CNN Prima News autisté

autisté

Výpis příspěvků ke štítku „autisté“

Téma smrti a války je u nás na denním pořádku, říká maminka chlapce s autismem

Barbora Chuecos z Prahy vychovává třináctiletého syna Ángela, kterému byl v pěti letech diagnostikován autismus. V posledních dvou letech se dospívající Ángel hodně zaměřil na téma smrti, o kterou se zajímá v souvislosti s koronavirem a nyní i válečným konfliktem na Ukrajině. Válka je pro autisty extrémní zátěží. Terapeuta Juliuse Bittmanna jsme se zeptali, jak obecně lidé s tímto zdravotním znevýhodněním zvládají nestandardní životní situace a jak jim mohou pomoci jejich blízcí.

Zavolala policisty, aby jí pomohli s nemocným synem. Do 13letého chlapce začali střílet

Před osmi měsíci došlo v americkém Salt Lake City ke kontroverznímu policejnímu zásahu. Policista jedenáctkrát vystřelil na tehdy třináctiletého Lindena Camerona, který před ním utíkal. Matka autistického dítěte Golda Bartonová nejdřív neměla po tragické události sílu komunikovat s médii. Nyní se rozhodla, že poskytne exkluzivní rozhovor CNN Prima NEWS. Když Linden ležel na zemi, policista ho trefil ještě čtyřikrát do jeho kotníků a nohou, uvedla Bartonová.

Doma s autistou v době covidu. Jak přežívá ztráty a zákazy malý Joa a jeho rodina?

Mnozí rodiče se hroutí pod náporem změn, které jim přinesly zavřené školy, domácí výuka a karantény. Dokážete si asi představit, oč složitější je situace, pokud vaše dítě má navíc speciální potřeby. Autistické děti vyžadují hodně péče, pravidelnost a režim jim pomáhají zvládat jejich diagnózu. Své o tom ví i Kristina Šedivá. Jejímu synovi lékaři diagnostikovali tzv. atypický autismus, když mu bylo 2,5 roku. Podělila se s námi o svůj příběh a nabízíme i informace, kde nalézt odbornou pomoc.

ROZHOVOR: : Autisté jsou výjimeční, ale ve společnosti se často setkávají s nepochopením

Každoročně si 2. dubna připomínáme Mezinárodní den porozumění autismu. Cílem je poukázat na to, že autisté žijí mezi námi a společnost by se měla naučit toleranci a pochopení této nemoci. Autismus na první pohled nepoznáte, teprve až chování dotyčného napoví, že není vše v pořádku. Veřejnost mnohdy nechápe, proč se dítě vzteká až k nepříčetnosti, přitom na vině nemusí být „rozmazlenost“. Autismus je nemoc a jen v České republice žije až 50 tisíc lidí s touto diagnózou. Mezi ně patří i rodina Sokolových, kteří vychovávají 12letého Radovana. Na otázky nám odpověděl tatínek Jan Sokol, který také založil nadační fond na pomoc autistům.