reklama

Babiš: Podnikatelé mi píší, že dostali tolik podpory, kolik by možná ani nevydělali

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném pořadu „Čau lidi“ doporučil demonstrantům ze Staroměstského náměstí, aby šli chvíli pracovat na covidové jednotky v nemocnicích. Na místě pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by prý protest rozpustil. Zmínil také dopisy, které mu píší někteří podnikatelé. Stojí v nich prý, že tolik peněz, kolik dostávají od státu, by možná ani nevydělali.

reklama

„Situace není dobrá. Pokud to chceme společně zvládnout, žádné vládě na světě se to nemůže povést bez spolupráce s občany,“ řekl Babiš, který mimo jiné vyslovil přání, aby lidé respektovali nařízení podobně jako na jaře.

Premiér ve videu ujistil veřejnost, že studenti lékařských fakult, kteří pomáhají v boji proti koronaviru, nic danit nebudou. Odsoudil také nedělní demonstraci na pražském Staroměstském náměstí. Protestující podle něj nevnímají, co se děje v nemocnicích. „Všichni ti lidé by měli nastoupit do covidových jednotek do nemocnic a tam pomáhat jako dobrovolníci,“ řekl Babiš. Premiér je přesvědčen, že vláda pro podnikatele dělá dost.

„Já vám řeknu čísla. Mají kryté mzdy, odvody i nájemné. Kdo je OSVČ, ten má ještě kompenzační bonus. A nyní je navíc speciální bonus přes počet zaměstnanců. Takže hospoda v menším městě o pěti lidech, která platí nájemné 30 tisíc, dostane u nás kolem 270 tisíc měsíčně podporu,“ oponoval Babiš kritikům. Stejné hospody podle něj v Polsku dostávají 216 tisíc a v Rakousku 170 tisíc.

Hřib měl demonstraci rozpustit.

„Někteří podnikatelé mi píší: ‚Ano, dostal jsem tolik podpory, že i kdybych podnikal, tak bych možná ani tolik nevydělal.‘ Zkusme se skutečně zamyslet nad tím, v jaké jsme situaci. A ten covid je přírodní katastrofa. Je to zákeřný vir,“ dodal.

Babiš rovněž zkritizoval pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), že město nedělní protivládní protest nerozpustilo. Podle zákona má ale takovou pravomoc magistrát jako státní správa, nikoliv vedení města jako představitelé městské samosprávy. „Kdybych byl Hřib, demonstraci bych rozpustil,“ uvedl premiér v ČT.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kyanid do Bečvy unikl jinde, říká rybář po provedeném experimentu. K řece chodí se smutkem

Případ otravy, která v září roku 2020 zabila na skoro 40 kilometrech řeky Bečvy více než 40 tun ryb, vzbuzuje od začátku kontroverze. Experiment s chloridem sodným, který provedl na vlastní pěst přírodovědec Jakub Hruška spolu s rybářem Stanislavem Pernickým, už dříve vyloučil, že by jedy unikly do řeky z kanálu u bývalé Tesly Rožnov. Sněmovní komise v pátek schválila závěrečnou zprávu z vyšetřování. Na její obsah netrpělivě čeká i Pernický, předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou.

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama