reklama

Babiš: Podnikatelé mi píší, že dostali tolik podpory, kolik by možná ani nevydělali

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném pořadu „Čau lidi“ doporučil demonstrantům ze Staroměstského náměstí, aby šli chvíli pracovat na covidové jednotky v nemocnicích. Na místě pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by prý protest rozpustil. Zmínil také dopisy, které mu píší někteří podnikatelé. Stojí v nich prý, že tolik peněz, kolik dostávají od státu, by možná ani nevydělali.

reklama

„Situace není dobrá. Pokud to chceme společně zvládnout, žádné vládě na světě se to nemůže povést bez spolupráce s občany,“ řekl Babiš, který mimo jiné vyslovil přání, aby lidé respektovali nařízení podobně jako na jaře.

K tématu

Premiér ve videu ujistil veřejnost, že studenti lékařských fakult, kteří pomáhají v boji proti koronaviru, nic danit nebudou. Odsoudil také nedělní demonstraci na pražském Staroměstském náměstí. Protestující podle něj nevnímají, co se děje v nemocnicích. „Všichni ti lidé by měli nastoupit do covidových jednotek do nemocnic a tam pomáhat jako dobrovolníci,“ řekl Babiš. Premiér je přesvědčen, že vláda pro podnikatele dělá dost.

„Já vám řeknu čísla. Mají kryté mzdy, odvody i nájemné. Kdo je OSVČ, ten má ještě kompenzační bonus. A nyní je navíc speciální bonus přes počet zaměstnanců. Takže hospoda v menším městě o pěti lidech, která platí nájemné 30 tisíc, dostane u nás kolem 270 tisíc měsíčně podporu,“ oponoval Babiš kritikům. Stejné hospody podle něj v Polsku dostávají 216 tisíc a v Rakousku 170 tisíc.

Hřib měl demonstraci rozpustit.

„Někteří podnikatelé mi píší: ‚Ano, dostal jsem tolik podpory, že i kdybych podnikal, tak bych možná ani tolik nevydělal.‘ Zkusme se skutečně zamyslet nad tím, v jaké jsme situaci. A ten covid je přírodní katastrofa. Je to zákeřný vir,“ dodal.

Babiš rovněž zkritizoval pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), že město nedělní protivládní protest nerozpustilo. Podle zákona má ale takovou pravomoc magistrát jako státní správa, nikoliv vedení města jako představitelé městské samosprávy. „Kdybych byl Hřib, demonstraci bych rozpustil,“ uvedl premiér v ČT.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělil srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva první třídy. Předal mu ho na slavnostním ceremoniálu před vzájemným jednáním na Pražském hradě. Uvedl to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Český prezident dostal vysoké srbské vyznamenání určené prezidentům či premiérům Řád Srbské republiky na stuze. Vučič mu ho udělil již loni, v úterý mu ho předal.

MS v hokeji 2021

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Šestnáctka trenérů v posledních dnech a týdnech umíchala finální produkt, který vyšle na mistrovství světa v hokeji startující už v pátek 21. května v Lotyšsku. Podívejte se v článku CNN Prima NEWS na to, kteří hráči se dostali do finální nominace pro šampionát v Rize. Jednotlivé sestavy mohou v průběhu vrcholné akce nabýt na síle podle toho, jak se bude vyvíjet situace v zámořské NHL.

I nejvíce nakažený okres roztočil pípy, výčepní z Opavska očkování moc nevěří
Ve vězení strávili 31 let za vraždu, kterou nespáchali. Dostanou miliardové odškodné
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Další vlna rozvolňování. Co všechno se příští pondělí změní?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Brutálně zavraždil cyklistku sekerou a nožem na okraji Olomouce. Odsedí si 25 let
Chladno a deště až do konce května. V Česku se oteplí teprve koncem měsíce
Další články
reklama
reklama