reklama

Babiš chce být tváří opozice. Jednání protahuje, aby získal rekord, míní komentátoři

Prodlužující se jednání v Poslanecké sněmovně si expremiér Andrej Babiš (ANO) užívá. Hlasování o důvěře novému kabinetu Petra Fialy (ODS) protahuje ve snaze urvat pro sebe další rekord a pochválit se za své předchozí vládní období, zhodnotili komentátoři úterní dění v dolní komoře Parlamentu. Zároveň chce Babiš ukázat, že bude tváří opozice, v tom se ale přetahuje s hnutím SPD.

reklama

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk za táhlou sněmovní debatou vidí především snahu bývalého premiéra o překonání rekordu. „On to Babiš má rád, vždycky říká, že jsou nejlepší v tomhle, postavili támhleto. Teď má rekord. Nejdelší jednání o důvěře vládě bylo tuším v roce 1996, když se hlasovalo o důvěře druhé vládě Václava Klause, tehdy to trvalo 16 hodin. Teď máme 22 hodin a ještě není konec,“ řekl Honzejk ve vysílání CNN Prima NEWS.

Stejně tak někdejšímu předsedovi vlády jde také o to ukázat nastupující vládu pětikoalice v tom nejhorším světle ještě před tím, než vůbec dostane důvěru. „A co dělá? Nařídil všem svým poslancům, kteří si umí projev napsat – nebo ho alespoň přečíst, nevím – aby natahovali divadlo co nejdéle. Jiný význam to nemá,“ pokračoval komentátor.

Podobný názor má i politolog Jan Kubáček. Podle něj Babiš potřebuje ukázat, že bude hlavní opoziční tváří v Poslanecké sněmovně, a předat tuhle zprávu všem občanům. V tomto ohledu se bude přetahovat s Tomiem Okamurou z hnutí SPD o to, kdo bude viditelnou a nepříjemnou opozicí vůči vládní pětikoalici.

„Je to také šance zabilancovat nad předchozím vládním obdobím. Pro Babiše je to z mnoha strategických důvodů nesmírně důležité. Nikdy se nikdo nepochválí tak dobře jako autor sám – musí si to sám zarámovat, pojmenovat a pověsit,“ podotkl Kubáček na CNN Prima NEWS.

Honzejk se rovněž pozastavil nad Babišovým úterním projevem v dolní komoře. „Vládě například vyčítá, že mate občany, protože to, co slibuje, nemůže nikdy splnit. On ještě 5. října říkal, že než aby šel do opozice, radši odejde z politiky. A co teď vidíme – Babiše u řečnického pultíku,“ zdůraznil komentátor. Bývalý premiér se podle něj dopustil ve své rozpravě několika nepravd, třeba o největším počtu ministrů v historii ČR.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Prymulou a Kubou: Velká diskuse o testování, očkování a opatřeních
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Prymulou a Kubou: Velká diskuse o testování, očkování a opatřeních

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následuje velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran, mezi nimi i epidemiolog Roman Prymula a hejtman Jihočeského kraje a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

reklama

Domácí zpravodajství

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama