
Vondra: USA mají páky na Rusko, měly by přitvrdit. Dostálové vadí okopávání kotníků
Francouzská společnost Électricité de France (EDF) vlastněná státem rozhodně nevzdává svůj boj o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl velvyslanec Francie v České republice Stéphane Crouzat. Podle jeho mínění to, že jihokorejská společnost KHNP vyšla vítězně z tendru, ještě nutně neznamená, že nakonec bude v Dukovanech stavět. Crouzat mimo jiné promluvil i o nedávném soudu s francouzskou političkou Marine Le Penovou.
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by smlouva s dodavatelem stavby nových jaderných bloků v Dukovanech mohla být podepsána v květnu. Řekl to redakci CNN Prima NEWS s tím, že nyní společnosti ČEZ a KHNP kontrolují veškerou smluvní dokumentaci, která má stovky stran a další tisíce stran tvoří přílohy. Původně měla být dohoda o největší investici v dějinách ČR podepsána do konce března. Dotáhnout tendr na dostavbu jaderné elektrárny označil premiér Petr Fiala (ODS) v dřívějším vyjádření pro CNN Prima NEWS za jednu z priorit do konce funkčního období svého kabinetu.
Jihokorejský ústavní soud v pátek odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva. Informují o tom tiskové agentury. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Sám Jun se národu omluvil a vyjádřil poděkování za podporu. V zemi se nyní do dvou měsíců uskuteční nové prezidentské volby.
Vláda očekává uzavření finálních smluv ke stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech v řádu několika příštích týdnů. Novinářům to v pondělí řekl premiér Petr Fiala (ODS). Dohody jsou podle kabinetu téměř hotové, už při jejich podpisu by měl být garantovaný přibližně třicetiprocentní podíl účasti na projektu pro dodavatele z Česka. Vláda následně představí model financování nových reaktorů.
Jihokorejská policie si předvolala muže, který je podezřelý, že způsobil největší přírodní požár v dějinách země. Informovala o tom v neděli agentura Reuters. Požár zabil nejméně 26 lidí a zcela zničil tisíce budov včetně historických chrámů. Údajně vznikl při rituálu u rodinného hrobu.
Používání lithium-iontových powerbank na palubě některých aerolinek by mohlo být již brzy minulostí. Několik asijských leteckých společností totiž chystá zpřísnit pravidla pro jejich přepravu. Reagují tak na sérii případů jejich přehřátí v letadlech, kvůli kterým nejspíše začalo hořet. Nová opatření by proto měla snížit riziko požárů během letu. Cestující si budou muset dávat pozor, kde mají svou powerbanku uloženou.
Již nejméně 26 lidí zemřelo při požárech v Jižní Koreji. Mezi nimi i pilot vrtulníku, který se zřítil při hašení ohně. Plameny pohltily stovky budov, včetně dvou starobylých buddhistických chrámů.
V jihovýchodní části Soulu došlo v pondělí k tragické nehodě. Motorkář na hlavní křižovatce spadl do propadliny, která se před ním samovolně vytvořila. Po několikahodinovém pátrání bylo objeveno mužovo tělo, bohužel bez známek života. Záběry zachycující tragédii se okamžitě začaly šířit na sociálních sítích.
Při rozsáhlých požárech, které sužují část Jižní Koreje, zahynulo nejméně 26 lidí, píší zahraniční agentury s odvoláním na tamní úřady. Dalších 19 osob je zraněno. Média popisují plameny jako jedny z nejhorších v historii asijské země, BBC je označila za dosud nejsmrtelnější v Jižní Koreji. Jednou z obětí je pilot helikoptéry nasazené do boje s ohněm. Požáry se kvůli silnému větru a suchu od soboty šíří na jihovýchodě asijské země.
Bojový letoun korejského letectva ve čtvrtek během výcvikového letu nedopatřením svrhnul bomby mimo určené místo. Zranění při tom utrpěli civilisté, uvedlo letectvo. Podle hasičů je sedm osob zraněných.
Jihokorejská policie obvinila středoškolskou učitelku z vraždy tříletého syna. Žena se přitom před několika měsíci pokusila zabít i vlastního otce, to se jí ale nepovedlo, napsala agentura Jonhap. Země se nyní vzpamatovává z pondělní vraždy osmileté žačky, kterou ubodala jiná učitelka.
Učitelka na základní škole v jihokorejském Tedžonu ubodala osmiletou žákyni. Žena se k pondělnímu činu přiznala a vyšetřovatelům řekla, že jí bylo jedno, které dítě napadne. Podle šéfa tamní policie měla tato čtyřicátnice psychické problémy, píše server BBC.