reklama

Austrálií otřásá další skandál: Záběry odhalily týrání zvířat na jatkách

Nově pořízené záběry z indonéských jatek dokumentují brutální týrání krav, které sem byly dovezeny z australských chovů. Videozáznamem se nyní zabývá australské ministerstvo zemědělství. Ochránci zvířat znovu vybízejí k zákazu exportu živých zvířat z Austrálie.

reklama

Videozáběry, které byly pořízeny na jatkách schválených australskými úřady v indonéské provincii Aceh, získala organizace Animals Australia. Zobrazují například býka, který je při vědomí podřezán a ještě zaživa tažen třemi muži po zemi. Umírající krávy jsou na záběrech polévány vodou, aby jejich maso zůstalo chladné – na jatkách totiž není dostatek chladících prostorů. Žádné ze zvířat na záběrech nebylo před podřezáním omráčeno. Podle pravidel pro vývozce australských zvířat je to však jedna z podmínek schválení jatek pro porážku australských zvířat. Tato pravidla byla zavedena poté, co bylo v roce 2011 zdokumentováno podobné týrání australských zvířat právě v Indonésii.

Záběry byly předány ministerstvu zemědělství, které spustilo vyšetřování. Není to však první případ, kterým se ministerstvo musí tento měsíc zabývat. Minutý týden bylo odhaleno porušení pravidel pro vývoz australských zvířat i v Jordánsku. Tyto záběry zobrazují ovce, které jsou taženy po zemi za nohy a prodávány k nezákonné domácí porážce v souvislosti s oslavami Eid al-Adha.

„Australská zvířata jsou porážena za pomoci brutálních zakázaných metod na schválených jatkách v Indonésii, a to by nás mělo upozornit na to, že schvalovací a kontrolní systémy byly narušeny,“ prohlásila Lynn White z organizace Animals Australia a dodala, že od roku 2011, kdy organizace poprvé odhalila brutální týrání vyvážených zvířat, se v legislativě nic nezměnilo. Ochránci zvířat upozorňují, že zvířata na záběrech na sobě nemají povinné známky a dále vybízejí k zavedení elektronických známek pro vyvážená zvířata, aby bylo snadnější vyhledat vývozce, kteří pravidla porušují.

Tagy:
Austrálie týrání zvířat export Indonésie jatka

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama