CNN Prima News astronomie

astronomie

Výpis příspěvků ke štítku „astronomie“

Letokruhy vesmíru. Webbův teleskop zachytil úchvatné prachové prstence dvojhvězdy

13. října 2022 15:55

Pět tisíc světelných let od naší domovské planety kolem sebe krouží dvě hvězdy, které vytváří rozsáhlé prachové prstence. Tyto narůžovělé kruhy, připomínající otisk prstu a vypadající téměř jako pouhý světelný odlesk, zachytil vesmírný teleskop Jamese Webba. Od dvojhvězdy se rozpínají do dálky přes deset bilionů kilometrů. Podle americké vesmírné agentury NASA prachové prstence ukazují plynoucí čas podobně jako letokruhy u stromů.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

26. září 2022 21:47

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Vědci zachytili snímek záhadných prstenců ve vesmíru. Útvar je nepředstavitelně veliký

27. března 2022 15:16

Astronomové mají k dispozici prozatím nejprokazatelnější snímek vesmírného útvaru, jaký v kosmu objevili teprve před dvěma lety. Jde o takzvané „podivné rádiové kruhy“ – gigantické prstencové formace, které jsou viditelné pouze radioteleskopem. Útvar je tak obrovský, že velikostně 16krát přesahuje naši galaxii Mléčná dráha.

Záhadný objekt nedaleko Země vysílá silné signály. Je to strašidelné, přiznala astronomka

27. ledna 2022 19:17

Američtí vědci zachytili záhadný vesmírný objekt. Těleso nepříliš vzdálené od Země uvolňuje obrovské množství energie a chová se zcela jinak než všechny doposud známé objekty ve vesmíru. Překvapení astronomové nejsou schopni s určitostí říct, na co přesně narazili. O neobvyklém objevu informoval web stanice CNN.

Na Měsíc, na Mars či k blízkému asteroidu. Čeká nás rok vzrušujících vesmírných misí

1. ledna 2022 06:58

Závody miliardářů v dobývání oběžné stanice Země zřejmě v příštím roce zastíní mnohem zajímavější kosmické projekty. V jejich středu se bude nacházet hned několik vesmírných těles. Lidstvo se bude ještě intenzivněji soustředit na Měsíc nebo druhou nejmenší planetu Sluneční soustavy. Sondy se vypraví také k asteroidům a k zemím, jež vyslaly své lidi do kosmu, se bude chtít připojit rovněž Indie.