Starosta Gazdík naštval Piráta Peksu: Neříkejte nám kluci, je to nedůstojné

Chvílemi to vypadá, jako by spolu ani v jedné koalici nebyli. Řeč je o Pirátech a Starostech, mezi nimiž čím dál častěji dochází k názorovým konfliktům. Jako poslední příklad by se dal uvést střet pirátského europoslance Mikuláše Peksy a místopředsedy Starostů Petra Gazdíka v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Zástupci budoucí vládní koalice Spolu a Pirátů se Starosty se shodli na programovém prohlášení. V nedokončené verzi koaličního programu zatím není například ani slovo o pandemii koronaviru, což se mnoha lidem nepozdává.

Program ale kritizují i někteří členové pětikoalice, například pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. „Můj osobní názor je, že ten text je hodně vágní, řada věcí v něm chybí a některé mě možná trochu překvapují. Byl bych radši, kdyby byl delší a podstatně konkrétnější. Abychom mohli kontrolovat, jestli vláda dělá, co jsme od ní očekávali,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Peksa také ve středu odpoledne zapochyboval nad tím, zda by měli Piráti v koalici se Starosty vůbec pokračovat. Soudil tak na základě zjištění z pirátské analýzy výsledků voleb. Ta z volebního debaklu Pirátů viní i členy STAN.

Místopředseda Starostů Petr Gazdík ale Peksu ubezpečil, že Piráti v čele s Ivanem Bartošem, kteří se schůzek s koalicí Spolu a s hnutím STAN účastní, jsou prý pro zachování koalice PirSTAN i pro účast v budoucí vládě.

„Úterní jednání s nimi (zástupci Pirátů, pozn. red.) byla konstruktivní. Co říká pan Peksa, mě překvapuje, tak jako některé jiné věci. To si kluci od Pirátů musí vyříkat vevnitř, jestli do vlády chtějí. Jejich vyjednávači říkají, že ano,“ reagoval Gazdík.

Peksa: Neprezentoval bych to takhle jednopohlavně

Označení „kluci“ se Peksy do jisté míry dotklo. „Poprosil bych, abychom nebyli titulováni jako kluci. Je to rétorika, kterou jsme v minulém volebním období slýchali od pana Faltýnka a připadá mi nedůstojná od koaličního partnera. Navíc u nás mají významné slovo i ženy, takže bych to rozhodně neprezentoval takto jednopohlavně,“ odvětil.

Nejde zdaleka o první napjatou situaci, ke které za poslední dny mezi Piráty a Starosty došlo. U mnoha členů z obou táborů se objevily pochybnosti po již zmíněné pirátské volební analýze. V ní totiž Piráti z porušení koaliční smlouvy viní i šéfa STAN Víta Rakušana, který se ve veřejném prostoru svých partnerů vždy zastával.

Vášně budí také výroky senátora Zdeňka Hraby (STAN), který se v poslední době pouští s Piráty často do názorových přestřelek.

Tagy: