reklama

Izolace dopadne na děti s autismem hůře než případná infekce, říká Richterová

Situace ve školách a domovech důchodců či nedostatečná informovanost napříč Poslaneckou sněmovnou. To byla hlavní témata úterního pořadu K VĚCI, jehož hostem byla první místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová, která má ve Sněmovně na starosti sociální oblast.

reklama

Poslankyně uvedla, že kvůli koronavirové krizi se v nejtěžší situaci nacházejí matky samoživitelky, které pracovaly na dohodu a odváděly pojistné. Richterová společně s Piráty podle svých slov zajistila této skupině alespoň ošetřovné, které se od 1. dubna zvýšilo na 80 procent. „Pracovníci na dohodu by, nejen podle mého názoru, měli dostat kompenzační bonus, protože pracovali. Vede se o nich evidence, není možné to zfalšovat,“ sdělila poslankyně.

Rychterová upozornila, že vláda těmto lidem zatím žádnou podporu neposkytla, což považuje za chybu. „Za Piráty jsme to navrhovali opakovaně, pokud se nemýlím už čtyřikrát. Bylo to zamítnuto celou vládní koalicí,“ vysvětlila Richterová.

Rodiče postižených dětí jsou v šílené situaci

Moderátorka Pavlína Kosová se dále věnovala situaci ve školách. Některé z nich mají totiž být zavřené až do konce června, včetně těch speciálních, ve kterých se učí například autistické děti. Důvodem je, aby se nenakazily nemocí COVID-19. „Jsem v kontaktu s řadou rodičovských organizací a situace pro rodiče dětí s postižením je šílená,“ popsala Richterová s tím, že se teď nacházejí v těžší pozici, protože jsou na děti sami a nemohou navštěvovat stacionáře.

Podle Richterové chybí odborné zdůvodnění, proč by postižené děti měly zůstávat v izolaci déle než ostatní. Poslankyně si myslí, že by mohlo stačit, pokud budou třídy s menším počtem dětí a rodiče budou mít na výběr, zda děti do škol pošlou, nebo je nechají doma. „Není možné je plošně zakázat. Izolace bude mít třeba pro děti s autistickou poruchou horší dopad než případná infekce,“ objasnila Richterová.

Poslankyně dále poukázala na nejistotu, která doprovází řadu rodičů při rozhodování, jestli dají dítě do školky. „Vadí mi, že vláda jasně neodpovídá na otázky. Vůbec není jasné, jak bude vypadat ošetřovné třeba u rodin, které žijí ve společné domácnosti s prarodiči. Jestli mají poslat malé dítě do školky, nebo ne,“ řekla. Doplnila, že v tomto případě je možné, že nárok na ošetřovné zanikne úplně. „Piráti také žádali jasnější odpověď ohledně alergické rýmy. Děti, které kýchnou a rodiče si pro ně budou muset hned přijet. Děti tak nebudou moct chodit do školky. Tady by zase ošetřovné bylo na místě, ale teď to vypadá, že nebude,“ řekla Richterová.

Je potřeba maximálně posílit testování

Odborníci tvrdí, že je pravděpodobné, že dojde ke druhé vlně epidemie, která by měla přijít na podzim kvůli rozvolněným opatřením. Nejvíc pozornosti by se podle poslankyně mělo věnovat v tomto případě domovům pro seniory. Ti jsou totiž nejrizikovější skupinou, pokud jde o nákazu koronavirem. „Navrhujeme krátkodobě maximálně posílit testování. To je ale manažersky dost složitý úkol. Vláda by měla mnohem více poslouchat odborníky, poskytnout jim víc dat a informací,“ sdělila Richterová.

Richterová kritizovala také plošné uzavření domovů pro seniory. Podle ní právě staří lidé potřebují sociální kontakt. „My jsme zastánci postupného plánování. Navrhli jsme nejdříve podporovat společné návštěvy venku a postupně zavádět návštěvní místnosti. Tam by ale měla být podpora ministerstva, které by mělo radit těmto zařízením, jak zajistit bezpečnost,“ uvedla poslankyně.

Opozici chybí informace

Poslankyně Richterová si také postěžovala na nedostatečnou informovanost napříč Sněmovnou. Podle ní dostávají poslanci od vlády málo informací. „V zahraničí, kde sledujeme, jak to funguje, jsou si vědomi, že zveřejňováním podrobnějších dat zvyšují šanci na lepší řešení,“ řekla Richterová.

Uvedla, že po nátlaku opozice vláda poskytla základní epidemiologický model a informace o členech, kteří pracují v  odborných skupinách při ministerstvu. „Upozornila bych, že tam chybí třeba pohled zdravotních sester. Také tam nejsou zdůvodněné nominace, překvapivě tam byl například poslanec David Kasal (za ANO) a není jasné, na základě jaké odbornosti tam byl nominován a kým,“ kritizovala Richterová. „Protože ale nemáme přesné informace, je těžké na to upozornit,“ dodala.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik!: Jaký covidový scénář nás podle odborníků čeká?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik!: Jaký covidový scénář nás podle odborníků čeká?

Hosty čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS budou tři kontroverzní osoby koronavirové pandemie. Pozvání do debaty s moderátorem Petrem Suchoněm přijal biochemik a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, biolog Jaroslav Flegr a bývalý olympionik a lékař Lukáš Pollert. Co podle nich Česko ještě čeká? Speciální předvolební vysílání startuje v 18:00.

Bobošíková: Chování Volného je lepší než Vondráček a jeho hraní na kytaru ve Sněmovně

Bývalá europoslankyně a kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková v letošních volbách kandiduje za Volný blok, jehož hlavní tváří je kontroverzní poslanec Lubomír Volný. Jeho chování v Poslanecké sněmovně, kde už dvakrát odmítl odejít z řečniště a odkud ho musela násilím vyvést ochranka, považuje za sympatické. Naproti tomu kritizuje vystoupení šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) s kytarou přímo v sále Sněmovny. Bobošíková to řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

VOLBY 2021: Trikolora bez Klausů. Hnutí táhnou i miliardář Valenta či ekonom Ševčík

Již před dvěma lety založil poslanec Václav Klaus ml. po odchodu z ODS nové hnutí Trikolora. Syn bývalého prezidenta Václava Klause s ním měl v plánu uspět ve sněmovních volbách, které se konají už příští měsíc. Klaus ml. však z vedení strany před časem odešel a do voleb nezasáhne. Trikolora společně se Svobodnými a Soukromníky, se kterými si vyjednala spolupráci, tak musí vsadit na jiné tváře. Které to jsou?

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Záhadná smrt průvodčího na Břeclavsku: Vypadl z vlaku. Případem se zabývá policie

Břeclavští kriminalisté vyšetřují tragickou událost, ke které došlo na trase mezi Břeclaví a Bořím lesem. Ve středu dopoledne tam z osobního vlaku vypadl šestapadesátiletý průvodčí. Zda šlo jen o nešťastnou náhodu, vyšetřují policisté. Dveře se totiž v této soupravě zavírají centrálně a proti otevření jsou zablokované ještě před odjezdem vlaku ze stanice a během celé jízdy.

Zvolila jsem zavedený postup, hájí se lékařka. Adámek po operaci mandlí leží v kómatu

Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v ORL ambulanci, řekla ve čtvrtek před soudem lékařka dětského oddělení nemocnice obžalovaná v případu malého Adámka, který v květnu 2017 zůstal kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu. Její výpověď je v rozporu se středeční výpovědí primáře oddělení, podle něhož neměla nechat pacienta doprovázeného matkou z oddělení odejít.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

reklama