
Fiala si jako premiér vydělával i na univerzitě: Přišel si na milion, píše Page Not Found
Zdá se, že americká cla se nebudou vztahovat na americkou elektroniku. Jinak by citelně zasáhla technologického giganta Apple. Nejvíce by dopadla na součástky, ze kterých se vyrábějí telefony iPhone, tablety iPad nebo počítače iMac či MacBook. Cena jednotlivých komponent by překročila částku, za kterou se v USA prodávají samotná zařízení. Apple by tak musel své produkty zdražit.
Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa zasáhla velkou vahou jeho podporovatele, píše web CNN. Například společnosti Meta, Apple, Google, Tesla a Amazon dohromady ztratily hodnotu téměř 1,8 bilionu dolarů.
Tržní kapitalizace americké technologické společnosti Apple během čtvrtečního obchodování klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun) na 3,06 bilionu dolarů (68 bilionů korun). Odpovídá tomu pokles akcií, které dnes odepsaly 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní kapitalizace vyjadřuje finanční hodnotu firmy podle celkové hodnoty všech akcií v oběhu. Server listu Financial Times (FT) upozornil, že pro obchodní model Applu představují problém nová cla, která ve středu oznámil americký prezident Donald Trump.
Francouzský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu 150 milionů eur (3,7 miliardy Kč). Firma podle úřadu zneužila svého dominantního postavení v distribuci aplikací pro chytré telefony iPhone a počítačové tablety iPad při využívání osobních údajů k cílené reklamě. Úřad o tom informoval v pondělní tiskové zprávě. Apple v bezprostřední reakci uvedl, že ho rozhodnutí úřadu zklamalo.
Muž z Norska zažil nepříjemné chvíle. Obrátil se na chatbot s prostou otázkou ohledně své osoby: „Kdo je Arve Hjalmar Holmen?“ Od umělé inteligence se záhy dozvěděl, že zabil své dva syny a je ve vězení na 21 let. Kvůli nepravdivým informacím Nor podal na společnost OpenAI stížnost.
Aplikace TikTok je od pátku ve Spojených státech opět dostupná v obchodech Google Play a App Store. Podle agentury Reuters se tak stalo v reakci na pokyn ministryně spravedlnosti Pam Bondiové.
Společnost Apple čelí žalobě. Důvodem je tvrzení, že prodává řemínky pro své chytré hodinky Apple Watch, které údajně obsahují vysoké množství chemikálií známých jako perfluorované a polyfluorované látky (PFAS), čímž prý své uživatele vystavuje riziku rakoviny, informuje web The Register. Tyto látky se hromadí v lidském těle a mohou vést ke zdravotním problémům, mezi něž dále patří poškození jater, neplodnost či obezita. Apple jakékoli ohrožení uživatelů svých produktů popírá.
Spojené státy v následujících letech rozjedou obří technologický projekt Stargate. Investice se mají týkat infrastruktury pro umělou inteligenci či vytvoření pracovních míst až pro sto tisíc lidí. Evropa v tomto směru pokulhává a k podobné strategii se zatím neodhodlala. Podle ekonomů je to tím, že v Evropě chybí technologické společnosti. Zdejší státy se pak zaměřují místo inovací na regulace, které příchod zajímavých společností spíše odrazují, tvrdí například hlavní ekonom BHS a poradce vlády Štěpán Křeček.
Donald Trump v pondělí podruhé složil přísahu jako prezident Spojených států. Jeho inaugurace se účastnila nejen řada světových politiků, ale také několik miliardářů včetně vůbec nejbohatších lidí na světě.
Insolvenční správce zkrachovalého provozovatele e-shopu Mammoth, spojovaného se skupinou Unicorn, popřel přihlášené pohledávky největšího věřitele T-Mobilu v hodnotě přibližně 3,1 miliardy korun. Důvodem popření jsou formální i obsahové nedostatky ve smlouvách a související dokumentaci mezi Mammothem a T-Mobilem. Finální rozhodnutí o oprávněnosti pohledávek tak bude na insolvenčním soudu. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. T-Mobile podle své mluvčí považuje jednání správce za účelové.
Počínaje dneškem, tedy od soboty, musí mít veškerá nová přenosná elektronika prodávaná v Evropské unii nabíjecí port USB-C. Spotřebitelé tak nebudou potřebovat různé nabíječky pro své chytré telefony, tablety, fotoaparáty, sluchátka, herní konzole a další malá a středně velká přenosná elektronická zařízení. V pátečním sdělení to uvedl Evropský parlament.
Americká FBI vydala varování před hackerskými útoky na uživatele mobilních telefonů. Podle prohlášení se hackeři zaměřují na textovou komunikaci mezi uživateli. FBI proto lidem doporučuje pro chatování využívat aplikace, které obsah všech poslaných zpráv šifrují. USA z masivního hackerského útoku viní Čínu, tamní úřady však toto obvinění vehementně odmítají, píše web The Mirror.