reklama

Starosta Gazdík naštval Piráta Peksu: Neříkejte nám kluci, je to nedůstojné

Chvílemi to vypadá, jako by spolu ani v jedné koalici nebyli. Řeč je o Pirátech a Starostech, mezi nimiž čím dál častěji dochází k názorovým konfliktům. Jako poslední příklad by se dal uvést střet pirátského europoslance Mikuláše Peksy a místopředsedy Starostů Petra Gazdíka v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Zástupci budoucí vládní koalice Spolu a Pirátů se Starosty se shodli na programovém prohlášení. V nedokončené verzi koaličního programu zatím není například ani slovo o pandemii koronaviru, což se mnoha lidem nepozdává.

Program ale kritizují i někteří členové pětikoalice, například pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. „Můj osobní názor je, že ten text je hodně vágní, řada věcí v něm chybí a některé mě možná trochu překvapují. Byl bych radši, kdyby byl delší a podstatně konkrétnější. Abychom mohli kontrolovat, jestli vláda dělá, co jsme od ní očekávali,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Peksa také ve středu odpoledne zapochyboval nad tím, zda by měli Piráti v koalici se Starosty vůbec pokračovat. Soudil tak na základě zjištění z pirátské analýzy výsledků voleb. Ta z volebního debaklu Pirátů viní i členy STAN.

Místopředseda Starostů Petr Gazdík ale Peksu ubezpečil, že Piráti v čele s Ivanem Bartošem, kteří se schůzek s koalicí Spolu a s hnutím STAN účastní, jsou prý pro zachování koalice PirSTAN i pro účast v budoucí vládě.

„Úterní jednání s nimi (zástupci Pirátů, pozn. red.) byla konstruktivní. Co říká pan Peksa, mě překvapuje, tak jako některé jiné věci. To si kluci od Pirátů musí vyříkat vevnitř, jestli do vlády chtějí. Jejich vyjednávači říkají, že ano,“ reagoval Gazdík.

Peksa: Neprezentoval bych to takhle jednopohlavně

Označení „kluci“ se Peksy do jisté míry dotklo. „Poprosil bych, abychom nebyli titulováni jako kluci. Je to rétorika, kterou jsme v minulém volebním období slýchali od pana Faltýnka a připadá mi nedůstojná od koaličního partnera. Navíc u nás mají významné slovo i ženy, takže bych to rozhodně neprezentoval takto jednopohlavně,“ odvětil.

Nejde zdaleka o první napjatou situaci, ke které za poslední dny mezi Piráty a Starosty došlo. U mnoha členů z obou táborů se objevily pochybnosti po již zmíněné pirátské volební analýze. V ní totiž Piráti z porušení koaliční smlouvy viní i šéfa STAN Víta Rakušana, který se ve veřejném prostoru svých partnerů vždy zastával.

Vášně budí také výroky senátora Zdeňka Hraby (STAN), který se v poslední době pouští s Piráty často do názorových přestřelek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Fenomenální Schick. Při debaklu Fürthu nasázel čtyři góly, tři z toho během sedmi minut

Nejlepší zápas profesionální kariéry má za sebou fotbalový útočník Patrik Schick. Minimálně po gólové stránce. Ve 14. kole německé bundesligy byl hlavním zdrojem destrukce posledního Fürthu. Bayeru Leverkusen pomohl český reprezentant k výhře 7:1 asistencí a hlavně čtyřmi góly, z nichž tři vstřelil v rozmezí 69. a 76. minuty. Díky své kanonádě se v tabulce střelců soutěže dostal na průběžné druhé místo před norský postrach Erlinga Haalanda.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama