reklama

Australský exportér vyveze tisíce ovcí na Blízký východ – navzdory zákazu

V Západní Austrálii se na konci května nakazilo dvacet jedna členů posádky exportní lodi Al Kuwait nemocí COVID-19. Kvůli tomu zůstalo více než padesát tisíc ovcí v přístavu Fremantle. Od 1. června platí zákaz vyvážet živá zvířata na Blízký východ. Přesto exportní společnost navzdory zákazu část zvířat v hodnotě téměř dvou set milionů korun ve středu nalodí.

reklama

Společnost RETWA patří mezi největší australské vývozce dobytka. Padesát šest tisíc ovcí v hodnotě téměř dvou set milionů korun je aktuálně drženo ve shromažďovacím středisku v Baldivis nedaleko Perthu. Z větší části jde o jehňata a mladé kastrované beránky. Mnoho možností, co s ovcemi, společnost nemá. Kvůli bio-bezpečnostním nařízením nemohou být zvířata prodána zpět na své domovské farmy. Další možností by bylo zpracovat jejich maso přímo v Austrálii. Nicméně zdejší trh je aktuálně přesycen a převoz mraženého masa se kvůli zvýšeným nákladům během pandemie nevyplatí.

Poslední možností by tak bylo počkat a ovce vyvézt později. Od začátku měsíce však v Austrálii platí zákaz vývozu živých zvířat, a to po celé letní období, aby se zabránilo přehřívání zvířat a jejich umírání na palubách lodí. Společnost RETWA proto požádala ministerstvo zemědělství o výjimku a na druhý pokus uspěla. „V druhé žádosti vývozce podrobně rozepisuje alternativní proces cesty, včetně welfaru zvířat,“ uvádí úřad ve svém prohlášení.

Náměstek ministerstva David Hazlehurst uvedl, že úřad uvážil mimořádné okolnosti a opatření spojená s celosvětovou pandemií a nemožnost zahrnout tyto parametry do celoročního plánování vývozce. Zákaz vývozu v letním období přitom platí teprve od letoška – byl schválen jako reakce na úmrtí tisícovek ovcí na palubě exportní lodi Awassi Express v roce 2017 (pro zajímavost, loď patří stejné společnosti jako Al Kuwait).

V rámci výjimky musí vývozce zajistit splnění přísných podmínek k ochraně zdraví a welfaru převážených ovcí a musí je hromadně vylodit jen v jediném přístavu. Loď musí vyplout tuto středu, ale smí odvézt jen přibližně padesát tisíc jedinců. Vybraní jedinci musí být ve vynikajícím zdravotním stavu a na palubě se jim bude muset celou cestu věnovat veterinář.

„Tato výjimka jen ukazuje, že úřady dávají přednost ekonomickým zájmům před welfarem zvířat,“ odsoudil rozhodnutí zástupce zvířeckoprávní organizace RSPCA Jed Goodfellow. „Rizika pro zdraví a welfare těch ovcí, která byla klíčová pro prvotní rozhodnutí, nevymizela. Právě naopak. Každý den se zvyšují stejně jako teploty na Blízkém východě. Kvůli tomuto rozhodnutí budou ovce vystaveny ještě většímu utrpení – jen proto, aby na tom jeden z nejnechvalnějších australských vývozců vydělal,“ dodává.

Osud zbylých ovcí zatím není znám.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála vytrvalostní závod. Pomohla jí čistá střelba

  Mistryně světa Markéta Davidová zahájila Světový pohár v biatlonu vítězstvím ve vytrvalostním závodě. Díky čisté střelbě ho v sobotu ve švédském Östersundu ovládla o minutu a 17,7 sekundy před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou. Po triumfu na únorovém světovém šampionátu v Pokljuce podruhé za sebou vyhrála závod na 15 kilometrů a znovu na střelnici neminula ani jeden terč.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  reklama