reklama

Antigenní test bude stát 201 korun, PCR 614, potvrdilo ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví souhlasilo s návrhem zdravotních pojišťoven, aby se úhrada antigenních testů snížila na 201 Kč.
Zdroj: Facebook.com

Ministerstvo zdravotnictví souhlasilo s návrhem zdravotních pojišťoven, aby se úhrada antigenních testů snížila na 201 korun. Po pondělním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Částku navrhovala Všeobecná zdravotní pojišťovna, ostatní pojišťovny žádaly nižší, nakonec se ale shodly na této výši. Změna by se měla projevit zhruba za týden či dva. Novinářům to po jednání správní rady řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Cenu pro samoplátce určuje přímo odběrové centrum, pohybuje se většinou mezi 400 a 500 korunami.

reklama

„Kalkulace neobsahuje jenom nákup testu, ale i administrativu, zápis do ISIN (Informačního systému infekčních nemocí) nebo likvidaci nebezpečného odpadu,“ uvedl. Odběrová místa tak při ceně kvalitnějšího antigenního testu kolem 60 až 100 korun mají podle Kabátka prostor i pro přiměřený zisk. Některá už kvůli snižování cen avizovala, že zváží, jestli je dál budou poskytovat.

„U PCR testu je shoda, tam je to na straně ministerstva zdravotnictví. V současné době pracujeme se snížením ceny zhruba na 614 korun,“ uvedl v neděli Kabátek v České televizi.

Lidé budou mít v červnu z preventivních důvodů hrazen dvakrát měsíčně přesnější PCR test a jednou týdně antigenní test, od července už budou antigenní testy jen dva. Prokázat se negativním testem, lhůtou po očkování nebo prodělané nemoci musí lidé na místech, kde je nutné doložit bezinfekčnost. Nutné je to například pro návštěvy restaurací, služeb, ubytování nebo sportovních či kulturních akcí.

K tématu

Dosud mohli lidé absolvovat antigenní test jednou za tři dny, což je také jeho platnost pro většinu příležitostí. PCR test platí sedm dní. Od června pojišťovny snižují také cenu přesnějšího PCR testu, který se k vyhodnocení odesílá do laboratoře. Pro testování zdarma budou hradit od 1. července podle Vojtěcha 303 korun za vyhodnocení a 47 korun za odběr, pro test nařízený lékařem nebo hygienikem bude za zpracování tedy 614 korun. Dosud se hradí zhruba 1 131 korun. Pro samoplátce test stojí většinou 1 510 korun.

Kde si lidé mohou nechat udělat PCR test hrazený z veřejného zdravotního pojištění, zatím nezobrazuje ani web ministerstva zdravotnictví o testování. Z pražských fakultních nemocnic zatím možnost PCR zdarma nabízí v rezervačním systému Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Sedm miliard na antigenní testy

Se zlevňováním PCR testů přišel už před rokem tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Když nastavil maximální cenu, kterou platí laboratoři samoplátci i zdravotní pojišťovny, na 1 674 korun, některé nemocnice je nechtěly dál dělat, protože se jim nevyplatí. Od začátku roku je úhrada pojišťovny za test a odběr znovu snížená na 1 276 korun, samoplátci platí dál zhruba 1 500 korun. Cena antigenního testu pro samoplátce je asi 300 až 400 korun.

Pokračování debaty v neděli potvrdil v Partii na CNN Prima NEWS také ministr Vojtěch. „Zítra (v pondělí) je k tomuto finální jednání, ona už nějaká předběžná dohoda je, ale není úplně finalizována, takže já bych teď o tom nechtěl hovořit. Dojde tam k určitému snížení, ale chceme, aby zkrátka ta cena byla taková, aby to nevedlo k tomu, že by provozovatelé těch testovacích míst nebo laboratoře přestávali tu službu nabízet,“ řekl Vojtěch.

K tématu

V prvním čtvrtletí počítá VZP s úhradami za antigenní testy objemu jedné miliardy korun, ale v dalších čtvrtletích by měly náklady vyskočit významně výš. „Zatím počítáme v tom našem modelu, který počítá s nějakým testováním prázdnin, a pak na podzim, zhruba se sedmi miliardami korun na antigenní testy,“ popsal Kabátek.

Šéf VZP odhadl, že kdyby do konce roku pokračovalo povinné plošné testování v současném měřítku beze změny, pak by VZP stálo 13 miliard korun a celkově přes 20 miliard korun.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v pátek řekla, že by lidé mohli mít z veřejného zdravotního pojištění v červenci a srpnu hrazeny dva PCR a dva antigenní testy na koronavirus. V červnu budou mít lidé hrazeny dva testy na covid metodou PCR a čtyři antigenní testy.

Testování na koronavirus, ilustrační foto
Testování na koronavirus, ilustrační foto
Zdroj: Facebook.com

K tématu

Tagy: testování peníze antigenní testy PCR testy Zdeněk Kabátek Všeobecná zdravotní pojišťovna povinné testování
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Španělé opět zaváhali. Zahodili penaltu, Poláci mají naději díky Lewandowskimu

Španělé opět zaváhali. Zahodili penaltu, Poláci mají naději díky Lewandowskimu

Není to tak dlouho, co Španělsko vládlo fotbalové Evropě. Jenže na letošním Euru to zatím nevypadá, že La Roja naváže na triumfy z let 2008 a 2012. I ve druhém utkání doma v Seville na šampionátu remizovala reprezentace z Pyrenejského poloostrova, tentokrát 1:1 s Polskem. Svěřenci trenéra Luise Enriqueho budou muset o postup zabojovat v duelu se Slováky. S nimi Poláci na úvod ME prohráli, díky následné remíze ale stále mají šanci na osmifinále.

Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Moře v Turecku zaplavil sliz: Ohrožuje turismus a zabíjí zvířata. Úřady si nevědí rady
Roztomilý omyl: Hummelsův syn slavil tátův „vlastňák“. Vysvětlím mu to, řekl stoper
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny

Názory

Domácí zpravodajství

Vakcíny fungují. Po druhé dávce očkování měl pozitivní test jen zlomek lidí
Únik chemikálií v Plzni má třetí oběť. Další muž bojuje o život na JIPce
Další články
reklama
reklama