Stát nedá dávky nespolehlivým rodičům. Půjdou přímo na obědy nebo kroužky, plánuje Jurečka
astronomie
Výpis příspěvků ke štítku „astronomie“
OBRAZEM: Nebeské divadlo. Vlčí úplněk se potkal s Marsem a ohromil svět
První úplněk roku 2025, kterému se říká „vlčí měsíc“, nabídl krásné představení. Na obloze se totiž také potkal v konjunkci s planetou Mars. V Česku kazily pozorování mraky, v USA, kde proběhl dokonce zákryt „červené planety“ Měsícem, ulovili fotografové úžasné snímky. Podívejte se v galerii. V noci ze středy 15. na čtvrtek 16. ledna je pak Mars v opozici ke Slunci.
Čeká se obří výbuch hvězdy. Mimořádný fenomén rozzáří oblohu, uvidíte ho pouhým okem i z Česka
Noční obloha by brzy mohla nabídnout pozoruhodnou podívanou. Podle astronomů se schyluje k výbuchu hvězdy T Coronae Borealis (T CrB). Vzácná událost způsobí, že se dramaticky zvýší její jasnost a na obloze tak bude konkurovat Polárce.
Fascinující a vzácný úkaz na obloze. Saturn na hodinu zmizí, schová se za Měsícem
Začátek roku 2025 nabízí po silvestrovské polární záři hned další vzácný nebeský úkaz. V sobotu 4. ledna brzy večer dojde k zákrytu planety Saturn Měsícem. „Zmizení“ jasné planety můžete sledovat i pouhým zrakem.
Zářivý úspěch české astronomie: Akademik objevil kometu, naposledy se to podařilo před 24 lety
Českému vědci se opět podařilo objevit kometu, naposledy se to zdejšímu astronomovi podařilo před 24 lety. Objev bude připsán Martinu Maškovi z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Kometa získala předběžné označení MAS0019. Definitivní jméno dostane těleso do dvou týdnů. Jedná se o teprve druhou kometu objevenou českým astronomem od rozdělení Československa. Informoval o tom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
Polární záře v Česku: Na silvestra rozzáří oblohu velká podívaná. Míří k nám erupce ze Slunce
Poslední den letošního roku bude na území České republiky pravděpodobně možné sledovat na obloze polární záři. Velmi dobře bude navíc pozorovatelná Venuše, informoval Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Podrobné informace o vesmírných úkazech v nadcházejícím roce najdou zájemci na webu ústavu.
Je tu výjimečný meteorický roj. Geminidy překonají i letní „slzy“, letos to má háček
Zatímco letní meteorický roj Perseid zná leckdo, zimní Geminidy tak proslulé nejsou. A přitom hodinová frekvence meteorů, které v prosinci zdánlivě vylétají ze souhvězdí Blíženců (latinsky Gemini), je ještě vyšší. Výjimečné jsou ale Geminidy i z jiného hlediska, upozorňuje web astro.cz.
Sibiř ozářil výbuch asteroidu, ukazují fotky a videa. Vědci ho zachytili den předem
Nad Sibiří explodoval v noci na středu malý asteroid. Jeho zánik v zemské atmosféře doprovázel oslnivý záblesk, který zachytili svědci i některé automatické kamery. Vesmírné těleso, které mělo v průměru kolem 70 centimetrů, zachytil 12 hodin před kontaktem se Zemí systém včasného varování před asteroidy (ATLAS), informuje ruská agentura TASS.
Vesmírný úkaz rozzáří oblohu. Jupiter zasvítí jako nikdy předtím, uvidíte ho dalekohledem
V nadcházejícím týdnu budou moci lidé na obloze pozorovat zajímavý vesmírný úkaz. V sobotu pozdě večer se Jupiter, největší planeta Sluneční soustavy, ocitne na opačné straně oblohy než Slunce a bude nejjasnější v celém roce, sdělil Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Zájemci ho mohou vidět dalekohledem i z měst.
Nad Šumavou se objevil unikátní mrak, který dokáže zmást smysly. Připomíná kosmickou loď
Létající talíř návštěvníků z vesmíru se neblíží, to si jen příroda nachystala jedno ze svých představení. Experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti sdíleli snímek speciálního druhu mraku altocumulus lenticularis, který může připomínat UFO. Jak a kde vzniká?
OBRAZEM: Kometu na obloze doprovodil superúplněk. Podívejte se na unikátní záběry
Kometu Tsuchinshan–ATLAS, kterou je možné na noční obloze pozorovat pouhým okem zhruba od poloviny října, ve čtvrtek doprovodil další zajímavý jev. Nastal takzvaný superúplněk. Podívejte se v galerii, jak „lovecký měsíc“ zachytili profesionální fotografové, ale i čtenáři webu CNN Prima NEWS.
Podívejte se na oblohu. Obří superúplněk doplní kometu, zkuste jedinečnou fotku
Vesmír v těchto dnech nabízí krásné představení, stačí se jen podívat na večerní oblohu. Na ní teď najdete nejen jedinečnou kometu Tsuchinshan-ATLAS, ale také tzv. superúplněk. Měsíc totiž ve čtvrtek nad ránem proletěl nejblíže Zemi a my ho díky tomu vidíme větší než obvykle. Oba jevy můžete využít a ve čtvrtek večer získat úchvatné fotky – třeba i z mobilu.
OBRAZEM: Úchvatná kometa na obloze. Tak svítí nad Hradem, jak a kde ji pozorovat?
Kometa Tsuchinshan–ATLAS se na večerní obloze předvádí v celé své kráse, můžete ji vidět pouhýma očima i s více než 10 stupňů dlouhým ohonem. Něco takového tu nebylo od roku 1997, podívejte se v galerii, jak ji zachytili profesionální fotografové, ale i čtenáři webu CNN Prima NEWS. Přinášíme také nejdůležitější informace, jak a kde ji můžete pozorovat.