Babiš šetřil na rautu a Nacher myl auto. ANO působí po volbách odevzdaně

Kandidát na pražského primátora za ANO Patrik Nacher si v sobotu nechal vyčistit auto, první místopředseda strany Karel Havlíček byl na výlovu a šéf hnutí Andrej Babiš v Karlových Varech. Zavřely se volební místnosti a hnutí ANO se proměnilo, z velkolepé kampaně s obytňákem se stal nejchudší raut na štábu, kam nejdůležitější politici přijeli pozdě. I když se hnutí v komunálních i senátních volbách podle dosavadních výsledků celkem daří, po volbách působí odevzdaně.

„Potřeboval jsem se trošku dát dohromady, chtěl jsem mít pokoj od politiky a vyčistit si hlavu. Byl jsem s dětmi, s dcerou na koních, bubnoval jsem. A také jsem si nechal vyčistit auto, které mám hrozně špinavé,“ omlouvala svůj pozdní příchod na volební štáb jednička na pražské kandidátce hnutí ANO Patrik Nacher.

Ten dorazil krátce po šesté hodině. V tu dobu už byly na štábech jiných stran jak všichni kandidáti na primátora, tak i všichni předsedové stran. Vesele promlouvali do televizí i s ostatními novináři. Na hnutí ANO to ale do té doby vypadalo celkem mrtvě. S novináři po čtvrté hodině promluvil pouze Ondřej Prokop, který je na pražské kandidátce druhý, a poslanec Jaroslav Faltýnek.

„Byl jsem v Karlových Varech, kde jsme odhalovali sponzory sochy Karla IV. Pak jsem jel do Prahy a pak jsme si sedli s panem Havlíčkem a koukali jsme, jak to vypadá,“ chlubil se svým sobotním programem šéf hnutí Andrej Babiš, který se „přiřítil“ až skoro hodinu po Nacherovi. A to ještě jiným vchodem, než kde na něj novináři čekali. Překvapeni z toho byli i „jeho muži“.

Po boku mu kráčel první místopředseda ANO Karel Havlíček. „Dopoledne jsem jel podpořit naše kandidáty do Rožmitálu, respektive jel jsem se tam podívat, byl tam výlov rybníka. Na ten tam jezdím každý rok, takže jsem se tam ještě prošel. Je to tam moc hezké, je to Středočeský kraj. Byl jsem tam asi do dvou hodin,“ vyprávěl s úsměvem novinářům, jak si užil den.

Šetříme, komentoval chudý raut Babiš

„Bídně“ ale na štábu vypadal i raut. Hnutí pro novináře i své členy připravilo pouze jeden tác s buchtou a s obloženými houskami. I když se dva tácy průběžně doplňovaly, raut hnutí byl nejchudší ze všech stran. Vládní koalice Spolu podávala řízky s bramborovým salátem, Piráti grilované kuře a klobásy a hnutí STAN obložené talíře, pečené hovězí i různé speciality. Na výběr byla i káva, čaj, voda, ale i všemožné limonády.

Kdo si ale chtěl dát na ANO něco jiného než vodu nebo kávu z automatu, musel si to zaplatit. Stejně tak za „lepší“ kávu z kávovaru. „Šetříme, je krize,“ vysvětloval chudé občerstvení Babiš.

A to všechno po velkolepé kampani, kdy Babiš objel republiku s obytňákem, rozdával kšiltovky, knihy, trička i koláčky. A podobně velkolepě to vypadalo ještě v září na zahájení horké fáze kampaně. Tam hnutí připravilo bohaté občerstvení včetně teplých jídel i všemožných limonád.

Atmosféra na štábu tak působila odevzdaně. I v kuloárech se šuškalo, že přeci volební místnosti jsou uzavřené, hlasy rozdané, tak už se hnutí nemá proč snažit.

Havlíček brzdí s referendem o vládě

I když si ANO s organizací štábu nedalo moc záležet, výsledky ve volbách čeká slušné. Komunální a senátní volby měly být podle představitelů hnutí „důležitým referendem o vládě“. Za tím si Havlíček ale pořád stojí, i když své tvrzení trochu „brzdí“. „Stojíme si za tím, že je to referendum o této vládě, samozřejmě ne zcela. Musíme to brát, že to je referendum na větší města a na Senát,“ snažil se vykroutit z důležitosti referenda.

ANO míří k vítězství ve většině velkých měst a do druhého kola senátních voleb by se měla dostat Jana Nagyová. Ta kandiduje v Jihlavě proti šéfovi senátu Miloši Vystrčilovi (ODS). „To je její velký úspěch, možná jsme to ani nečekali,“ přiznal Babiš.

Důležitý je pro hnutí i výsledek v Praze. „Pro mě je úspěšná hranice dvacet procent. Pod dvacet procent to budu brát jako neúspěch, i osobní,“ nastavoval si laťku v Praze Nacher. Podle průběžných výsledků (ke 21. hodině) je hnutí druhé a má kolem 20 procent hlasů.

Tagy: