Máte dost protilátek? Je vám to k ničemu (zdroj: CNN Prima NEWS)
O testy na protilátky je čím dál větší zájem. Osoby s jejich vysokou hladinou nemusí spěchat s očkováním, potvrzení o prodělaném covidu navíc může pomoci například při cestování. Míra ochrany ale časem klesá a lidé, kteří nemoc prodělali bezpříznakově, si často nevyprodukují dostatek protilátek. Stát navíc neví, jaká hladina je vlastně bezpečná.
Zjištění protilátek v těle stojí okolo 500 korun. Ještě před samotným odběrem musí zájemci sdělit zdravotníkům několik informací, například zda prodělali covid, byli na PCR testu či mají zvýšený tlak.
„Zájem je o to čím dál větší. Lidé si chtějí zkontrolovat protilátky před očkováním nebo po něm,“ řekla CNN Prima NEWS Anabela Čížková, vedoucí laboratoře SYNLAB. Samotný odběr vzorku je otázkou pár minut. Ampule krve se pak musí odstředit v laboratoři, výsledky jako takové přijdou zpravidla do 48 hodin.
„Když máte vysokou hladinu protilátek, tak je to známka toho, že na očkování nemusíte spěchat. Ale určitě by vás nebavilo třeba za měsíc chodit znovu. Není to praktické, je to poměrně drahé,“ doplnil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal ale, že imunita získaná očkováním je stejně mnohem lepší.
Testování protilátek v laboratořích SYNLAB. Zdroj: CNN Prima NEWS
Pacienti mají po prodělaném covidu různou pozitivitu na protilátky. Ta se může od desítkových hodnot vyšplhat i k číslu 800. V případě očkování ale hladina protilátek může po druhé dávce vakcíny vyskočit i na 2000. „To by bylo dobré kritérium toho, jak je člověk chráněný,“ řekl k testování hladiny protilátek imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.
Zde se ovšem naráží problém – není zcela jasné, jak velká míra protilátek se považuje za dostatečnou a jistý si není asi stát. Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) před novináři uvedl, že se taková jednotná hodnota nastavuje těžko, jelikož stále nepanuje shoda na tom, jaká hladina se považuje za bezpečnou.
Testy na protilátky berou jako potvrzení o bezinfekčnosti třeba v Rakousku, kde stanovili jako bezpečnou hranici protilátek na hodnotě 15. K cestování stačí i Slovákům. Evropská unie prozatím ale neplánuje potvrzení o hladině protilátek zahrnout do covidpasu, který lidem umožní cestovat.