
Konflikt v ostravském trolejbusu: Rodiče malé holčičky se poprali s revizorem, ukazuje video
V příštích dnech nabídne noční obloha úchvatnou podívanou. Nadšenci mohou v neděli a v pondělí v brzkých ranních hodinách jasně pozorovat planety Uran a Venuši. Pozorovatelné však budou také hvězdokupy Plejády a Hyády v souhvězdí Býka, informuje facebooková stránka Minutky z vesmíru.
Astronomové objevili nové vesmírné těleso pojmenované 3I/ATLAS, které se blíží ke Slunci. Předpokládá se, že jde o kometu, která pochází z jiné soustavy, uvádí americká CNN. Jde tak teprve o třetí zaznamenaný nebeský objekt přilétající z prostoru mimo Sluneční soustavu.
Na astrofyziku, pozorování Slunce až po planetologii se zaměřují nové mise, na jejichž návrzích se podílejí čeští vědci a inženýři. Do nové výzvy Evropské kosmické agentury (ESA) nyní přihlásili 11 návrhů. Česká účast se týká jak středně velkých, tak rychlých a malých vědeckých misí. Mise zahrnují výzkum Slunce, Venuše a Měsíce. Informoval o tom v pondělí Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR).
Planeta Země ve čtvrtek dosáhla Země takzvaného afélia – nejvzdálenějšího bodu své oběžné dráhy kolem Slunce. Nabízí se proto otázka, zda by nemělo být chladněji? Je to sice paradoxní, ale sezónní rozestup planety a hvězdy nemá s teplotou moc společného. Ve skutečnosti jde o sklon Země, vysvětluje CNN.
Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl Sluneční soustavou, uvedla ve středu Evropská kosmická agentura.
Od začátku června až zhruba do poloviny července bude možné na území střední Evropy sledovat noční svítící oblaka. Ta jsou oproti běžným mrakům mimořádně vysoko a jsou pozorovatelná jen za soumraku a úsvitu díky nasvětlení Sluncem. Lidé tak mohou na obloze pozorovat bělavé, stříbřité až elektricky modré závoje nízko nad obzorem, informoval Fyzikální ústav v Opavě.
Uvnitř naší galaxie byl objeven záhadný vesmírný objekt, který vysílá pulzující signál. Je tak neobvyklý, že vědci nemohou vyloučit, že pochází od mimozemské civilizace, píše britský web The Sun.
Nové snímky, které pořídila NASA pomocí teleskopu Jamese Webba, ukazují polární záře Jupiteru. Ty na největší planetě sluneční soustavy svítí stokrát jasněji než na Zemi.
Ve Sluneční soustavě by se mohla skrývat dosud neznámá planeta. Astronomové z Tchaj-wanu, Japonska a Austrálie tvrdí, že ve starých datech nalezli náznak tělesa, které by mohlo obíhat daleko za oběžnou dráhou Neptunu. Nejedná se však o planetu Devět, po které pátrají vědci již deset let.
Astronomové mají díky evropské vesmírné sondě Solar Orbiter k dispozici nejpodrobnější snímek Slunce, jaký kdy získali. Fotka v ultrafialovém spektru ukazuje úchvatné detaily sluneční koróny či protuberance, upozorňují vědci z Hvězdárny a planetária Brno. A lidem navíc připomíná mračící se smajlík.
Lidé v sobotu v planetáriích a hvězdárnách měli možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes 60 a v Karlových Varech asi dvě desítky.
Na sobotu 29. března 2025 si příroda nachystala nebeskou podívanou v podobě částečného zatmění Slunce. Jak velkou část viditelného slunečního kotouče Měsíc „ukousne“? Kdy nastane maximum v různých částech Česka a jak celý jev bezpečně pozorovat? Vše, co potřebujete vědět o zatmění Slunce.