CNN Prima News poslanci

poslanci

Výpis příspěvků ke štítku „poslanci“

Další Zemanovo veto. Vrací návrh služebního zákona, kritizuje „dobře placené trafiky“

18. listopadu 2022 15:04

Prezident Miloš Zeman vetoval koaliční novelu služebního zákona, jež má zrušit na ministerstvech funkce odborných náměstků i omezení počtu náměstků politických. Prezidentská kancelář to oznámila na svých webových stránkách. Návrh zákona tak poputuje zpět do Poslanecké sněmovny. Zástupci vládní pětikoalice Zemanovo veto s největší pravděpodobností přehlasují.

Výrobci elektřiny zaplatí odvod z příjmů, schválili poslanci. Protiústavní, zlobí se ANO

18. listopadu 2022 14:05

Poslanecká sněmovna schválila odvody z nadměrných příjmů výrobců elektřiny. Stát by na nich měl získat asi 80 miliard korun. Peníze pak mají sloužit ke kompenzacím za vysoké ceny energií. Zákon ale musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Pro novelu, která zavádí horní hranici ceny elektřiny u výrobců, hlasovalo 80 poslanců ze 146 přítomných, opoziční kluby ANO a SPD návrh legislativy po celou dobu jednání kritizovaly – podle nich by mohl být proti ústavnímu pořádku.

Rusko je teroristický režim, rozhodli poslanci. Proti usnesení byla jen Okamurova SPD

15. listopadu 2022 19:53

Ruský režim je teroristický a páchá rozsáhlé zločiny na Ukrajině. Takové usnesení odsouhlasili poslanci na úterním jednání dolní komory. Zákonodárci zejména odsoudili útoky na civilní obyvatelstvo a klíčovou infrastrukturu. Neuznali také výsledky takzvaných referend o připojení čtyř okupovaných oblastí na východě Ukrajiny k Rusku. Proti usnesení hlasovali pouze poslanci hnutí SPD, kteří kritizovali zásobování Ukrajiny zbraněmi a vojenským materiálem.

Poslanci přehlasovali Zemanovo veto státního rozpočtu, opozičnímu ostřelování navzdory

15. listopadu 2022 18:31

Poslanci podle očekávání přehlasovali veto novely státního rozpočtu prezidenta Miloše Zemana. Státní schodek se tak zvýší z původních 280 miliard na 375 miliard korun. Vládní návrh v úterý podpořilo 103 zákonodárců, proti bylo 79 poslanců. Zástupci opozice ostřelovali vládní kabinet, že se snaží prosadit rozpočet s iluzorními příjmy a nesnaží se zeštíhlit výdajovou stránku. K přehlasování prezidentova veta potřebovali zákonodárci pětikoalice 101 hlasů.

Vláda kašle na lidi. Zoufalí důchodci už kradou i klobásy a masox, rozohnil se Okamura

15. listopadu 2022 14:22

Vláda Petra Fialy (ODS) kašle na české občany. Situace zašla tak daleko, že zoufalý senior ukradl klobásu a masox, rozčiloval se předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura před úterním jednáním dolní komory. Kabinet také obvinil, že posílá miliardy korun do zahraniční místo toho, aby řešil výdajovou stránku státu. Rovněž potvrdil, že poslanecký klub SPD nebude hlasovat proti vetu prezidenta Miloše Zemana k novele státního rozpočtu na letošní rok.

Sledujte ŽIVĚ: Přehlasují poslanci Zemanovo veto ke kritizovanému státnímu rozpočtu?

15. listopadu 2022 12:15

Poslaneckou sněmovnu čeká další dlouhé jednání. Zákonodárci se budou věnovat především hlasování o novele letošního státního rozpočtu, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Svůj nesouhlas zdůvodnil tím, že rozpočet počítá s nižšími příjmy, než by mohly být. K přehlasování prezidentova veta je zapotřebí nejméně 101 hlasů a vládní pětikoalice jich má 108. Sledujte živý přenos z jednání zákonodárců.

Kratom vyzkoušel každý pátý středoškolák. Vobořil prozradil, jak by mohla vypadat regulace

2. listopadu 2022 06:07

Kratom vyzkoušelo 20 procent středoškoláků, alespoň jednou týdně ho užívá 3,3 procent žáků středních škol, vyplývají z průzkumu společnosti Než zazvoní. Droga není v Česku regulovaná a díky tomu je volně dostupná na internetu, v prodejních automatech a rozváží se podobně jako jídlo. To by se podle protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila (ODS) mělo změnit. Pro CNN Prima NEWS popsal, jak by regulace měla přesně vypadat a co jí stojí v cestě.

Zeman poruší letitou tradici, na jednání o rozpočtu nepřijde. Má být jeho posledním ve funkci

25. října 2022 20:08

Končící prezident Miloš Zeman vynechá jednu ze svých tradic – nezúčastní se středečního projednávání státního rozpočtu na příští rok. Ačkoliv přítomnost hlavy státu v Poslanecké sněmovně není zákonem povinná, Zeman doposud žádnou schůzi zákonodárců k rozpočtu nevynechal. Ve středu večer má nicméně mluvit s premiérem Petrem Fialou (ODS) na pravidelném setkání v Lánech. Důvod, proč se Zeman nakonec nedostaví do Sněmovny, zatím prezidentská kancelář nesdělila.

Koalice stále neví, jak vyřeší windfall tax. Něco otřesného, ať odejdou, tepe ji opozice

25. října 2022 15:52

Chaos, katastrofa a nekompetentní politika. Jestli nejsou schopní se ve vládě dohodnout, ať to položí a odejdou, kritizují opoziční poslanci kabinet Petra Fialy (ODS). Zástupci pětikoalice totiž stále nenašli shodu na podobě návrhu daně z mimořádného zisku. Ve hře je hned několik pozměňovacích návrhů, které zákonodárci chtějí projednat na úterní schůzi dolní komory.

Návrh, který dělí i pětikoalici. Poslanci projednají daň z mimořádných zisků

25. října 2022 12:37

Vládu čeká dlouhý den. Mimořádné „válečné“ zdanění energetik, bank a dalších firem bude hlavním tématem úterní sněmovní schůze. Daň zvanou windfall tax bez dodatečných úprav odmítají někteří odborníci i členové pětikoalice. Ve druhém čtení by měli zákonodárci projednat také změny v řízení Národní sportovní agentury, která rozděluje sportovní dotace, a zabývat se budou i zjednodušením povolování menších staveb obnovitelných zdrojů energie.