reklama

Babiš nechce s Hřibem mluvit před Pražany. Odmítá účast na veřejné debatě

Andrej Babiš a Zdeněk Hřib
Zdroj: ČTK

Pražský primátor Zdeněk hřib (Piráti) pozval premiéra Andreje Babiše (ANO) na veřejnou debatu, kde by chtěl probrat vztahy mezi Prahou a státem. Učinil tak prostřednictvím podobné aplikace, skrze kterou se na Babiše obrací jeho fanoušci. Premiér to ale odmítl. Dosavadní komunikaci na pracovní úrovni považuje za dostačující.

reklama

„Vážený pane premiére, chtěl bych vás pozvat na veřejnou debatu, ve které bychom my dva prodiskutovali věci, které se týkají Prahy a jsou mezi městem a státem. Věřím, že transparentní diskuze bude zajímat mnoho lidí a že dorazíte,“ vyzval skrze sociální sítě premiéra Andreje Babiše pražský primátor Zdeněk Hřib.

K tomuto řešení se uchýlil poté, co premiér účast v debatě odmítl dopisem z 21. srpna a který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici.

Dopis Andreje Babiše pro pražského primátora Zdeňka Hřiba
Dopis Andreje Babiše pro pražského primátora Zdeňka Hřiba
Zdroj: CNN Prima NEWS

„Pan premiér bohužel veřejnou debatu písemně odmítl. Upřednostňuje, aby jednání mezi Prahou a státem dále probíhalo za zavřenými dveřmi. Má nabídka ale stále platí a pan premiér ji může kdykoliv využít. Zároveň věřím, že náš vzájemný dialog bude pokračovat i nadále, přestože bohužel nebude tak transparentní, jak bych si přál nejen já, ale nepochybně i mnozí naši spoluobčané,“ popisuje dále primátor.

Předseda vlády na dotaz, proč se nechce veřejné debaty účastnit, neodpověděl, a pouze odkázal na zmíněný dopis. V něm sice za pozvání děkuje, ale dále píše, že účast nepovažuje za nutnou.

„Považuji naši dosavadní komunikaci na pracovní úrovni za dostačující,“ píše v dopise premiér.

Debata mezi oběma muži a jejich týmy probíhá už od podzimu 2018, kdy se Zdeněk Hřib stal primátorem. Od začátku se nesla v ostřejším tónu vyšperkovaném politickými přestřelkami a jednu dobu se zdálo, že jednání kvůli sporům skončila.

První náznaky věcné dohody se objevily až letos v červenci, tedy v době, kdy se Česko pomalu posouvá do předvolební kampaně. Je tak otázkou, zda k dohodě skutečně dojde.

Hlavní spory se vedou o směnu pozemků. Na jednání se mimo jiné domluvil vznik pracovních skupin, které by měly řešit právě směny klíčových pozemků nebo finanční pomoc státu pro dostavbu zásadních dopravních investic, jako je třeba Městský okruh. Andrej Babiš zase od Prahy dlouhodobě chce získat pozemky v Letňanech, kde by rád vybudoval úřednickou čtvrť.

Traumacentrum, Bulovka i okruhy

Během léta probíhají jednání pracovních skupin a první dohody by měly být podepsány v září.

Jako první se tak bude řešit výměna pozemků ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde chce stát vybudovat traumacentrum. Za to by měla Praha dostat objekt v Říčanské ulici, dále kurty na Letné a pozemky pro záchrannou stanici na Praze 10. Celkem se jedná o směnu v hodnotě 350 milionů korun.

Druhým krokem by pak měla být směna pozemků v Nemocnici Na Bulovce. Za ty by Praha měla na oplátku pozemky pro dostavbu části Pražského okruhu 511 a část pozemku pro výstup z metra D na Pankráci, který dnes patří České poště.

V září by mělo dojít i ke společnému podpisu memoranda, jehož předmětem by měly být i zmíněné pozemky v Letňanech pro úřednickou čtvrť nebo 60 miliard pro Prahu na dostavbu Městského okruhu, což už premiér také slíbil a byl to jeden z primátorových požadavků.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama