reklama

PŘEHLEDNĚ: Nejžhavější kandidáti na ministry. Jak bude vypadat vláda Petra Fialy

Jednání koalic Spolu a PirSTAN o vládě se po úterní dvanáctihodinové schůzi posunula kupředu. Nový kabinet by měl mít 18 členů, z nichž šest postů včetně premiéra připadne ODS, tři lidovcům a dva TOP 09. Zbylých sedm míst si rozdělí Piráti a Starostové, pravděpodobně poměrem čtyři křesla pro STAN a tři pro Piráty. I když konkrétní personální zastoupení zatím lídři koalic nechtějí prozradit, redakce CNN Prima NEWS na základě zákulisních informací a spekulací odhadla, jak by mohla nová vláda vypadat.

reklama

Premiér

Stát by se jím měl šéf ODS Petr Fiala. O postu premiéra má takzvaná pětikoalice jasno od sečtení volebních hlasů. Fiala po úterním jednání mimo jiné prozradil, že už má předběžně domluvenou schůzku s prezidentem Milošem Zemanem.

Ze strany hlavy státu se ovšem může jednat o pouhý zájem sejít se s předsedou druhé nejsilnější parlamentní strany. Zeman ale rovněž mohl vzhledem k rychlému a jasnému vývoji jednání mezi oběma koalicemi i k odmítavému postoji Andreje Babiše (ANO) stát se znovu premiérem změnit svůj dříve deklarovaný názor a rozhodnout se Fialu skutečně předsedou vlády jmenovat.

Ministerstvo financí

Také resort financí připadne občanským demokratům. Ministrem by měl být místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Strana zrovna v tomto ohledu nechtěla ustoupit, protože neměla z minulosti dobré zkušenosti s tím, když byli premiér a ministr financí z různých politických subjektů.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který byl na tomto postu právě v době premiérů z ODS, je však přesvědčen, že nezáleží na stranické příslušnosti, ale spíše na vztahu mezi členy vlády. Sám se nechal slyšet, že spolupráci s expremiérem Mirkem Topolánkem (ODS) považoval za bezproblémovou. Komplikace podle Kalouska nastaly až za premiérování Petra Nečase (ODS).

Ministerstvo dopravy

Po více než osmi letech se ODS vrátí také na resort dopravy. Nejčastěji skloňovaným jménem je v této souvislosti poslanec Martin Kupka, který se k otázkám dopravy vyjadřuje často ve veřejném prostoru a před volbami na toto téma hovořil i v politických debatách.

Ministerstvo obrany

O poslankyni Janě Černochové z ODS jako možné budoucí ministryni obrany se hovořilo již dlouhé měsíce před volbami. Starostka Prahy 2 už v minulosti několikrát navrhovala uzákonění dvou procent HDP na obranu. Také často mluví o nutnosti modernizace české armády.

Ministerstvo spravedlnosti

Ještě před volbami si na ministerstvo spravedlnosti brousili zuby Piráti. Ve veřejném prostoru se často zmiňovalo jméno pirátského poslance Jakuba Michálka. Nakonec ale post připadne ODS. Kdo konkrétně se ale ministrem spravedlnosti stane, zatím není jasné.

Nejdříve se mluvilo o dlouholetém poslanci Marku Bendovi z ODS. „Kam mě Fiala postaví, tam budu stát,“ reagoval Benda na spekulace krátce po volbách. Podle informací CNN Prima NEWS by ale křeslo mohl obsadit i poslanec Pavel Blažek (ODS), který tuto funkci vykonával už ve vládě Petra Nečase.

Ministerstvo životního prostředí

Zatím není jasné, zda resort životního prostředí připadne ODS, nebo lidovcům. Kdyby nakonec místo připadlo KDU-ČSL, novým ministrem by se mohl stát místopředseda strany Petr Hladík.

Věda a výzkum

Po čtyřech letech by se znovu měl jeden z členů vlády zabývat také vědou a výzkumem. Byl by tedy takzvaným ministrem z portfeje. Taková funkce by měla připadnout buď ODS, lidovcům, nebo TOP 09.

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí nejspíš připadne KDU-ČSL. Podle informací CNN Prima NEWS by se ministryní měla stát senátorka Šárka Jelínková.

Velký zájem o resort práce vyslovovaly ještě před volbami poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Olga Richterová (Piráti). Nakonec to ale vypadá tak, že obě skončí ve vedení Sněmovny. Pekarová by se měla stát dokonce šéfkou dolní komory Parlamentu, Richterová bude pravděpodobně místopředsedkyní. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS Richterová vysvětlovala, že se ministryní nestane z osobních důvodů. Pirátům navíc resort práce nebyl během jednání ani nabídnut.

Ministerstvo zemědělství

Také zemědělství připadne lidovcům. Jeho šéfem bude pravděpodobně předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který tento post vykonával již ve vládě Bohuslava Sobotky. O Jurečkovi se původně mluvilo i v souvislosti s ministerstvem průmyslu, což ale v současnosti už není příliš reálné.

Ministerstvo zdravotnictví

Novým ministrem zdravotnictví by se měl stát poslanec z  TOP 09 Vlastimil Válek. Tomu Andrej Babiš dokonce nabízel, aby vystřídal Adama Vojtěcha už 1. listopadu. To koalice Spolu odmítla s tím, že na sebe nenechá házet odpovědnost dřív, než bude Fiala pověřen sestavením vlády.

Sám Vojtěch krátce poté Babišovu nabídku označil za nadsázku. Nicméně v současnosti panuje mezi Válkem na jedné straně a Babišem s Vojtěchem na straně druhé silný názorový spor.

Ministerstvo kultury

Dalším ministerstvem, které by mohlo připadnout TOP 09, je resort kultury. Podle informací CNN Prima NEWS by se novým ministrem mohl stát Radovan Auer, který v současnosti pracuje jako ředitel knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Ve hře je ale stále i kandidát ze STAN.

Ministerstvo vnitra

Téměř jistým kandidátem na resort vnitra je předseda Starostů Vít Rakušan. Takové spekulace se v médiích objevují již měsíce. Ze zákulisních informací také vyplývá, že Rakušan nemá žádného protikandidáta.

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Průmysl a obchod by měl řídit místopředseda STAN Věslav Michalik. V minulosti se o něm mluvilo i o jako možném kandidátovi na ministra financí, což ale pravděpodobně přes ODS neprošlo. Zálusk na resort průmyslu si dělali také lidovci, kteří nejspíš nakonec ustoupili.

Ministerstvo školství

Také ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připadne Starostům. V současnosti je už téměř jisté, že ho povede místopředseda STAN Petr Gazdík. Média v minulosti také často skloňovala jméno bývalého šéfa KDU-ČSL Marka Výborného.

Evropské záležitosti

Další ministr bez portfeje by se měl zabývat hlavně vztahy České republiky s Evropskou unií. Stejně jako třeba za vlády Mirka Topolánka bude jedním z hlavních úkolů tohoto člena vlády koordinovat české předsednictví v Radě EU.

Často se v této souvislosti spekulovalo o šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi. V současnosti se ale zdá, že by evropské záležitosti měly připadnout spíš Starostům či lidovcům.

Ministerstvo pro místní rozvoj

U Ivana Bartoše to nakonec vypadá, že se stane ministrem pro místní rozvoj. Fiala rovněž v úterý naznačil, že nedílnou součástí tohoto resortu bude nově také digitalizace. Nakonec se tedy nepotvrdily spekulace, že by vzniklo samostatné ministerstvo pro digitalizaci, které měli Piráti v plánu zřídit. Vést ho měl podle spekulací v médiích bývalý poslanec Ondřej Profant.

Ministerstvo zahraničí

Piráti pravděpodobně získají i post ministra zahraničí. Šéfem tohoto resortu by se mohl stát pirátský exposlanec Jan Lipavský. To by někteří političtí experti považovali za rozbušku, a to například i kvůli skeptičtějšímu názoru Pirátů na Izrael, než je na české politické scéně obvyklé. S tím by mohli mít problém občanští demokraté i prezident Miloš Zeman.

Ještě před několika dny se v souvislosti s resortem zahraničí často zmiňovalo jméno starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře. Ten sám ale v pořadu 360° na CNN Prima NEWS zmínil, že žádnou nabídku nedostal. Ani on by pravděpodobně pro současného prezidenta nebyl ideálním ministrem i vzhledem k jeho názorům na Ruskou federaci.

Legislativní rada vlády

Zatímco v současné vládě Andreje Babiše vykonává post předsedkyně Legislativní rady vlády Marie Benešová současně s funkcí ministryně spravedlnosti, pětikoalice tyto posty pravděpodobně kumulovat nebude. Spravedlnost totiž připadne ODS a předseda Legislativní rady vlády nejspíš Pirátům.

Funkci by mohl teoreticky vykonávat Jakub Michálek (Piráti), který měl původně zájem o to být právě ministrem spravedlnosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama