Babiš se omluvil Wagenknechtovi. Tvrdil o něm, že je udavač a připravil Česko o miliony korun

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se omluvil senátoru Lukáši Wagenknechtovi (Piráti) za výroky, že je udavač a že připravil Česko o 800 milionů korun. Dopis s omluvou, kterou Babišovi v březnu pravomocně nařídil Krajský soud v Praze, senátor obdržel v pondělí. Uvedl to v úterý na Twitteru.

„Za tato nepravdivá osočení spočívající v označení za ‚udavače‘ a ‚toho, kdo připravil Českou republiku o osm set milionů‘ se vám tímto omlouvám,“ napsal Babiš v dopise adresovaném Wagenknechtovi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Komentátor: Rajchlovy protesty? Slabota. Většina lidí se nechce spojovat s proruskou rétorikou

„Těmto pomluvám jsem se rozhodl postavit, neakceptovat je, a mělo to smysl. V březnu soud pravomocně rozhodl, že se mi má za lživé výroky omluvit,“ reagoval senátor na Twitteru na Babišovu omluvu.

Krajský soud v březnu rozhodoval ve sporu podruhé. Předloni v prosinci zrušil rozsudek Okresního soudu Praha-západ, který Babišovi ukládal povinnost omluvy. Tehdy konstatoval, že Wagenknecht v žalobě nespecifikoval, kdy konkrétně Babiš výroky pronesl.

Okresní soud pak loni v dubnu znovu rozhodl, že se Babiš má omluvit za 13 výroků, odvolací senát Wagenknechtovi ale v březnu potvrdil nárok na omluvu jen u části z nich. Podle rozhodnutí soudu se předseda ANO nemusí omlouvat za označení Wagenknechta jako „psychopata“. Předsedkyně senátu Hana Lojkásková to odůvodnila tím, že označení „psychopat“ je přípustným hodnotícím soudem.

„Z kontextu článků a důkazů, které byly provedeny, byl tento výraz použit pro označení činnosti pana žalobce, který opravdu v neúměrné míře podává různé stížnosti, podání, žaloby, trestní oznámení, a že ne každému se může toto jednání jevit jako normální,“ prohlásila tehdy soudkyně. Řada takových podání je podle ní následně hodnocena jako nedůvodná či nesmyslná.

Mafie mě chce zlikvidovat v politice

Na druhou stranu výraz udavač je podle Lojkáskové za hranou, stejně tak Wagenknechtovi přiznala omluvu za výroky, že Českou republiku „připravil o 800 milionů korun“. „Ta formulace vypadá, jako kdyby pan žalobce těch osm set milionů ukradl nebo jinak zcizil, nicméně pokud mu pan žalovaný přičítá odpovědnost za to, že ČR nedostala dotaci, mohl volit jemnější formulaci,“ uvedla soudkyně a doplnila, že přímá odpovědnost v řízení ani nebyla prokázaná.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal, podle senátora bez udání důvodu. V minulosti Wagenknecht poskytoval rozhovory, v nichž mluvil o Babišově kauze Čapí hnízdo jako o dotačním podvodu. Jako senátor se Wagenknecht angažuje ve věci střetu zájmů Babiše, který svůj majetek včetně koncernu Agrofert vložil do svěřenských fondů. Expremiér i Agrofert střet zájmů odmítají.

V roce 2019 Wagenknecht před tím, než Evropská komise zveřejnila výsledky auditu ohledně Babiše a dotací pro Agrofert, požádal Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Radu Evropy o předběžné ujištění, zda financování Agrofertu nemůže ovlivňovat rovnost šancí v evropských volbách. Babiš v reakci na to pak mimo jiné uvedl, že senátora zná „jako psychopata, který je součástí té mafie, která mě chce zlikvidovat v politice“.

Tagy: