reklama

Antigenní test bude stát 201 korun, PCR 614, potvrdilo ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví souhlasilo s návrhem zdravotních pojišťoven, aby se úhrada antigenních testů snížila na 201 korun. Po pondělním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Částku navrhovala Všeobecná zdravotní pojišťovna, ostatní pojišťovny žádaly nižší, nakonec se ale shodly na této výši. Změna by se měla projevit zhruba za týden či dva. Novinářům to po jednání správní rady řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Cenu pro samoplátce určuje přímo odběrové centrum, pohybuje se většinou mezi 400 a 500 korunami.

reklama

„Kalkulace neobsahuje jenom nákup testu, ale i administrativu, zápis do ISIN (Informačního systému infekčních nemocí) nebo likvidaci nebezpečného odpadu,“ uvedl. Odběrová místa tak při ceně kvalitnějšího antigenního testu kolem 60 až 100 korun mají podle Kabátka prostor i pro přiměřený zisk. Některá už kvůli snižování cen avizovala, že zváží, jestli je dál budou poskytovat.

„U PCR testu je shoda, tam je to na straně ministerstva zdravotnictví. V současné době pracujeme se snížením ceny zhruba na 614 korun,“ uvedl v neděli Kabátek v České televizi.

Lidé budou mít v červnu z preventivních důvodů hrazen dvakrát měsíčně přesnější PCR test a jednou týdně antigenní test, od července už budou antigenní testy jen dva. Prokázat se negativním testem, lhůtou po očkování nebo prodělané nemoci musí lidé na místech, kde je nutné doložit bezinfekčnost. Nutné je to například pro návštěvy restaurací, služeb, ubytování nebo sportovních či kulturních akcí.

Dosud mohli lidé absolvovat antigenní test jednou za tři dny, což je také jeho platnost pro většinu příležitostí. PCR test platí sedm dní. Od června pojišťovny snižují také cenu přesnějšího PCR testu, který se k vyhodnocení odesílá do laboratoře. Pro testování zdarma budou hradit od 1. července podle Vojtěcha 303 korun za vyhodnocení a 47 korun za odběr, pro test nařízený lékařem nebo hygienikem bude za zpracování tedy 614 korun. Dosud se hradí zhruba 1 131 korun. Pro samoplátce test stojí většinou 1 510 korun.

Kde si lidé mohou nechat udělat PCR test hrazený z veřejného zdravotního pojištění, zatím nezobrazuje ani web ministerstva zdravotnictví o testování. Z pražských fakultních nemocnic zatím možnost PCR zdarma nabízí v rezervačním systému Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Sedm miliard na antigenní testy

Se zlevňováním PCR testů přišel už před rokem tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Když nastavil maximální cenu, kterou platí laboratoři samoplátci i zdravotní pojišťovny, na 1 674 korun, některé nemocnice je nechtěly dál dělat, protože se jim nevyplatí. Od začátku roku je úhrada pojišťovny za test a odběr znovu snížená na 1 276 korun, samoplátci platí dál zhruba 1 500 korun. Cena antigenního testu pro samoplátce je asi 300 až 400 korun.

Pokračování debaty v neděli potvrdil v Partii na CNN Prima NEWS také ministr Vojtěch. „Zítra (v pondělí) je k tomuto finální jednání, ona už nějaká předběžná dohoda je, ale není úplně finalizována, takže já bych teď o tom nechtěl hovořit. Dojde tam k určitému snížení, ale chceme, aby zkrátka ta cena byla taková, aby to nevedlo k tomu, že by provozovatelé těch testovacích míst nebo laboratoře přestávali tu službu nabízet,“ řekl Vojtěch.

V prvním čtvrtletí počítá VZP s úhradami za antigenní testy objemu jedné miliardy korun, ale v dalších čtvrtletích by měly náklady vyskočit významně výš. „Zatím počítáme v tom našem modelu, který počítá s nějakým testováním prázdnin, a pak na podzim, zhruba se sedmi miliardami korun na antigenní testy,“ popsal Kabátek.

Šéf VZP odhadl, že kdyby do konce roku pokračovalo povinné plošné testování v současném měřítku beze změny, pak by VZP stálo 13 miliard korun a celkově přes 20 miliard korun.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v pátek řekla, že by lidé mohli mít z veřejného zdravotního pojištění v červenci a srpnu hrazeny dva PCR a dva antigenní testy na koronavirus. V červnu budou mít lidé hrazeny dva testy na covid metodou PCR a čtyři antigenní testy.

Tagy:
testování peníze antigenní testy PCR testy Zdeněk Kabátek Všeobecná zdravotní pojišťovna povinné testování

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama