reklama

Audi chystá konkurenta BMW X7. Gigantické SUV Q9 už absolvuje jízdní zkoušky

Už od roku 2019 se šušká, že Audi by mohlo uvést na trh ještě větší a luxusnější SUV, než je série Q7 a Q8 – model Q9. Automobiloví paparazzi zachytili na severní smyčce Nürburgringu maskovaný prototyp, který brzký příchod Audi Q9 s největší pravděpodobností potvrzuje.

reklama

Audi Q9 je během testovacích jízd stále velmi dobře zamaskované, ale některé detaily jsou přece jen dobře patrné. Kromě celkové mohutnosti jde například o velkou mřížku chladiče, která kontrastuje s úzkými světlomety umístěnými přímo pod předním koncem kapoty.

Velký kalibr

Poněkud hlubší, hranaté výřezy naznačují, že by se zde daly najít mlhovky. Přední část působí masivně, profil tento dojem podtrhuje a vypadá poněkud zavalitě. Zadní část je stále pokryta dostatkem fólie, vidět je ale střešní spoiler a zjevně dost úzká zadní světla.

Se třemi řadami sedadel a délkou až 5,20 metru se Q9 pravděpodobně zaměří na konkurenční BMW X7 a Mercedes-Benz GLS. Velká Q9 by mohla dostat plug-in hybridní pohon. V úvahu přicházejí dvě varianty – buď Audi přebere upravenou verzi pohonu z modelu Q8, ve kterém třílitrový benzinový motor V6 a elektromotor dodává systémový výkon 381 koní. Nebo se mohou rozhodnout pro variantu se čtyřlitrovým benzinovým V8.

Společnost se sídlem v Ingolstadtu pravděpodobně míří na čistě elektrický dojezd 50 kilometrů. Snad přidá také RS verzi, která by mohla dosáhnout maximálního výkonu alespoň 600 koní. Audi by se svým největším SUV mohlo oslavit premiéru už v roce 2022. Zda ho však bude nabízet i přímo u nás, je zatím sporné. Takzvaná Erlkönigova kamuflážní fólie se běžně používá pro prototypy v Číně – takže model může být nabízen pouze tam. Čínskému vkusu by opulentní SUV jistě vyhovovalo.

Tagy:
Audi auto prototyp BMW X7 Čína Audi Q7 Mercedes-Benz GLS Audi Q9

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama