reklama

Rozhovor s Fialou: Budeme jednat s Piráty a Starosty. Babiše ani Okamuru neoslovíme

Ve sněmovních volbách zvítězila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která skončila o necelé jedno procento před hnutím ANO. Šéf ODS Petr Fiala potvrdil, že o vládní spolupráci budou jednat s Piráty a STAN, nikoliv s ANO či SPD. Otázkou však je, koho prezident Miloš Zeman sestavením nového kabinetu pověří.

reklama

Do Sněmovny se podle téměř definitivních výsledků voleb nakonec dostaly čtyři politické subjekty, konkrétně koalice Spolu (27,7 %), hnutí ANO (27,1 %), koalice PirSTAN (15,5 %) a hnutí SPD (9,5 %). Ostatní uskupení skončila pod pětiprocentní hranicí.

„Chci poděkovat voličům za takto silný mandát. Kromě pocitu radosti cítíme také závazek a hodláme dodržet slib, který jsme učinili před volbami. Tedy, že tuto zemi dáme do pořádku,“ komentoval vítězství předseda ODS Petr Fiala.

Pravostředová koalice bude mít s druhou opoziční koalicí PirSTAN ve Sněmovně většinu. „Naše koalice zůstane pospolu, v nejbližší době oslovíme Piráty se Starosty a budeme s nimi vyjednávat o sestavení nové vlády. S ANO ani SPD jednat nebudeme,“ potvrdil Fiala.

Otázkou ale je, koho prezident Miloš Zeman sestavením nového kabinetu pověří. V minulosti totiž zmínil, že pověří vítěznou stranu. Z důvodu, že koalice Spolu bude mít rozdělené poslanecké kluby, nejsilnější stranou bude hnutí ANO.

To však bude mít ve Sněmovně i s mandáty hnutí SPD zhruba 92 křesel. Podle Fialy ale Zeman většinu dvou koalic nemůže ignorovat. Lídr Spolu očekává, že si s ním Zeman „v rozumné době promluví“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Američtí diplomaté si stěžovali na „akustické útoky“. Máte to ze stresu, řekla CIA

Americká zpravodajská služba CIA nepředpokládá, že za „akustickými útoky“ na americké diplomaty by stála celosvětová kampaň cizí mocnosti. Agentura došla k přesvědčení, že většina hlášených případů se dá vysvětlit environmentálními faktory nebo nediagnostikovanými zdravotními stavy. CIA nicméně pokračuje ve vyšetřování asi dvou desítek případů, které zatím zůstávají nevysvětleny. U možných obětí tzv. havanského syndromu vyvolala zpráva nevoli.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama