
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
astronomie
Výpis příspěvků ke štítku „astronomie“

Pozorujte výjimečné přiblížení Jupiteru a Merkuru nebo průlet asteroidu kolem Země
Březnová obloha nabízí další zajímavé astronomické úkazy: konjunkci (přiblížení) největší a nejmenší planety sluneční soustavy před pátečním rozbřeskem nebo průlet asteroidu Apophis v noci na sobotu. Informoval o tom web CNN.

Astronomové poprvé pozorovali umírající galaxii. Zanikla před devíti miliardami let
Galaxie umírají, když se v nich přestanou vytvářet hvězdy. Nyní byli astronomové poprvé svědky tohoto jevu ve vzdálené galaxii. Ta totiž vypustila téměř polovinu plynu, který využívá k formování hvězd. Astronomové pozorovali tento jev pomocí dalekohledu ALMA v Chile.

Jupiter se na obloze přiblížil k Saturnu nejtěsněji za 400 let
V pondělí odpoledne nastane konjunkce Jupiteru a Saturnu. Obě planety se k sobě z pohledu pozorovatele přiblíží tak těsně, jako tomu bylo naposledy v roce 1623. Podle astronomů se tak jedná o úkaz staletí. Podobně těsná konjunkce znovu nastane až 15. března 2080. Sledovat tuto astronomickou podívanou můžete živě v úvodním videu článku.

Popularizátor astronomie i dlouholetý ředitel Hvězdárny. Ve věku 73 let zemřel Marcel Grün
V pondělí 2. listopadu zemřel bývalý ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy, popularizátor astronomie a kosmonautiky Marcel Grün. Bylo mu 73 let. O jeho úmrtí informovali zástupci hvězdárny. Grün patřil k nejznámějším popularizátorům vědy v Česku. Zemřel následkem dlouhodobě se zhoršujícího zdravotního stavu.

Asteroid větší než kostel sv. Ludmily proletí příští týden jen vesmírný kousek od Země
NASA sleduje asteroid, který by měl 7. listopadu prolétnout relativně blízko kolem Země. Informoval o tom deník Daily Star. Těleso má rozměry odhadem od 79 do 180 metrů. Je tak mohutnější než například kostel sv. Ludmily na pražských Vinohradech.

Zemřel astronom Luboš Perek, bylo mu 101 let. Pojmenovali po něm největší dalekohled
Ve věku 101 let v noci na čtvrtek zemřel uznávaný astronom Luboš Perek, který se před lety mimo jiné zasloužil o vybudování největšího českého teleskopu s dvoumetrovým zrcadlem a po němž je zařízení pojmenováno. Informoval o tom mluvčí Astronomického ústavu AV Pavel Suchan. Perek se zabýval vesmírnou mlhovinou a kosmickým odpadem. Na konci 60. let řídil Astronomický ústav ČSAV a v druhé polovině 70. let vedl Úřad OSN pro vesmírné záležitosti. Jako jediný český astronom byl také generálním sekretářem Mezinárodní astronomické unie.

Český astronomický úspěch. Fotograf zachytil kometu a dostal cenu od NASA
Česká astronomie opět zvýšila své renomé ve světě. Tentokrát díky snímku komety Neowise, kterou na Ústeckoorlicku zachytil fotograf Petr Horálek. Ten poté obdržel i prestižní ocenění od amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

VIDEO: Oblohu ve středu nad ránem rozzáří meteorický roj Lyridy
Milovníci astronomie každoročně koncem dubna pozorují rozzářenou oblohu. Planeta Země totiž kříží meteorický roj Lyridů mezi 19. až 25. dubnem. Ve středu nad ránem by měl být roj nejlépe viditelný, protože začne na oblohu vystupovat i Mléčná dráha, a astronomický úkaz umocní i měsíc ve fázi novu a jasná obloha.

Vybuchne rudý veleobr – hvězda Betelgeuse? Pokud ano, budeme svědky události, která se odehrála už před 700 lety
Betelgeuse ze souhvězdí Orionu, jedna z nejjasnějších hvězd na obloze, pohasíná a začíná se mluvit o tom, že možná uvidíme i její explozi. K hvězdě směřují oči profesionálních i amatérských astronomů, kteří doufají, že zahlédnou mimořádný astronomický jev.