reklama

Australský exportér vyveze tisíce ovcí na Blízký východ – navzdory zákazu

Až padesát tisíc ovcí bude navzdory zákazu převezeno na Blízký východ
Zdroj: Animals Australia

V Západní Austrálii se na konci května nakazilo dvacet jedna členů posádky exportní lodi Al Kuwait nemocí COVID-19. Kvůli tomu zůstalo více než padesát tisíc ovcí v přístavu Fremantle. Od 1. června platí zákaz vyvážet živá zvířata na Blízký východ. Přesto exportní společnost navzdory zákazu část zvířat v hodnotě téměř dvou set milionů korun ve středu nalodí.

reklama

Společnost RETWA patří mezi největší australské vývozce dobytka. Padesát šest tisíc ovcí v hodnotě téměř dvou set milionů korun je aktuálně drženo ve shromažďovacím středisku v Baldivis nedaleko Perthu. Z větší části jde o jehňata a mladé kastrované beránky. Mnoho možností, co s ovcemi, společnost nemá. Kvůli bio-bezpečnostním nařízením nemohou být zvířata prodána zpět na své domovské farmy. Další možností by bylo zpracovat jejich maso přímo v Austrálii. Nicméně zdejší trh je aktuálně přesycen a převoz mraženého masa se kvůli zvýšeným nákladům během pandemie nevyplatí.

Exportní loď Al Kuwait patří stejné společnosti, kvůli které byl zákaz v první řadě vůbec schválen
Exportní loď Al Kuwait patří stejné společnosti, kvůli které byl zákaz v první řadě vůbec schválen
Zdroj: Animals Australia

Poslední možností by tak bylo počkat a ovce vyvézt později. Od začátku měsíce však v Austrálii platí zákaz vývozu živých zvířat, a to po celé letní období, aby se zabránilo přehřívání zvířat a jejich umírání na palubách lodí. Společnost RETWA proto požádala ministerstvo zemědělství o výjimku a na druhý pokus uspěla. „V druhé žádosti vývozce podrobně rozepisuje alternativní proces cesty, včetně welfaru zvířat,“ uvádí úřad ve svém prohlášení.

Náměstek ministerstva David Hazlehurst uvedl, že úřad uvážil mimořádné okolnosti a opatření spojená s celosvětovou pandemií a nemožnost zahrnout tyto parametry do celoročního plánování vývozce. Zákaz vývozu v letním období přitom platí teprve od letoška – byl schválen jako reakce na úmrtí tisícovek ovcí na palubě exportní lodi Awassi Express v roce 2017 (pro zajímavost, loď patří stejné společnosti jako Al Kuwait).

Na přepravních lodích zvířata v letních měsících hynou kvůli horku
Na přepravních lodích zvířata v letních měsících hynou kvůli horku
Zdroj: Animals Australia

V rámci výjimky musí vývozce zajistit splnění přísných podmínek k ochraně zdraví a welfaru převážených ovcí a musí je hromadně vylodit jen v jediném přístavu. Loď musí vyplout tuto středu, ale smí odvézt jen přibližně padesát tisíc jedinců. Vybraní jedinci musí být ve vynikajícím zdravotním stavu a na palubě se jim bude muset celou cestu věnovat veterinář.

„Tato výjimka jen ukazuje, že úřady dávají přednost ekonomickým zájmům před welfarem zvířat,“ odsoudil rozhodnutí zástupce zvířeckoprávní organizace RSPCA Jed Goodfellow. „Rizika pro zdraví a welfare těch ovcí, která byla klíčová pro prvotní rozhodnutí, nevymizela. Právě naopak. Každý den se zvyšují stejně jako teploty na Blízkém východě. Kvůli tomuto rozhodnutí budou ovce vystaveny ještě většímu utrpení – jen proto, aby na tom jeden z nejnechvalnějších australských vývozců vydělal,“ dodává.

Osud zbylých ovcí zatím není znám.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vladimir Putin

Putin: Kyberútoky k dnešnímu světu patří. Navalnyj je zločinec a extremista

Putin: Kyberútoky k dnešnímu světu patří. Navalnyj je zločinec a extremista

Kybernetické útoky k dnešnímu světu patří a musíme si na ně zvyknout, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin po schůzce se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Ruská hlava státu dodala, že většina kyberútoků pochází právě z USA, nikoliv z Ruska, jak je podle něj často interpretováno. Putin se po summitu opřel i do předáka ruské opozice Alexeje Navalného, kterého označil za několikrát odsouzeného zločince a extremistu.

Adam Vojtěch

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Česko čeká nárůst případů indické mutace jako ve Velké Británii, varoval ve středu ve Sněmovně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nechce proto unáhleně rozvolňovat protikoronavirová opatření. Reagoval tak na to, že šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval jednání o zrušení stavu pandemické pohotovosti. Nelíbí se mu, že vláda zavádí opatření protiprávně.

Školy na Benešovsku ochromila norovirová infekce. Nakazily se desítky dětí
Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel
Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
Další články
reklama
reklama