Apple představil nové iPhony 13, iPad s větším displejem i hodinky s QWERTY klávesnicí

Americká technologická společnost Apple v úterý představila novou generaci svých chytrých telefonů iPhone. Přístroje iPhone 13 budou vybaveny novým čipem A15 Bionic, který má zajistit vyšší výkon. Jejich cena bude v České republice začínat na 19 990 Kč.

Předobjednávky na nové telefony začne firma v ČR přijímat v pátek ve 14:00 SELČ, prodej pak začne 24. září. Nejlevnější model iPhone 13 mini má úhlopříčku 5,4 palce. Cena základního modelu iPhone 13 s úhlopříčkou 6,1 palce začíná na 22 990 Kč. Firma nabídne také modely iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max s cenou od 28 990 Kč.

Kromě iPhonu 13 mini představili tvůrci také zmíněný iPhone 13. Oba telefony mají menší výřez v displeji pro čelní fotoaparát a další senzory. Navíc mají nový čip Apple A15 Bionic. Podle zástupců společnosti má jít o nejvýkonnější čip na celém mobilním trhu.

Uvedeny byly rovněž výkonné mobily iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Ty mají být určené pro skutečně náročné uživatele. Mimo jiné disponují přepracovanými fotoaparáty na zadní straně mobilu s podporou nočního režimu.

Společnost Apple v úterý představila i nové verze svých počítačových tabletů iPad a hodinek Apple Watch. Nové hodinky Apple Watch Series 7 nabídnou například větší displej a rychlejší nabíjení. Díky své velikosti se na ně vejde celá QWERTY klávesnice pro psaní odpovědí. Displej má být také chráněn silnou vrstvou. Nabízet se budou v pěti barvách. V ČR se podle firmy začnou prodávat později na podzim.

Nový iPad Mini je sice stejně velký jako jeho předchůdci, ale má větší displej. Jeho design je podobný jako u iPhonu 12, akorát na rozdíl od něj uživatelé nepřijdou o čtečku prstu, která se přesunula do bočního tlačítka. Má rovněž jiný konektor, který by měl být univerzálnější.

Tržby z iPhonů se zvýšily na 40 miliard dolarů

„Zdá se, že opravdu neoznámili nic revolučního. Ale samozřejmě jako obvykle ohlásili dostatek vylepšení, aby mezi spotřebiteli přinejmenším vyvolali určité nadšení,“ uvedl Rick Meckler z investiční společnosti Cherry Lane Investments.

Analytik Paolo Pescatore z firmy PP Foresight upozornil, že telefony iPhone zůstávají pro Apple základním produktem. „Představují vstupní bránu k dalším zařízením a hlavně ke službám,“ uvedl.

V letošním druhém čtvrtletí se tržby z prodeje iPhonů meziročně zvýšily téměř o polovinu na zhruba 40 miliard dolarů. Na celkových tržbách Applu se tak podílely téměř polovinou.

Tagy: