reklama

Babiš: Polistopadový kartel, který nastupuje, sliboval šetřit. Další ministry nechápu

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se ohradil vůči slovům bývalého místopředsedy vlády pro vědu a inovace Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL. Pravděpodobná nová vláda koalice Spolu s Piráty a Starosty plánuje tento post po čtyřech letech obnovit. Babiš ale vznikající kabinet Petra Fialy (ODS) označil za polistopadový kartel a vznik nových postů ve vládě nechápe.

reklama

Pravděpodobná nová vláda ve složení koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) se Starosty a Piráty by měla mít 18 postů. Jednou z novinek má být takzvaný ministr z portfeje pro vědu a výzkum. Podle dohody mezi koalicemi se funkce má chopit buď ODS, lidovci, nebo TOP 09.

Bělobrádek, který byl místopředsedou vlády pro vědu a inovace za premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mezi lety 2014 a 2017, ve středu řekl, že končící Babišova vláda podporu vědy a výzkumu nerozvíjela a Česku tak „trochu ujel vlak“. Zřízení nového postu proto považuje za smysluplný krok.

„Nechápu, proč to ten Bělobrádek říká. Polistopadový kartel chtěl do roku 2009 zrušit Akademii věd. Když jsem se stal premiérem, převzal jsem pozici právě pana Bělobrádka. Ušetřili jsme 50 úředníků. Je potřeba se podívat, kolik peněž šlo za nás na vědu a výzkum. Ten polistopadový kartel, co teď znovu přichází, sliboval, že bude šetřit,“ ohradil se Babiš ve čtvrtek před odletem na summit V4 do Maďarska. V roce 2009 chtěla ODS opravdu sloučit akademii s univerzitami.

Je nesmysl, že noví ministři nebudou mít sekretářky

Dalšími nově vzniklými posty v rýsující se vládě by měl být ministr pro evropské záležitosti a předseda Legislativní rady vlády. „Sekci Evropské unie má ministerstvo zahraničí. Legislativní radu vlády má na starosti ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Vůbec nevím, proč vytváří nové posty,“ prohlásil premiér.

„Pokud někdo tvrdí, že noví ministři nebudou mít sekretářky a další náklady, je to nesmysl. Je logické, že pět stran potřebuje posty a zázemí. Proto šli do politiky, aby měli výmluvy. Začali tím, že si nechají navýšit platy o 6,1 procenta,“ pokračoval Babiš v kritice. Narážel na to, že Senát na konci října zamítl zmrazení platů ústavních činitelů na dalších pět let.

Jednání V4 i s lídrem Jižní Koreje

Babiš se ve čtvrtek zúčastní v Budapešti summitu premiérů zemí V4 s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Mají jednat o vzájemné spolupráci, ale i o globálních otázkách včetně klimatických změn.

„Tématem bude i horšící se situace s covidem v celé Evropě. Mám také informaci, že Orbán (maďarský premiér Viktor Orbán, pozn. red.) chce, aby V4 prosadila v unii finanční pomoc Egyptu, protože je nejaktivnější v zastavování nelegální migrace,“ uvedl český předseda vlády.

Babiš se chystá po plenárním jednání a pracovním obědě sejít také s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem. Na programu má také samostatný rozhovor s lídrem Jižní Koreje. Společná tisková konference všech pěti aktérů se očekává krátce po poledni.

Tagy:
Jižní Korea Andrej Babiš Visegrádská čtyřka vláda Pavel Bělobrádek věda a výzkum SPOLU ministerstva

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama