Babiš: Fialovi gratuluji, ANO je však nejsilnější strana a chci jednat o vládě

Premiér Andrej Babiš nečekal, že jeho hnutí ANO prohraje volby. Problém byl ale podle něj v tom, že proti němu kandidovalo pět stran s kampaní Antibabiš. Současně prohlásil, že ANO je nejsilnější stranou na počet mandátů a že je připraven o vládě jednat a jako první s koalicí Spolu.

„Sami jsme takový výsledek nečekali a myslím, že je skvělý. Strašně moc děkuji našim voličům a myslím, že jsme s naším působením ve vládě nezklamali,“ prohlásil Babiš o volbách, kde hnutí ANO skončilo druhé právě za koalicí Spolu.

„Proti nám stálo pět stran měly jediný program – odstranit Babiše a na to se soustředily,“ dodal s odkazem na koalici Spolu a Pirátů a STAN. Zároveň ale uvedl, že prohru nečekal.

Babiš: Nepočítal jsem, že prohrajeme

„Nepočítali jsme s tím, že prohrajeme. Chtěl bych pogratulovat Petru Fialovi (ODS) ke skvělému finiši. Udělali to dobře a myslím, že i oni sami jsou tím překvapeni, ale akceptujeme to,“ ocenil Babiš lídra vítězné koalice Spolu Petra Fialu. Dodal, že hnutí ANO není hnutím na jedno použití.

Již v neděli Babiše přijme v Lánech prezident Miloš Zeman. Babiš uvedl, že jde o plánovanou schůzku, na které nebude pověřen jednáním o vládě. „Rozhovory s panem prezidentem začnou až ve středu,“ doplnil Babiš.

Své hnutí přitom považuje za nejsilnější subjekt v budoucí Sněmovně. „My samozřejmě jsme nejsilnější politická strana, máme nejvíc mandátů. A pan prezident řekl, že pověří nejsilnějšího, takže pokud mě pověří, tak já budu vyjednávat o nové vládě,“ uvedl Babiš s tím, že by případně oslovil koalici Spolu.

Jak a čím by chtěl přesně přesvědčit koalici Spolu, aby s nimi do vlády šli, neřekl. Nechá si to podle něj až na jednání.

Nikdy jsem neřekl, že odcházím z politiky

Babiš v minulosti uvedl, že v případě volební prohry odejde z politiky. V neděli na tiskové konferenci uvedl: „Nikdy jsem neřekl, že odcházím z politiky. Já jsem řekl, že nebudu v opozici.“

To je však v přímém rozporu s tím, co říkal pro iDNES v únoru tohoto roku. „Říjen 2021 bude raz dva. Pan (předseda ODS Petr) Fiala říkal, že nás porazí ve volbách. Já když prohraju volby, tak určitě nebudu pokračovat v politice,“ uvedl tehdy premiér.

Se smíchem na tiskové konferenci po prohraných volbách reagoval na dotaz, zda by byl třeba předsedou Sněmovny. „To byl pokus o vtip. Já jsme manager a moje místo je ve vládě,“ uvedl Babiš.

Když se redakce CNN Prima NEWS chtěla zeptat jeho ženy Moniky Babišové na to, zda by si ona přála, aby byl znovu předsedou vlády, Babiš reagoval za ni. „Mé manželky se na nic neptejte,“ prohlásil.

Tagy: