CNN Prima News antisemitismus

antisemitismus

Výpis příspěvků ke štítku „antisemitismus“

Výhrůžky rodině, pak útěk z domova. Filmaři z Izraele se vrátila kritika postoje k Palestině

Výhrůžkám smrti čelí izraelský novinář a filmař Yuval Abraham, který na berlínském filmovém festivalu Berlinale uvedl společně s palestinským režisérem Baselem Adraem dokument No Other Land, za nějž získala dvojice ocenění. Stejně jako ve snímku i ve své řeči kritizoval přístup izraelské strany k Palestincům na Západním břehu Jordánu a vyzval k příměří. Proti části projevu se ihned ohradili němečtí a izraelští představitelé, kteří muže obvinili z antisemitských postojů, a přidal se i primátor metropole Kai Wegner.

Češi a jejich antisemitismus? Koketoval s ním i TGM. Příští holokaust se nemusí týkat jen Židů

Izrael nemá od útoku Hamásu moc věrnějších spojenců, než je Česko. Ani vyloženě antisemitské projevy tu teď nejsou zdaleka tak časté jako v mnohých západních zemích. Vzhledem k tomu, jak jsme se právě my dříve dokázali chovat k Židům, je to vlastně docela překvapivé. Kde se to v nás bere? A kdy jsme v antisemitismu naopak hráli první ligu? Kdy s ním koketoval dokonce i TGM? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.

Sionisté s Jidášem. Poválečný antisemitismus v Československu přiživila i podpora Izraele

Výrazná vojenská podpora Československa pomohla udržet existenci Izraele krátce po jeho vzniku. Po změně postoje Sovětského svazu k židovskému státu se však přátelská výpomoc náhle stala černou skvrnou na vrubu komunistického vedení. I kvůli ní zaplatili životem někteří funkcionáři Komunistické strany Československa (KSČ) v čele s Rudolfem Slánským. Monstrózní proces v náručí propagandy přitom doprovázela silná nota antisemitismu. Nepřátelé režimu byli soustavně označováni za sionisty a přiživovány byly i negativní stereotypy Židů.

Kde je dnes pro Židy nejbezpečněji? Nejvíce „srdíček“ získalo na sítích Česko

Česko je pro Židy v době celosvětového nárůstu antisemitismu nejbezpečnější zemí. Vyplývá to z ankety na sociální síti X, kterou spustil zpravodajský projekt Visegrád 24. Příspěvek s Českem uživatelé ohodnotili nejvíce „srdíčky“. Za bezpečný přístav pro Židy lidé považují překvapivě muslimskou Albánii, Indii, ale také samotný Izrael.

KOMENTÁŘ: Černochová nepochopila rozdíl mezi antisemitismem a kritikou Izraele

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zpod studené sprchy oprávněné domácí kritiky za kontraproduktivní výlevy na sociálních sítích o konfliktu Stát Izrael versus Hamás utekla na Ukrajinu. Budiž jí přičteno k dobru, že uctila památku československých vojáků bojujících po boku těch sovětských za druhé světové války, aniž do historie tahala současné dění.

Robejšek: Rodilí Němci mají strach, že přestanou být pány ve své zemi. Německo je v depresi

„Němci mají strach z toho, že přestanou být pány ve své zemi,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Petr Robejšek. Mnoho z nich má podle něj pocit, že se vláda spíše než o vlastní lidi stará o nově příchozí. Politolog tvrdí, že v celé německé společnosti převládá obecná deprese, která souvisí jak s migrací, tak se všemi událostmi posledních let.

Hádka kvůli Židům: Nebezpečně relativizujete, vyčetla Vrecionová Peksovi. Ten se jí vysmál

Jak moc za poslední týdny zesílily tendence k antisemitismu v západních zemích? Na to měli ve vysílání CNN Prima NEWS velmi rozdílný názor europoslanci Mikuláš Peksa (Piráti) a Veronika Vrecionová (ODS). Podle ní pirátský politik celou věc nebezpečným způsobem relativizuje. Peksa své kolegyni vzkázal, že každý z nich žije zřejmě na jiném kontinentu.

PŘEHLEDNĚ: Židy do plynu či Mnichov 1972 aneb Nejodpornější projevy na propalestinských akcích

Zatímco některé propalestinské protesty v západních zemích lze označit za pokojné, na dalších akcích účastníci místo solidarity s civilisty v Gaze otevřeně či skrytě hovoří o nenávisti vůči Židům, nebo dokonce vyzývají k jejich likvidaci. Redakce CNN Prima NEWS vybrala nejhorší verbální i neverbální projevy, s nimiž se svědek propalestinských akcí na Západě mohl setkat.

Politici: Evropa má problém s neřízenou migrací. Lidé, kteří tu nemají co dělat, musí pryč

Evropa bojuje s neřízenou migrací, která ohrožuje bezpečnost místních obyvatel, shodli se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) a předseda hnutí Přísaha a bývalý elitní policista Robert Šlachta. Jediným způsobem, jak zabránit katastrofě, je podle politiků hlídání vnějších hranic a urychlené vracení lidí, kteří v Evropě „nemají co dělat“.