reklama

Babiš: Fialovi gratuluji, ANO je však nejsilnější strana a chci jednat o vládě

Premiér Andrej Babiš nečekal, že jeho hnutí ANO prohraje volby. Problém byl ale podle něj v tom, že proti němu kandidovalo pět stran s kampaní Antibabiš. Současně prohlásil, že ANO je nejsilnější stranou na počet mandátů a že je připraven o vládě jednat a jako první s koalicí Spolu.

reklama

„Sami jsme takový výsledek nečekali a myslím, že je skvělý. Strašně moc děkuji našim voličům a myslím, že jsme s naším působením ve vládě nezklamali,“ prohlásil Babiš o volbách, kde hnutí ANO skončilo druhé právě za koalicí Spolu.

„Proti nám stálo pět stran měly jediný program – odstranit Babiše a na to se soustředily,“ dodal s odkazem na koalici Spolu a Pirátů a STAN. Zároveň ale uvedl, že prohru nečekal.

Babiš: Nepočítal jsem, že prohrajeme

„Nepočítali jsme s tím, že prohrajeme. Chtěl bych pogratulovat Petru Fialovi (ODS) ke skvělému finiši. Udělali to dobře a myslím, že i oni sami jsou tím překvapeni, ale akceptujeme to,“ ocenil Babiš lídra vítězné koalice Spolu Petra Fialu. Dodal, že hnutí ANO není hnutím na jedno použití.

Již v neděli Babiše přijme v Lánech prezident Miloš Zeman. Babiš uvedl, že jde o plánovanou schůzku, na které nebude pověřen jednáním o vládě. „Rozhovory s panem prezidentem začnou až ve středu,“ doplnil Babiš.

Své hnutí přitom považuje za nejsilnější subjekt v budoucí Sněmovně. „My samozřejmě jsme nejsilnější politická strana, máme nejvíc mandátů. A pan prezident řekl, že pověří nejsilnějšího, takže pokud mě pověří, tak já budu vyjednávat o nové vládě,“ uvedl Babiš s tím, že by případně oslovil koalici Spolu.

Jak a čím by chtěl přesně přesvědčit koalici Spolu, aby s nimi do vlády šli, neřekl. Nechá si to podle něj až na jednání.

Nikdy jsem neřekl, že odcházím z politiky

Babiš v minulosti uvedl, že v případě volební prohry odejde z politiky. V neděli na tiskové konferenci uvedl: „Nikdy jsem neřekl, že odcházím z politiky. Já jsem řekl, že nebudu v opozici.“

To je však v přímém rozporu s tím, co říkal pro iDNES v únoru tohoto roku. „Říjen 2021 bude raz dva. Pan (předseda ODS Petr) Fiala říkal, že nás porazí ve volbách. Já když prohraju volby, tak určitě nebudu pokračovat v politice,“ uvedl tehdy premiér.

Se smíchem na tiskové konferenci po prohraných volbách reagoval na dotaz, zda by byl třeba předsedou Sněmovny. „To byl pokus o vtip. Já jsme manager a moje místo je ve vládě,“ uvedl Babiš.

Když se redakce CNN Prima NEWS chtěla zeptat jeho ženy Moniky Babišové na to, zda by si ona přála, aby byl znovu předsedou vlády, Babiš reagoval za ni. „Mé manželky se na nic neptejte,“ prohlásil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama