CNN Prima News Andrzej Duda

Andrzej Duda

Výpis příspěvků ke štítku „Andrzej Duda“

Do Polska vletěl od hranic s Ukrajinou záhadný objekt. Prezident svolal jednání s armádou

Do polského vzdušného prostoru vletěl v pátek ráno ze strany od hranice s Ukrajinou neidentifikovaný objekt. Zaregistrovaly ho radary protivzdušné obrany, jeho signál následně zmizel. Na platformě X to oznámilo operační velitelství polských ozbrojených sil. Prezident svolal na odpoledne jednání s velením armády a ministrem obrany. Polské weby Onet a TVN 24 v této souvislosti připomínají dnešní masivní ruský vzdušný úder na Ukrajinu, který zasáhl také Lvovskou oblast při hranicích s Polskem, mimo jiné členem NATO. Polsko nicméně zatím nehlásí žádný dopad střely na své území. Náčelník tamního generálního štábu Wieslaw Kukula později oznámil, že do prostoru zřejmě vletěla ruská raketa a následně jej opět opustila.

Likvidace veřejnoprávních médií v Polsku. Ministr kultury argumentuje vetem prezidenta Dudy

Polský ministr kultury Bartlomiej Sienkiewicz ve středu rozhodl o likvidaci polské veřejnoprávní televize TVP, veřejnoprávního rozhlasu PR a státní tiskové agentury PAP. Své rozhodnutí podle serveru Onet.pl označil za reakci na veto zákona o rozpočtu na příští rok, které před Vánoci vydal polský prezident Andrzej Duda právě kvůli konfliktu o veřejnoprávní média.

Polsko: Morawiecki poslance nepřesvědčil, jeho vláda důvěru nedostala. Premiérem bude Tusk

Aktualizováno

Polský Sejm, dolní komora parlamentu, pověřil v pondělí večer Donalda Tuska sestavením nové vlády. Pro návrh hlasovalo 248 poslanců, 201 bylo proti, žádný poslanec se nezdržel hlasování, uvedla televize TVN 24 na webu. Pár hodin předtím usilovala o důvěru vláda dosavadního premiéra Mateusze Morawieckého, hlasovalo však pro ni jen 190 poslanců, zatímco proti bylo 266 hlasů.

Noční útok na Oděsu. Okupanti poničili přístav, použili i supersonické střely

Ruské invazní síly v noci provedly rozsáhlé útoky v Oděské oblasti, kde poničily infrastrukturu přístavu. Supersonickými střelami Onyx zároveň okupanti zasáhli ukrajinské sýpky, informují obránci. V ruském Kursku útočily v neděli ukrajinské drony, uvedl gubernátor oblasti. Údajně byla zasažena budova FSB či ropná rafinérie. Ukrajina může vyvážet své obilí přes polské území do dalších států, ve kterých je ho potřeba. Řekl to polský prezident Andrzej Duda. Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu, uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Skandál, vrazili jsme Ukrajině kudlu do zad. Tusk kritizuje polskou vládu za zastavení pomoci

Slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Valném shromáždění OSN o předstírání solidarity a nepřímém napomáhání Moskvě naštvala a zklamala jeho polský protějšek Andrzeje Dudu. Polský prezident to řekl v rozhovoru pro televizi TVN24. Poláci ve středu oznámili, že prozatím končí s vojenskou podporou Ukrajiny. Obě hlavy státu se ve čtvrtek setkaly, aby si situaci vyříkaly. Polský opoziční předák Donald Tusk mluví o „kudle do zad“ Ukrajině.

Zaorálek: Putin se v Moskvě směje. Napětí mezi Polskem a Ukrajinou však nevzniklo poprvé

Není to poprvé, kdy mezi Ukrajinou a Polskem vzniklo napětí. Mají složitou minulost, roli hrají i jiné důvody. Tenze nepřišla zničehonic, Putin v Moskvě se ale směje. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl exministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM). Reagoval tak na vzkaz polského premiéra Mateusze Morawieckého, který sdělil, že Ukrajině jeho země už nepošle žádné další zbraně. Zaorálek dodal, že bez pomoci okolních zemí není Ukrajina schopná vést boj ani situaci ustát ekonomicky.

Podivná ukrajinsko-polská roztržka. Jako krize manželů v jinak harmonickém vztahu

Je Kyjev Varšavě dostatečně vděčný za podporu? Diplomatický spor, který se rozhořel mezi Polskem a Ukrajinou, překvapil nejednoho zahraničního pozorovatele. Polsko toho pro svého východního souseda za poslední rok a půl udělalo skutečně mnoho. Ruskem napadená Ukrajina zase dává velmi často a poměrně dost okatě najevo, jak moc si pomoci od Poláků váží. I vzhledem k těmto skutečnostem by šlo konstatovat, že si obě země křivdí vzájemně.

Londýn, Paříž, Washington a teď Praha. Kam Zelenskyj vycestoval od začátku války na Ukrajině?

Drtivou většinu času od začátku ruské invaze na Ukrajinu strávil tamní prezident Volodymyr Zelenskyj ve své zemi, kde organizoval odpor proti agresorům. Několikrát se však vydal na cesty do zahraničí za svými spojenci, kteří Ukrajinu ve válce podporují materiálně a finančně. Navštívil třeba Francii, Velkou Británii, Německo i USA. Ve všech těchto zemích jej vítali nejvyšší představitelé státu. Nyní dorazil do Česka.

Zelenskyj dorazil do Polska. Tamní ministr zemědělství podá demisi kvůli ukrajinskému obilí

Aktualizováno

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je s manželkou Olenou na oficiální návštěvě Polska, ve varšavském prezidentském paláci hosty přivítal jeho protějšek Andrzej Duda s chotí. Informovala o tom ve středu polská média, podle nichž Zelenskyj uvedl, že jeho návštěva je gestem vděčnosti. Ukrajina od loňského února čelí ruské vojenské agresi a Polsko patří ke státům, které napadenou zemi nejvíce podporují. Premiér Mateusz Morawiecki chce se Zelenským mluvit o dovozu ukrajinského obilí, proti kterému protestují tamní zemědělci. Polský ministr zemědělství Henryk Kowalczyk ve středu kvůli tomuto problému rezignoval.

Atentát na blogera byl terorismus, tvrdí Moskva. Úřady obvinily zadrženou ženu

Ruské úřady obvinily z terorismu ženu podezřelou z atentátu na ruského vojenského bloggera v Petrohradu. Putinova armáda pokračuje v ostřelování celé Ukrajiny, intenzita úderů však klesá. U Bachmutu obránci odrazili několik útoků. Šéf vagnerovců Jevgenij Prigožin dle amerického Institutu pro studium války (ISW) nad městem vztyčil ruskou vlajku s nápisem na památku zavražděného válečného bloggera Maxima Fomina. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu navštíví Polsko, rolníci hrozí protesty.