reklama

Rozhovor s Fialou: Budeme jednat s Piráty a Starosty. Babiše ani Okamuru neoslovíme

Ve sněmovních volbách zvítězila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která skončila o necelé jedno procento před hnutím ANO. Šéf ODS Petr Fiala potvrdil, že o vládní spolupráci budou jednat s Piráty a STAN, nikoliv s ANO či SPD. Otázkou však je, koho prezident Miloš Zeman sestavením nového kabinetu pověří.

reklama

Do Sněmovny se podle téměř definitivních výsledků voleb nakonec dostaly čtyři politické subjekty, konkrétně koalice Spolu (27,7 %), hnutí ANO (27,1 %), koalice PirSTAN (15,5 %) a hnutí SPD (9,5 %). Ostatní uskupení skončila pod pětiprocentní hranicí.

„Chci poděkovat voličům za takto silný mandát. Kromě pocitu radosti cítíme také závazek a hodláme dodržet slib, který jsme učinili před volbami. Tedy, že tuto zemi dáme do pořádku,“ komentoval vítězství předseda ODS Petr Fiala.

Pravostředová koalice bude mít s druhou opoziční koalicí PirSTAN ve Sněmovně většinu. „Naše koalice zůstane pospolu, v nejbližší době oslovíme Piráty se Starosty a budeme s nimi vyjednávat o sestavení nové vlády. S ANO ani SPD jednat nebudeme,“ potvrdil Fiala.

Otázkou ale je, koho prezident Miloš Zeman sestavením nového kabinetu pověří. V minulosti totiž zmínil, že pověří vítěznou stranu. Z důvodu, že koalice Spolu bude mít rozdělené poslanecké kluby, nejsilnější stranou bude hnutí ANO.

To však bude mít ve Sněmovně i s mandáty hnutí SPD zhruba 92 křesel. Podle Fialy ale Zeman většinu dvou koalic nemůže ignorovat. Lídr Spolu očekává, že si s ním Zeman „v rozumné době promluví“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování
Rusko

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34 303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí COVID-19. Počet nových úmrtí tak pouze nepatrně klesl oproti předchozímu dnu, kdy poprvé překonal hranici jednoho tisíce. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ruských úřadů.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Rozpočet přepracujeme a pomůžeme lidem v nouzi, slibuje Vondra. Nereálné, říká Havlíček

Návrh státního rozpočtu na rok 2022, který už schválila dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO), zřejmě dozná změn. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to avizoval místopředseda ODS Alexandr Vondra. Zároveň ale chce pomoci domácnostem, které jsou vystaveny na milost a nemilost aktuálnímu dění na energetickém trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ale považuje za nereálné skloubit úspory v rozpočtu s tím, že stát bude chtít lidem ceny energií kompenzovat.

Do Pekingu jen s očkovanými hráči. Pro nás žádný problém, říká manažer nároďáku Nedvěd

Daleko přísnější režim než v Tokiu. Pokud na zimní olympijské hry v Pekingu zamíří neočkovaný sportovec, musí napřed v Číně do třítýdenní karantény. Na nadcházejícím sportovním svátku bude vysoce sledovaný hokejový turnaj, na který zavítají hvězdy z NHL. V celé elitní zámořské lize jsou však jen čtyři hráči ze 700, kteří za sebou nemají vakcinaci. A mezi ně Češi nepatří. Vysoká proočkovanost je i v tuzemské extralize, a tak trenérovi národního týmu Filipu Pešánovi při skládání nominace nepřibydou zbytečné vrásky.

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

reklama