Hoří budova v bývalém areálu kladenské Poldovky. Zasahují desítky hasičů
astronomie
Výpis příspěvků ke štítku „astronomie“
Sibiř ozářil výbuch asteroidu, ukazují fotky a videa. Vědci ho zachytili den předem
Nad Sibiří explodoval v noci na středu malý asteroid. Jeho zánik v zemské atmosféře doprovázel oslnivý záblesk, který zachytili svědci i některé automatické kamery. Vesmírné těleso, které mělo v průměru kolem 70 centimetrů, zachytil 12 hodin před kontaktem se Zemí systém včasného varování před asteroidy (ATLAS), informuje ruská agentura TASS.
Vesmírný úkaz rozzáří oblohu. Jupiter zasvítí jako nikdy předtím, uvidíte ho dalekohledem
V nadcházejícím týdnu budou moci lidé na obloze pozorovat zajímavý vesmírný úkaz. V sobotu pozdě večer se Jupiter, největší planeta Sluneční soustavy, ocitne na opačné straně oblohy než Slunce a bude nejjasnější v celém roce, sdělil Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Zájemci ho mohou vidět dalekohledem i z měst.
Nad Šumavou se objevil unikátní mrak, který dokáže zmást smysly. Připomíná kosmickou loď
Létající talíř návštěvníků z vesmíru se neblíží, to si jen příroda nachystala jedno ze svých představení. Experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti sdíleli snímek speciálního druhu mraku altocumulus lenticularis, který může připomínat UFO. Jak a kde vzniká?
OBRAZEM: Kometu na obloze doprovodil superúplněk. Podívejte se na unikátní záběry
Kometu Tsuchinshan–ATLAS, kterou je možné na noční obloze pozorovat pouhým okem zhruba od poloviny října, ve čtvrtek doprovodil další zajímavý jev. Nastal takzvaný superúplněk. Podívejte se v galerii, jak „lovecký měsíc“ zachytili profesionální fotografové, ale i čtenáři webu CNN Prima NEWS.
Podívejte se na oblohu. Obří superúplněk doplní kometu, zkuste jedinečnou fotku
Vesmír v těchto dnech nabízí krásné představení, stačí se jen podívat na večerní oblohu. Na ní teď najdete nejen jedinečnou kometu Tsuchinshan-ATLAS, ale také tzv. superúplněk. Měsíc totiž ve čtvrtek nad ránem proletěl nejblíže Zemi a my ho díky tomu vidíme větší než obvykle. Oba jevy můžete využít a ve čtvrtek večer získat úchvatné fotky – třeba i z mobilu.
OBRAZEM: Úchvatná kometa na obloze. Tak svítí nad Hradem, jak a kde ji pozorovat?
Kometa Tsuchinshan–ATLAS se na večerní obloze předvádí v celé své kráse, můžete ji vidět pouhýma očima i s více než 10 stupňů dlouhým ohonem. Něco takového tu nebylo od roku 1997, podívejte se v galerii, jak ji zachytili profesionální fotografové, ale i čtenáři webu CNN Prima NEWS. Přinášíme také nejdůležitější informace, jak a kde ji můžete pozorovat.
Kometa, jaká tu dlouho nebyla, slibuje úžasnou podívanou. Kdy a kde ji najdete?
Připraví si pro nás vesmír zase jedno nezapomenutelné představení? Nejdříve na ranní a poté na večerní obloze bude i pouhýma očima k vidění jasná kometa. Astronomové ji evidují pod názvem Tsuchinshan–ATLAS nebo ještě krkolomněji C/2023 A3, kometa každopádně „přežila“ průlet kolem Slunce a teď se čeká, jak moc se rozzáří. Optimistické scénáře předpovídají, že by mohla konkurovat nejjasnějším kometám za poslední desítky let. Kdy ji bude možné pozorovat a kde na obloze ji najdete, si přečtěte v našem článku.
Nebeský úkaz, který uvidíte jednou za život. Každým dnem má vybuchnout planoucí hvězda
Astronomové po celém světě se už několik měsíců připravují na jedinečnou událost. Očekávají výbuch novy v souhvězdí Coronae Borealis. Vzácný úkaz bude viditelný zhruba týden i pro lidi na Zemi a jasností se vyrovná hvězdě zvané Polárka.
Problém se satelity Elona Muska. Blokují výhled do vesmíru, tvrdí vědecký výzkum
Nová generace satelitů společnosti Starlink blokuje výhled do vesmíru, což může znamenat problém pro astronomii. Ve svém výzkumu na to upozornili nizozemští vědci. Záření, které vydává technologie Elona Muska, je podle nich velmi silné a problém se stále zhoršuje.
OBRAZEM: Zatmění Měsíce a superúplněk. Česko v noci zažilo unikátní nebeský úkaz
Ve středu v časných ranních hodinách nastalo částečné zatmění Měsíce. Bylo sice malé, ale velmi dobře viditelné. Pro jeho pozorování byly příznivé podmínky. Informoval Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Převratný objev: Dinosauři viděli aktivní sopky na Měsíci. Měly vyhasnout před miliardami let
Tři malé skleněné kuličky, které čínská sonda získala na povrchu Měsíce a v roce 2020 přivezla zpět na Zemi, jsou důkazem, že na přirozené zemské družici soptily vulkány ještě v době, kdy na naší mateřské planetě vládli dinosauři. S odkazem na novou studii zveřejněnou v odborném časopise Science o tom informovala agentura AP.
Na nebi vysvitne v pondělí modrý superúplněk. Kdy přesně nastane a jak nás může ovlivnit?
Na noční obloze bude možné v pondělí 19. srpna pozorovat takzvaný modrý superúplněk. Podobně jako každý jiný úplněk může ovlivnit lidskou psychiku: Nezvykle jasné světlo Měsíce zhoršuje kvalitu spánku a někteří vnímaví jedinci mohou pociťovat bolesti hlavy či emoční rozjitřenost.