CNN Prima News živnostníci

živnostníci

Výpis příspěvků ke štítku „živnostníci“

REPORTÁŽ: Sudy piva v blátě aneb Zkáza desítek hospod ve Slezsku. Po EET a covidu přišla voda

Jedna vyplavená restaurace vedle druhé. Bahnem obalené sudy s pivním mokem stojí ve vytopeném pivním baru Mexicana v Opavě i tři týdny po záplavách. „Voda sahala po strop, prostě bazén. V pivovaru slíbili, že bečky odkoupí zpět, ale ještě si pro ně nepřijeli,“ říká provozní Patrik Andrejka. Ve stejné ulici proud řeky Opavy prorazil skleněné výlohy restaurace U Draka a metr vody natekl i do pivnice Na Rožku, ve které se chmelovina čepuje více než 130 let.

REPORTÁŽ: Byznys pod vodou. Zakladatelka stolařské firmy přišla o stroje za miliony, stát spí

Poslali 100 tisíc korun na pomoc válčící Ukrajině. „Teď ale sami potřebujeme finanční injekci. Sedm let našeho života je v tahu,“ posteskne si spoluzakladatelka ostravského stolařství Veronika Žižková. S přítelem Tomášem Cibulkou firmu spustili právě před sedmi lety. Sedmička má být šťastným číslem, v tomto případě to neplatilo a stolařství se po záplavách proměnilo ve hřbitov dřevoobráběcích strojů. „CNC nářezové centrum za 3,5 milionu korun. Ten stroj už se nikdy nerozjede, protože je to vlastně velký počítač, který stál téměř ve dvou metrech vody,“ ukazuje žena zničené elektronické útroby obráběcího stroje. „Stát ale spí. Zatím nám nenabídl žádnou smysluplnou pomoc,“ říká.

Selhání umělé inteligence. Podnikatele v USA místo pomoci nabádá ke krádežím a diskriminaci

Podnikatelé v New Yorku mají chytrého pomocníka. Obyvatelé amerického města, kteří se vrhli do podnikání nebo teprve chtějí rozjet vlastní živnost, se od loňského října mohou obrátit na umělou inteligenci. Specializovaný chatbot jim má pomoci zorientovat se v předpisech a pravidlech. Jenže moderní technologie, kterou město spustilo v říjnu minulého roku, dává dost neobvyklé rady. Chatbot radí podnikům, aby porušovaly zákony, a majitele nemovitostí navádí k diskriminaci nájemníků, zjistil investigativní web The Markup.

REPORTÁŽ: České hospody jsou v krizi. Výčepy piva teď zachraňují i vietnamští živnostníci

O zkrachovalé hostince není velký zájem, výdělek je nejistý, hlavně na venkově a v menších městech. Znova roztočit pípy si tak leckde troufnou jen čeští Vietnamci. Ve staleté pivnici Partyzán v Záblatí na Bohumínsku třeba čepuje 32letá Van Hiep Nguyen. A v historickém hostinci U Pchálka v Ludgeřovicích na Opavsku zase 45letý Kiem Dinh Vu. Podobně už Vietnamci přebrali spoustu dříve zavedených hospod a vlastně tak zachraňují i české pivní tradice. Pivní kulturu, která se nyní touží dostat i na seznam UNESCO.

Spolupráce s Trikolorou nás mrzí. Pravičákovi v Česku zbýváme už jen my, míní šéf Svobodných

Spolupráce s Trikolorou před sněmovními volbami 2021 nás mrzí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl předseda Svobodných Libor Vondráček. Poté, co vláda v rámci konsolidačního balíčku oznámila zvyšování některých daní, mají Svobodní zřejmě jedinečnou šanci přetáhnout část pravicově orientovaných podporovatelů pětikoalice na svou stranu. V posledních parlamentních volbách získali se zmíněnou Trikolorou a Soukromníky 2,8 procenta. Podle Vondráčka vláda postupuje v absolutním rozporu s tím, co dříve slibovala. Mladý politik však v některých případech kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) i pochválil.

REPORTÁŽ: Obuvníci vymírají, přesto jim stát zvyšuje DPH aneb Ševče, pusť se svého kopyta

Ševců je pořád méně a v baťovském Zlíně loni dokonce zrušili učňovské obuvnické obory. Nebyl o ně zájem. A aby toho nebylo dost, stát nyní znechutil práci i posledním aktivním obuvníkům, když na jejich služby uvalil daň ve výši 21 procent. „Rána pod pás pro celé řemeslo,“ nechápe rozhodnutí kabinetu 57letý Martin Gnebus, který už tři desetiletí provozuje opravnu obuvi. Zrovna mění podpatky u dámských střevíců a u práce přemítá: „Zalepit černou díru v ekonomice státu s pomocí zdanění obuvníků, to je přece nesmysl. Vždyť jsme skoro na vymření.“

Odbory nabily mocnou zbraň. Generální stávkou mohou ochromit dopravu, služby i celý stát

Generální stávka. Termín, kterým se v současnosti ohání odbory či opoziční hnutí, před více než 30 lety vyhnal do ulic československých měst statisíce lidí. Zastavily se továrny, doprava i služby – země byla na pár hodin prakticky ochromena. Další generální stávku už samostatná Česká republika nezažila, nejblíže k tomu měly odborové protesty v roce 2012. Například Francouzi se naopak mohou chlubit výrazně bohatšími zkušenostmi – za poslední půlrok absolvovali už deset generálních stávek, během nichž zablokovali mimo jiné letištní dopravu. „Nepřejme si situaci jako ve Francii,“ řekl redakci odborový předák Josef Středula.

Návrh na vyšší odvody OSVČ vyvolal bouřlivé reakce. Porovnejte si rozdíly proti zaměstnancům

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyvolal návrhem na růst odvodů pro OSVČ velkou diskuzi. Slibuje si od toho vyšší příjmy do důchodového systému a živnostníkům chce zároveň nabídnout záruku důstojné penze. Ti jsou ale proti, navýšení odvodů pro ně prý může být i likvidační. Zmiňovanou variantu odmítá také ODS a opozice. Jak velké jsou rozdíly mezi platy a odvody zaměstnanců a OSVČ?

Trpíte obsesí, vmetl Juchelka Zdechovskému. Trapné i na vás, reagoval europoslanec

Zdechovský motá několik věcí dohromady, je pověstný tím, že se vyjadřuje ke všemu – od atomových elektráren po výrobu lan a pěstování broučků. V pořadu Právě dnes na CNN Prima NEWS to prohlásil poslanec Aleš Juchelka (ANO). Svému oponentovi, europoslanci Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL), počítal i čas, za jak dlouho přijde s „antibabišem“. „Vždy s tím přijde, je to jeho obsese,“ dodal. Vystoupení poslance Zdechovský označil za trapné a nedůstojné. „I na Aleše,“ dodal.