reklama

Příliš sebevědomý Kolář? Ať se nemění, Slavia z jeho riskování jinak těží, říká Blažek

Hru nohama má výbornou, na svém postu nejlepší v tuzemské lize. To se o Ondřeji Koláři ze Slavie Praha traduje dlouho a opravdu v Česku těžko hledat gólmana, který by oporu mistra v tomto ohledu předčil. Problém je, že si možná Kolář věří občas až příliš, což červenobílé stálo za poslední týden dva laciné góly. K tématu se pro CNN Prima NEWS vyjádřila brankářská ikona Jaromír Blažek.

reklama

Druhý gól z laciné kategorie může mít fatální následky, byť v tomto případě nelze branku kompletně hodit na Koláře. Slavia hrála ve středu první zápas 3. předkola Ligy mistrů na hřišti maďarského Ferencvárose, ve kterém padla 0:2 a značně si zkomplikovala cestu do play-off. Tým z Budapešti šel do vedení těsně před poločasem.

Stoper Slavie Taras Kačaraba pod tlakem zahrál malou domů na slávistického brankáře. Na první pohled šlo o snadné sousto pro gólmana, který tak exceluje ve hře nohama. Jenže těsně před kopačkou Koláře katapultoval míč do vzduchu jeden z drnů na pažitu v Groupama Areně a na světě byl velmi nešťastný vlastní gól.

Někdo říká, že s tím Kolář nemohl nic dělat, jiný tvrdí, že se měl k míči postavit odlišně a malé tragédii zabránit. Každopádně při gólu si leckdo ihned vzpomněl na to, že 26letý rodák z Liberce se o pár dní dříve při ligovém duelu v Teplicích snažil ukličkovat ve vlastním vápně soupeře tak dlouho, až nakonec udělal chybu a dostal zbytečný gól. V tomto případě ale Slavia zvládla vyhrát (3:1).

„Někdo by ho z tý hrušky měl sundat. Tohle je prostě nekoncentrace, podcenění.“ „Už ho konečně posaďte na lávku, frajera!“ „Sorry, ale tohle už je na pár facek.“ „Sebevědomí je dobrá věc, ale pokora musí být taky.“ To je výběr z twitterových reakcí, které vznikly po neúspěchu s Ferencvárosem.

Kopací výbava Koláře je skutečně výjimečná, ale zvláště slávistickým fanouškům lehce dochází trpělivost se situacemi, kdy si brankář troufá i ve chvílích, kdy nemusí. A že je občas ležérní.

„K zápasu na Ferencvárosi – míč se hýbnul opravdu nepředpokládaným způsobem. Každý to vidí automaticky tak, že za to může brankář,“ vykládá pro CNN Prima NEWS Jaromír Blažek, bývalý gólman, který největší část kariéry strávil v týmu arcirivala Slavie Sparty Praha, byť začínal právě ve Vršovicích. „Kdybych stál v bráně já, taky mi to tu nohu přeskočí a také pak přiznám, že jsem udělal chybu,“ dodává s odkazem na to, že si Kolář posypal hlavu popelem.

Už byl možná příliš nahoře

Kolář se při smolném okamžiku utkání s Ferencvárosem už rozhlížel, kam by posléze mohl rozehrát, ale pak přišel onen nečekaný skok míče. „Musíte se rozhodnout opravdu během chviličky. Nabízí se více řešení, on se rozhodl tak, jak se rozhodl – že si balon zpracuje,“ vysvětluje Blažek.

Brankáři „sešívaných“ by za jeho sebevědomý způsob práce s míčem nespílal. „Tak to po něm ve Slavii chtějí, zkrátka to k němu patří. A kdyby hru změnil, nebyl by to on, nebyl by tak jedinečný. Celá hra Slavie je založená na tom, že bude předvádět to, co předvádí. A riskovat,“ říká někdejší gólman, který má 14 reprezentačních startů.

