Izolace dopadne na děti s autismem hůře než případná infekce, říká Richterová

Poslankyně za Piráty Olga Richterová

Situace ve školách a domovech důchodců či nedostatečná informovanost napříč Poslaneckou sněmovnou. To byla hlavní témata úterního pořadu K VĚCI, jehož hostem byla první místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová, která má ve Sněmovně na starosti sociální oblast.

Poslankyně uvedla, že kvůli koronavirové krizi se v nejtěžší situaci nacházejí matky samoživitelky, které pracovaly na dohodu a odváděly pojistné. Richterová společně s Piráty podle svých slov zajistila této skupině alespoň ošetřovné, které se od 1. dubna zvýšilo na 80 procent. „Pracovníci na dohodu by, nejen podle mého názoru, měli dostat kompenzační bonus, protože pracovali. Vede se o nich evidence, není možné to zfalšovat,“ sdělila poslankyně.

Rychterová upozornila, že vláda těmto lidem zatím žádnou podporu neposkytla, což považuje za chybu. „Za Piráty jsme to navrhovali opakovaně, pokud se nemýlím už čtyřikrát. Bylo to zamítnuto celou vládní koalicí,“ vysvětlila Richterová.

Rodiče postižených dětí jsou v šílené situaci

Moderátorka Pavlína Kosová se dále věnovala situaci ve školách. Některé z nich mají totiž být zavřené až do konce června, včetně těch speciálních, ve kterých se učí například autistické děti. Důvodem je, aby se nenakazily nemocí COVID-19. „Jsem v kontaktu s řadou rodičovských organizací a situace pro rodiče dětí s postižením je šílená,“ popsala Richterová s tím, že se teď nacházejí v těžší pozici, protože jsou na děti sami a nemohou navštěvovat stacionáře.

Podle Richterové chybí odborné zdůvodnění, proč by postižené děti měly zůstávat v izolaci déle než ostatní. Poslankyně si myslí, že by mohlo stačit, pokud budou třídy s menším počtem dětí a rodiče budou mít na výběr, zda děti do škol pošlou, nebo je nechají doma. „Není možné je plošně zakázat. Izolace bude mít třeba pro děti s autistickou poruchou horší dopad než případná infekce,“ objasnila Richterová.

Poslankyně dále poukázala na nejistotu, která doprovází řadu rodičů při rozhodování, jestli dají dítě do školky. „Vadí mi, že vláda jasně neodpovídá na otázky. Vůbec není jasné, jak bude vypadat ošetřovné třeba u rodin, které žijí ve společné domácnosti s prarodiči. Jestli mají poslat malé dítě do školky, nebo ne,“ řekla. Doplnila, že v tomto případě je možné, že nárok na ošetřovné zanikne úplně. „Piráti také žádali jasnější odpověď ohledně alergické rýmy. Děti, které kýchnou a rodiče si pro ně budou muset hned přijet. Děti tak nebudou moct chodit do školky. Tady by zase ošetřovné bylo na místě, ale teď to vypadá, že nebude,“ řekla Richterová.

Je potřeba maximálně posílit testování

Odborníci tvrdí, že je pravděpodobné, že dojde ke druhé vlně epidemie, která by měla přijít na podzim kvůli rozvolněným opatřením. Nejvíc pozornosti by se podle poslankyně mělo věnovat v tomto případě domovům pro seniory. Ti jsou totiž nejrizikovější skupinou, pokud jde o nákazu koronavirem. „Navrhujeme krátkodobě maximálně posílit testování. To je ale manažersky dost složitý úkol. Vláda by měla mnohem více poslouchat odborníky, poskytnout jim víc dat a informací,“ sdělila Richterová.

Richterová kritizovala také plošné uzavření domovů pro seniory. Podle ní právě staří lidé potřebují sociální kontakt. „My jsme zastánci postupného plánování. Navrhli jsme nejdříve podporovat společné návštěvy venku a postupně zavádět návštěvní místnosti. Tam by ale měla být podpora ministerstva, které by mělo radit těmto zařízením, jak zajistit bezpečnost,“ uvedla poslankyně.

Opozici chybí informace

Poslankyně Richterová si také postěžovala na nedostatečnou informovanost napříč Sněmovnou. Podle ní dostávají poslanci od vlády málo informací. „V zahraničí, kde sledujeme, jak to funguje, jsou si vědomi, že zveřejňováním podrobnějších dat zvyšují šanci na lepší řešení,“ řekla Richterová.

Uvedla, že po nátlaku opozice vláda poskytla základní epidemiologický model a informace o členech, kteří pracují v  odborných skupinách při ministerstvu. „Upozornila bych, že tam chybí třeba pohled zdravotních sester. Také tam nejsou zdůvodněné nominace, překvapivě tam byl například poslanec David Kasal (za ANO) a není jasné, na základě jaké odbornosti tam byl nominován a kým,“ kritizovala Richterová. „Protože ale nemáme přesné informace, je těžké na to upozornit,“ dodala.

Tagy: