reklama

Apple oživil plány na vlastní auto. Shání nové lidi, kteří by ho postavili

Apple iCar? I tohle je jedna z představ, jak by mohlo vypadat nové autonomní vozidlo od Applu.
Zdroj: Archiv

Už za pět let by na silnice mohlo vyjet auto se znakem technologické společnosti Apple na přídi. Fakt, že firma oživila své staré plány na elektromobil s možností jízdy bez řidiče, navíc dosvědčil i Hyundai, který první pokus Applu o jednání o možné spolupráci neopatrně odkryl.

reklama

Apple chystá vývoj vlastního vozu a není to poprvé. Taková zpráva se objevila krátce před Vánoci, tento pátek ale dostala na vážnosti. Podle korejského deníku The Korea Economic Daily automobilka Hyundai potvrdila, že ji Apple oslovil s nabídkou spolupráce na vývoji autonomního elektromobilu. Firma ale záhy své vyjádření upravila s tím, že ji oslovilo více společností a jméno kalifornského technologického giganta vypustila. Podle odborníků možná proto, že Apple své spolupráce obezřetně tají. Hyundai mezitím vystřelily akcie o 19,4 procenta nahoru.

Apple hovořil o stavbě vlastního vozu už v roce 2014, připravil si celé vývojové oddělení, aby značnou část jeho zaměstnanců zase po dvou letech propustil s tím, že od projektu ustupuje. Firmě zřejmě došlo, že vývoj automobilu je poměrně složitým a finančně velmi náročným počinem s nejistým výsledkem. Ostatně, ze sídla Applu v Cupertinu je to do ústředí Tesly v Palo Alto pouhých 20 kilometrů – automobilka Elona Muska dosáhla na zisk až po 17 letech provozu.

K tématu

Přesto největší technologická společnost světa nikdy úplně myšlenku vlastního vozu neopustila. Před třemi lety dostala dokonce od tamního ministerstva dopravy povolení na testy vlastních autonomních vozidel. Roky se také objevovaly další a další vizuální představy, jak by takové Apple „iCar“ mohlo jednou vypadat. Projekt Applu ovšem zatím nese jiné jméno – Titan.

Apple nabírá lidi

Pro Apple už mezitím začali pracovat lidé z automobilového průmyslu. Kalifornský gigant zaměstnal například Jonathana Siva, který působil na pozici inženýra pro BMW, Teslu či Waymo, které se také výrazně podílí na vývoji aut bez řidiče. Do firmy přišel i bývalý viceprezident Tesly Stuart Bowers, jenž pro Elona Muska řídil vývoj autonomního řízení.

S náborem navíc ještě není konec. V nabídkách práce technologické společnosti Apple se nedávno objevila jedna překvapivě specifická pracovní pozice: vedoucí inženýr pro integraci audiosystémů, mikrofonů, kabeláže, zdrojů, bezdrátové komunikace a antén do autonomních systémů. I to vede k dohadům, že pokud se auto Applu dostane do produkce, bude sázet na automatické systémy.

Otázkou zůstává, kdy bude hotovo. Předvánoční zprávy hovoří o roku 2024 jako prvním, kdy se auto se znakem Applu dostane na silnice. Zdroje blízké automobilce, které nyní citovala některá americká média, ale hovoří ještě o vzdálenějších letech. Vývoj by podle nich mohl trvat do roku 2025 až 2027. A to je dost času na to, aby si Apple svůj vstup do automobilového sektoru zase rozmyslel.

Poněkud zvláštně tvarované autíčko bez řidiče Google Firefly
Poněkud zvláštně tvarované autíčko bez řidiče Google Firefly
Zdroj: Google

Zatímco je tedy Apple stále na začátku, jiný technologický obr už autonomní vozidla testuje ve velkém. Google se sice nejprve pustil do vývoje vozu pod vlastní značkou, nakonec ale z projektu vytvořil přímo vlastní společnost Waymo. Ta nejprve představila vlastní auto s poněkud rozporuplným designem nazvané Firefly, které ale nebylo určeno do produkce. Nyní se soustředí na implementaci autonomních technologií do vozů jiných značek. Testuje je například na palubě rodinných vozů Chrysler Pacifica.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

MS v hokeji 2021

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Šestnáctka trenérů v posledních dnech a týdnech umíchala finální produkt, který vyšle na mistrovství světa v hokeji startující už v pátek 21. května v Lotyšsku. Podívejte se v článku CNN Prima NEWS na to, kteří hráči se dostali do finální nominace pro šampionát v Rize. Jednotlivé sestavy mohou v průběhu vrcholné akce nabýt na síle podle toho, jak se bude vyvíjet situace v zámořské NHL.

I nejvíce nakažený okres roztočil pípy, výčepní z Opavska očkování moc nevěří
Ve vězení strávili 31 let za vraždu, kterou nespáchali. Dostanou miliardové odškodné
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Další vlna rozvolňování. Co všechno se příští pondělí změní?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Brutálně zavraždil cyklistku sekerou a nožem na okraji Olomouce. Odsedí si 25 let
Chladno a deště až do konce května. V Česku se oteplí teprve koncem měsíce
Další články
reklama
reklama