reklama

Babiš nechce s Hřibem mluvit před Pražany. Odmítá účast na veřejné debatě

Andrej Babiš a Zdeněk Hřib
Foto: ČTK

Pražský primátor Zdeněk hřib (Piráti) pozval premiéra Andreje Babiše (ANO) na veřejnou debatu, kde by chtěl probrat vztahy mezi Prahou a státem. Učinil tak prostřednictvím podobné aplikace, skrze kterou se na Babiše obrací jeho fanoušci. Premiér to ale odmítl. Dosavadní komunikaci na pracovní úrovni považuje za dostačující.

reklama

„Vážený pane premiére, chtěl bych vás pozvat na veřejnou debatu, ve které bychom my dva prodiskutovali věci, které se týkají Prahy a jsou mezi městem a státem. Věřím, že transparentní diskuze bude zajímat mnoho lidí a že dorazíte,“ vyzval skrze sociální sítě premiéra Andreje Babiše pražský primátor Zdeněk Hřib.

K tomuto řešení se uchýlil poté, co premiér účast v debatě odmítl dopisem z 21. srpna a který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici.

„Pan premiér bohužel veřejnou debatu písemně odmítl. Upřednostňuje, aby jednání mezi Prahou a státem dále probíhalo za zavřenými dveřmi. Má nabídka ale stále platí a pan premiér ji může kdykoliv využít. Zároveň věřím, že náš vzájemný dialog bude pokračovat i nadále, přestože bohužel nebude tak transparentní, jak bych si přál nejen já, ale nepochybně i mnozí naši spoluobčané,“ popisuje dále primátor.

Předseda vlády na dotaz, proč se nechce veřejné debaty účastnit, neodpověděl, a pouze odkázal na zmíněný dopis. V něm sice za pozvání děkuje, ale dále píše, že účast nepovažuje za nutnou.

„Považuji naši dosavadní komunikaci na pracovní úrovni za dostačující,“ píše v dopise premiér.

Debata mezi oběma muži a jejich týmy probíhá už od podzimu 2018, kdy se Zdeněk Hřib stal primátorem. Od začátku se nesla v ostřejším tónu vyšperkovaném politickými přestřelkami a jednu dobu se zdálo, že jednání kvůli sporům skončila.

První náznaky věcné dohody se objevily až letos v červenci, tedy v době, kdy se Česko pomalu posouvá do předvolební kampaně. Je tak otázkou, zda k dohodě skutečně dojde.

Hlavní spory se vedou o směnu pozemků. Na jednání se mimo jiné domluvil vznik pracovních skupin, které by měly řešit právě směny klíčových pozemků nebo finanční pomoc státu pro dostavbu zásadních dopravních investic, jako je třeba Městský okruh. Andrej Babiš zase od Prahy dlouhodobě chce získat pozemky v Letňanech, kde by rád vybudoval úřednickou čtvrť.

Traumacentrum, Bulovka i okruhy

Během léta probíhají jednání pracovních skupin a první dohody by měly být podepsány v září.

Jako první se tak bude řešit výměna pozemků ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde chce stát vybudovat traumacentrum. Za to by měla Praha dostat objekt v Říčanské ulici, dále kurty na Letné a pozemky pro záchrannou stanici na Praze 10. Celkem se jedná o směnu v hodnotě 350 milionů korun.

Druhým krokem by pak měla být směna pozemků v Nemocnici Na Bulovce. Za ty by Praha měla na oplátku pozemky pro dostavbu části Pražského okruhu 511 a část pozemku pro výstup z metra D na Pankráci, který dnes patří České poště.

V září by mělo dojít i ke společnému podpisu memoranda, jehož předmětem by měly být i zmíněné pozemky v Letňanech pro úřednickou čtvrť nebo 60 miliard pro Prahu na dostavbu Městského okruhu, což už premiér také slíbil a byl to jeden z primátorových požadavků.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

Koronavirus

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Mezi Čechy roste strach z pandemie koronaviru. Uvádí to společný projekt výzkumných agentur s názvem National Pandemic Alarm. Vyplývá z něj, že nadpoloviční většina Čechů se na vývoj pandemie dívá pesimisticky. Češi se navíc nepříliš kladně vyjadřují směrem k očkování proti nemoci COVID-19. Do výzkumu se kromě Čechů zapojili i Slováci, Poláci, Maďaři a Bulhaři.

reklama
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama