenského

16. listopadu 2022 18:40

Rusko bylo z mnoha různých stran během úterního večera a noci osočováno, že raketu, která dopadla na území Polska a zabila dva lidi, vypálili jeho vojáci. Američané i polský prezident Andrzej Duda ale později uvedli, že šlo nejspíše o ukrajinskou protileteckou střelu, která byla zřejmě vypálená proti ruské raketě letící na ukrajinské území. Sami Rusové od začátku jakákoliv obvinění odmítali, nyní ale přidávají i urážky a vlastní obvinění.

Úlomky patří ukrajinské raketě S-300, Západ se snaží vyvolat světovou válku, tvrdí Rusové

16. listopadu 2022 09:17
Aktualizováno

Raketa, která v úterý zasáhla Polsko, je snahou Západu posunout se k další světové válce. Ve středu to prohlásil bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, kterého citovala agentura Reuters. Stejný názor vyjádřil i šéf stálé mise Ruska při OSN Dmitrij Poljanskij, podle nějž jde o snahu vyprovokovat přímý střet mezi Ruskem a NATO. Moskva tvrdí, že podle snímků z místa výbuchu v Polsku patří úlomky ukrajinské raketě S-300. Úterní ruské útoky podle ní mířily jen na ukrajinské území.

Tragický omyl? Raketu odpálili Ukrajinci, mířili na ruskou střelu, shodují se zdroje z USA

16. listopadu 2022 05:45
Aktualizováno

Podle předběžných zjištění zřejmě vypálily raketu, která v úterý zasáhla Polsko, ukrajinské ozbrojené síly, když mířily na přilétající ruskou střelu. Napsala to ve středu agentura AP s odvoláním na tři nejmenované americké činitele, tvrzení podpořil i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. I americký prezident Joe Biden předtím prohlásil, že vzhledem k její trajektorii je nepravděpodobné, že by raketa byla odpálena z Ruska.

Polsko zasáhla raketa ruské výroby, tvrdí Varšava. Při explozi zahynuli dva lidé

15. listopadu 2022 19:58

Při výbuchu na východě Polska nedaleko hranic s Ukrajinou přišli v úterý odpoledne o život dva lidé. Polské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na vesnici Przewodów dopadla v Rusku vyrobená raketa. Předvolalo si proto ruského velvyslance. Polsko je členem Severoatlantické aliance. Polský premiér Mateusz Morawiecki svolal krizové zasedání bezpečnostní rady. Rusko podle vyjádření svého ministerstva obrany neútočilo na cíle u ukrajinsko-polské hranice a úlomky na místě nemají prý nic společného s ruskými zbraněmi.

Premiéra německého prezidenta v Kyjevě. Přijel na neohlášenou návštěvu a slíbil další pomoc

25. října 2022 07:36

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier přicestoval v úterý ráno do Kyjeva na předem neohlášenou návštěvu. Uvedla to agentura DPA. Steinmeier po příjezdu do ukrajinské metropole řekl, že přijel vyjádřit solidaritu ukrajinskému lidu. Během dne se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Je to poprvé od začátku ruské invaze, co se německý prezident vydal do Kyjeva.

Poláci připravují anexi západní Ukrajiny, zní z Ruska. Varšava to rázně odmítá

1. června 2022 09:41

Ruská propaganda ohledně války na Ukrajině nebere konce a zdá se, že dokonce přitvrzuje. Naposledy generální tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace Nikolaj Patrušev prohlásil, že Polsko už spřádá plány, jak dobýt západní část Ukrajiny. Jako argumenty použil překroucené výroky polského i ukrajinského prezidenta. Sami Poláci už prohlášení Ruska o údajné chystané anexi Ukrajiny několikrát razantně odmítli.

Zeman podpořil Polsko kvůli plynu. Rusové porušili smlouvy, řekl Dudovi na Pražském hradě

27. dubna 2022 12:56
Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman vyjádřil Polsku plnou podporu ohledně zastavení dodávek ruského plynu. Rusové porušili existující smlouvy jak z hlediska termínu, tak z hlediska formy placení. Zeman to řekl na briefingu po jednání se svým polským protějškem Andrzejem Dudou v Praze. Ten Zemanovi poděkoval za to, že ruské jednání nazval agresí proti Ukrajině a že Česko zaujalo ke konfliktu jednoznačné stanovisko. Dudu následně v Kramářově vile přijal premiér Petr Fiala (ODS).

Joe Biden v pátek zavítá do Polska. S prezidentem Dudou budou jednat o Ukrajině

21. března 2022 04:25

Americký prezident Joe Biden v pátek navštíví Varšavu, kde bude jednat o mezinárodní reakci na humanitární krizi způsobenou ruskou invazí na Ukrajinu. Podle agentury Reuters to uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Do Varšavy se Biden přesune poté, co se ve čtvrtek setká v Bruselu se zástupci Severoatlantické aliance, Evropské unie a zemí G7. Ve Varšavě má Biden na programu schůzku s polským prezidentem Andrzejem Dudou.