K předchozímu kiksu strážce brány úřadujícího mistra v Teplicích podotýká: „Tam ho to velké sebevědomí možná trochu vytrestalo. Už byl pravděpodobně příliš nahoře. Zřejmě se do toho přidala ještě nesoustředěnost, ale do hlavy mu nevidím.“

Nemyslí si, že by teď mělo nastat období, kdy bude chyb v Kolářově podání více. I skrze uvedenou velkou sebedůvěru, která by měla zajistit, že se svěřenec Jindřicha Trpišovského z předchozích zápasů jakkoliv nezhroutí. „Je to o tom, jak se cítíte před každým utkáním, jak do něj vstoupíte. Někdy hned po prvním odkopu víte, že je něco špatně. A pak je to špatně celý zápas. Podle mě se bude pořád držet svého stylu. Možná si jen dá trochu většího bacha,“ konstatuje Blažek.

Kolář platí za prototyp moderního gólmana, zkrátka v těch nejlepších klubech je nyní poptávka po brankářích, kteří mají dokonalé kopací dovednosti. V očích Blažka se na tento atribut hledí až příliš.

„Brankář musí především mužstvu pomoct tím, jak chytá, až pak tím, jak rozehrává. Ale dobrá hra nohama je zkrátka dnes podmínka. Každopádně je to podobné jako s krajními beky – všichni říkají, že hledáme ofenzivní obránce. Je sice hezký, že dají šest krásných centrů za zápas, nicméně když jdou přes jeho stranu dva góly v utkání, je to špatně. Obránce musí především dobře bránit, až pak ať útočí,“ říká.

48letý Blažek ještě nedávno trénoval mládežnické gólmany Bohemians 1905, teď se stará o brankáře v druholigovém Ústí. A pokouší se ohlížet na trend. „Snažím se to dělat vyváženě, ať tam je předně chytání, ale samozřejmě i práce nohama. V trénincích se teď brankáři často zapojují i do herních cvičení s hráči z pole. Různé narážečky a podobné věci. Gólmani jsou zkrátka v současné době se zbytkem týmu spojení hodně,“ uzavírá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dálnice budujeme nejvíce v historii. Staví se úplně všude, dušuje se Havlíček

Přestože hnutí ANO nedokázalo splnit své velkolepé plány na výstavbu dálnic, věří, že nastavilo trend, kdy se dálnice konečně skutečně stávají prioritou. Pro CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Hnutí premiéra Andreje Babiše sice před volbami slibovalo 280 kilometrů nových dálnic, otevřelo jich ale pouhých 67. Podle Havlíčka je však potřeba připočíst 110 kilometrů opravené D1. Přesto čísla nesedí, a to ani v rámci programového prohlášení vlády, na které se ministr dopravy a zároveň obchodu odvolává.

VIDEO ničivého výbuchu v Koryčanech: Obří rána, pak hasiče pohltily plameny a dým

Redakce CNN Prima NEWS má k dispozici záběry středečního výbuchu rodinného domu v Koryčanech ve Zlínském kraji. Na videu je vidět, jak dům explodoval, začaly z něj šlehat plameny, vyvalil se hustý dým a létaly trosky. Při tragické události zemřeli dva dobrovolní hasiči, kteří na místo přijeli kvůli úniku plynu. Další čtyři lidé jsou podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zranění.

Lezli, kam neměli. Pojišťovna odmítá zaplatit záchranu českých horolezců v Pákistánu

Zdá se, že dvojice českých horolezců, kteří uvízli v pákistánských horách, jsou z nejhoršího venku. Komplikace ale zdaleka nekončí. Podle zjištění webu iDnes.cz jim pojišťovna UNIQA, u které se nechali pojistit, nechce záchranu proplatit, protože dvojice porušila podmínky smlouvy. Podle ministerstva zahraničí je totiž oblast nebezpečná, navíc podle pákistánských úřadů neměli horolezci k výstupu povolení.

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Kdo půjde studovat? Šance dětí na univerzitní diplom roste se vzděláním jejich rodičů

Na stupeň dosaženého vzdělání českých dětí má výrazný vliv, zda i jejich rodiče vystudovali vysokou školu. Šance dětí vysokoškoláků na získání bakalářského či magisterského diplomu je v Česku 2,5krát vyšší než dětí rodičů, kteří mají jen maturitu. Vyplývá to z aktuální studie Institutu pro demokracii a ekonomiku, think-tanku Národohospodářského ústavu akademie věd ČR.

reklama