reklama

Babiš a Kalousek jsou v důležitých věcech jako siamská dvojčata, řekl Klaus mladší

Premiér Andrej Babiš dělá dvojakou politiku, přičemž se v názorech často shodne s Miroslavem Kalouskem, řekl Václav Klaus ml. v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové. Léto tráví v Krkonoších, považuje se za škrta a jeho otec je podle něj s věkem kritičtější. Koronavirová opatření jsou podle něj nesmyslná a letní festivaly se neměly rušit. „Pod otevřeným nebem se nikomu nic nestane. Je jedno, jestli přijde sto lidí, nebo deset tisíc,“ uvedl.

reklama

„Naposled jsme v Poslanecké sněmovně hlasovali, jestli bude Česká republika ručit za dluhy evropských států. Část opozice nadává ministryni Schillerové, že má dluh 500 miliard, a za dva dny poté hrozně tlačí na to, ať přijmeme dluh 750 miliard euro, což je asi třicetkrát více,“ řekl Klaus mladší.

„Vytáčí mě premiér Babiš, hraje nejlišáčtější hru. V televizi a novinách dluh také kritizuje, ale pak pro něj v parlamentu s Kalouskem hlasovali. To je dvojatá politika, kdy se něco jiného říká lidem, kteří si myslí, že on jediný je hájí, ale v realitě je to právě naopak. Babiš a Kalousek jsou v důležitých věcech jako siamská dvojčata. Patnáct hodin se hádají, ale ve vážných věcech je opozice dosti slabá,“ uvedl Klaus ml.

K tématu

Nejsem vulgární

„V politice se snažím moc neustupovat. Nejsem vulgární, ale když si myslím, že někdo jedná proti zájmům České republiky, řeknu to,“ zdůraznil Klaus ml., který vystudoval matematiku a geografii a před politikou se věnoval primárně školství. Do roku 2014 byl ředitelem soukromého gymnázia, to už byl 12 let členem ODS, kterou zakládal jeho otec.

S ODS se názorově rozešel, loni jej jeho spolustraníci vyloučili poté, co přirovnal Evropskou unii k nacistické Třetí říši a chování Česka, coby člena EU, ke kolaborantům vypravujícím vlaky se Židy do koncentračních táborů. Nedlouho poté založil hnutí Trikolóra, v jehož čele stanul jako první předseda.

Opatření jsou byrokratická a o ničem

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové Klaus mladší také kritizoval vládní koroanavirová opatření. „Přijdou mi naprosto nesmyslná. Chytrá karanténa moc nefunguje. Je škoda, že festivaly nebudou, k létu patří. Pod otevřeným nebem se nikomu nic nestane. Nemá vliv, jestli přijde sto, tři sta nebo deset tisíc lidí. To je stejné jako ve školách,“ uvedl Klaus ml., který na festivaly jezdil, když byl mladší.

Podle něj se musí život vrátit do normálních, předkoronavirových kolejí co nejrychleji. „Lidé by se měli vrátit do práce. Kdo ještě má peníze, musí se snažit utrácet, aby podpořil domácí ekonomiku. Strašně rychle se musíme vrátit do normálního života, jinak ekonomická krize bude daleko horší,“ je přesvědčený Klaus mladší.

K tématu

Zas tolik neutrácím, jsem škrt

Václav Klaus ml. podle svých slov příliš neutrácí. „Jsem škrt. Někdy jdu na dobrou večeři, utrácím i za kolo a věci na cyklistiku a občas někam vezmu děti,“ uvedl. Letošní léto pro něj nebude jiné ani kvůli koronaviru. „Většinou jsem doma v Krkonoších, chodím na houby, na borůvky, jezdím na kole, setkávám se se známými, takže pro mě to asi žádná velká změna nebude. Není důvod,“ upřesnil.

Dodal, že není cestovatelský typ, a tak mu nevadí, že se letos do zahraničí nepodívá. „Rád bych se jednou podíval na Island, tam se mi líbí příroda z fotek. Ale jsem spokojený hlavně na horách v Krkonoších nebo třeba v jižních Čechách u rybníka, to je ideální dovolená.“

Zda se jeho otec bude znovu ucházet o prezidentské křeslo, neví. Podle něj u otce roste kritičnost s věkem. „Sdílím s ním kritiku strašného dluhu, který vzniká ve státním rozpočtu a bude útokem na střední třídu a na vklady, v parlamentu jsem říkal něco podobného. Jinak nejsem takový, abych otci radil, co má říkat lépe nebo jinak, to není moje role,“ dodal Václav Klaus ml.

Další hlavní zprávy

reklama
Školy musí být připravené učit on-line. Jak bude vypadat školní rok, se dozví v pondělí
Evropo, drž se. Americká ekonomika míří do katastrofy, varuje šéf pobočky Fedu
Česko se dostává do vnímání okolních zemí jako země středně riziková, upozornil Prymula
reklama
reklama
Za poslední týden se nakazilo v Chorvatsku víc Čechů než za celé prázdniny

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Babiš je pro zkrácení povinné karantény ze dvou týdnů na deset dní
Další články
reklama
reklama