CNN Prima News Jižní Korea

Jižní Korea

Výpis příspěvků ke štítku „Jižní Korea“

Praha v rytmech k-popu. Do O2 areny dorazí v rámci festivalu hvězdy oblíbeného žánru

Čeští fanoušci se již brzy dočkají prvního opravdového K-popového svátku. Ten se uskuteční v pátek 6. října v O2 areně v rámci jedinečného festivalu K-POP Prague 2023, který představí skutečné korejské hvězdy. K již ohlášeným chlapeckým superskupinám Monsta X, Cravity a AB6IX organizátoři nyní přidávají další tři hvězdná jména. Unikátní show přiveze také boyband Blank2y a holčičí kapely Billlie a Cignature. Festivalem návštěvníky společně s moderátorem z Koreje provede Dominika Hašková, která je známá jako zpěvačka kapely We Are Domi.

Vládní letecký speciál vyšel letos už na desítky milionů. Kdo z ministrů procestoval nejvíce?

V neděli odlétá prezident Petr Pavel do New Yorku, kde se zúčastní mimo jiné Valného shromáždění OSN. Jeho cestu například kvituje i soupeř z prezidentské volby Andrej Babiš. Reakce politiků jsou přesto různé. Představitelé státu často využívají vládní speciály, které se ale do nákladů nedostanou. Letos si letadla z vládní letky objednali politici v čele s prezidentem už 117 krát. Cena za ně se vyšplhala skoro na 78 milionů korun. S informací přišel web iDnes.

Šikana od rodičů vyústila v tragédii. Mladá učitelka si vzala život, zanechala mrazivý vzkaz

Třiadvacetiletá učitelka základní školy I Min-so začátkem června popsala, jak ji přemůže strach, kdykoli vstoupí do třídy. O dva měsíce později ji kolegové našli ve škole mrtvou. Spáchala sebevraždu, píše BBC News. Tragédie vyvolala mezi učiteli základních škol po celé Jižní Koreji vlnu rozhořčení. Desetitisíce se jich rozhodly stávkovat, aby si vymohly lepší ochranu práv v zaměstnání. Učitelé přitom uvedli, že jsou obtěžováni neustálými telefonáty rodičů, a to i o víkendech a po práci ve všední dny. Stížnosti se často týkají běžných kázeňských opatření, k nimž učitelé přistupují, pokud jejich žáci zlobí.

Rodiče nás šikanují, bouří se učitelé v Koreji. Po sebevraždě kolegyně vyhlásili stávku

Jihokorejští učitelé zahájili boj za ochranu proti tlaku ze strany rodičů. V sobotu se jich v ulicích Soulu na demonstraci sešlo téměř čtvrt milionu, v pondělí pak vyhlásili stávku a 50 tisíc jich zamířilo k parlamentu. Impulsem k protestům se stal červencový případ mladé pedagožky, která si kvůli práci vzala život. Kolegové ji našli ve skříni v jedné z učeben mrtvou. Podle agentury Reuters v jihoasijské zemi spáchala sebevraždu za posledních šest let stovka učitelů.

Vypouštění toxické vody z Fukušimy potrvá nonstop 30 let, lidé se děsí radioaktivních ryb

Japonci začali vypouštět radioaktivní vodu z Fukušimy do Tichého oceánu. Uvolněné množství by zaplnilo 500 olympijských plaveckých bazénů. Areál jaderné elektrárny v roce 2011 nejdříve poškodilo zemětřesení a zkázu dokonala vlna tsunami. S plánem Tokia zbavit se tímto způsobem radioaktivní vody souhlasila v červenci Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Okolní státy se ale bouří a zakazují dovoz rybích produktů. Informaci přinesly zahraniční agentury.