reklama

Babiš: Podnikatelé mi píší, že dostali tolik podpory, kolik by možná ani nevydělali

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném pořadu „Čau lidi“ doporučil demonstrantům ze Staroměstského náměstí, aby šli chvíli pracovat na covidové jednotky v nemocnicích. Na místě pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by prý protest rozpustil. Zmínil také dopisy, které mu píší někteří podnikatelé. Stojí v nich prý, že tolik peněz, kolik dostávají od státu, by možná ani nevydělali.

reklama

„Situace není dobrá. Pokud to chceme společně zvládnout, žádné vládě na světě se to nemůže povést bez spolupráce s občany,“ řekl Babiš, který mimo jiné vyslovil přání, aby lidé respektovali nařízení podobně jako na jaře.

K tématu

Premiér ve videu ujistil veřejnost, že studenti lékařských fakult, kteří pomáhají v boji proti koronaviru, nic danit nebudou. Odsoudil také nedělní demonstraci na pražském Staroměstském náměstí. Protestující podle něj nevnímají, co se děje v nemocnicích. „Všichni ti lidé by měli nastoupit do covidových jednotek do nemocnic a tam pomáhat jako dobrovolníci,“ řekl Babiš. Premiér je přesvědčen, že vláda pro podnikatele dělá dost.

„Já vám řeknu čísla. Mají kryté mzdy, odvody i nájemné. Kdo je OSVČ, ten má ještě kompenzační bonus. A nyní je navíc speciální bonus přes počet zaměstnanců. Takže hospoda v menším městě o pěti lidech, která platí nájemné 30 tisíc, dostane u nás kolem 270 tisíc měsíčně podporu,“ oponoval Babiš kritikům. Stejné hospody podle něj v Polsku dostávají 216 tisíc a v Rakousku 170 tisíc.

Hřib měl demonstraci rozpustit.

„Někteří podnikatelé mi píší: ‚Ano, dostal jsem tolik podpory, že i kdybych podnikal, tak bych možná ani tolik nevydělal.‘ Zkusme se skutečně zamyslet nad tím, v jaké jsme situaci. A ten covid je přírodní katastrofa. Je to zákeřný vir,“ dodal.

Babiš rovněž zkritizoval pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), že město nedělní protivládní protest nerozpustilo. Podle zákona má ale takovou pravomoc magistrát jako státní správa, nikoliv vedení města jako představitelé městské samosprávy. „Kdybych byl Hřib, demonstraci bych rozpustil,“ uvedl premiér v ČT.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Další články
reklama
reklama