Idiocie a dopis Ježíškovi. Nerudová a Turek se hádali ve studiu o automobilovém průmyslu
Karel IV.
Výpis příspěvků ke štítku „Karel IV.“
Vánoční cesta: Koledy jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc. V zahraničí je silná česká stopa
Tichá noc, Půjdem spolu do Betléma nebo Narodil se Kristus Pán. Koledy jsou neodmyslitelně spojeny s obdobím adventu a Vánoc. Ačkoliv se nyní zejména jedná o „kulisu“ vánočních svátků, jejich původ má hluboké kořeny. České koledy navíc mají své místo i v zahraniční.
Víte, jakému městu se přezdívá „Zahrada Čech“? Leží v Ústeckém kraji na soutoku řek Labe a Ohře
Když se řekne Ústecký kraj, většině z nás se asi vybaví města zatížená průmyslovou výrobou, Litoměřice jsou ale v tomto ohledu pravým opakem. Žádný velký průmyslový podnik tu nenajdete, a tak se můžete kochat pohledem do historie na zachovalé městské hradby a hrad. Město, známé pod německým názvem Leitmeritz, leží na soutoku řek Labe a Ohře a díky své poloze na západním okraji Polabské nížiny je Litoměřicko pro svou úrodnou polohu známé jako „Zahrada Čech“. Při natáčení pořadu Prima Město jsme objevili i spoustu dalších zajímavých míst.
Karlovy Vary přivítají cyklistickou událost roku. Škoda Auto Mistrovství ČR v maratonu odstartuje 10. srpna
Karlovy Vary se stanou 10. srpna dějištěm jedné z největších cyklistických událostí roku – Škoda Auto Mistrovství ČR v maratonu. Závod ČEZ Karlovy Vary přiláká nejlepší cyklisty z celé země, kteří budou bojovat o titul mistra ČR. Účastníci si mohou vybrat ze tří pestrých tras o délkách 20, 45 a 75 kilometrů. Nejznámější české lázeňské město slibuje skvělé bikové podmínky hned od startu, který se uskuteční v samotném centru Karlových Varů.
Odhalte tajemství a krásu Malostranských mosteckých věží. Jaké pověsti se k nim váží?
Pražské věže nabízejí úchvatné výhledy na město z ptačí perspektivy. Pokud se rozhodnete procházku Prahou obohatit výstupem na některou z těchto věží, určitě nebudete litovat. Každá z nich má své kouzlo a nabízí jedinečné pohledy na historická náměstí, střechy domů, řeku Vltavu, mosty a nábřeží. V reportáži pořadu Prima Česko vás zavedeme na několik zajímavých věží, které rozhodně stojí za to navštívit.
Poklad nedozírné ceny vypátrali v Říčanech. Hrnec ve sklepě ukrýval mince z dob Karla IV.
Ne každé město se může pochlubit opravdovým pokladem, Říčany u Prahy však ano. Středověký hliněný hrnec plný stříbrných mincí na začátku 90. let úplnou náhodou objevil ve svém sklepě Jiří Škába. Nález byl historiky doceněn v plné míře teprve před čtyřmi lety, kdy ho daroval syn pana Škáby Krajskému muzeu v Brandýse nad Labem.
Hrad Malenovice se chlubí svými zvláštnostmi: Ze záchodu mají kapli a vystavují sloní kostru
Hrad, kterým vás provedeme, založil moravský markrabě Jan Jindřich a svého času ho neúspěšně obléhal i husitský král Jiří z Poděbrad. Uvnitř hradeb vás kromě mnoha historických artefaktů určitě zaujme i zoologická expozice, kde narazíte na jednu opravdu velkou kuriozitu: jedinou veřejnosti přístupnou sloní kostru u nás. Následující řádky budou patřit hradu ve zlínských Malenovicích.
Spisovatel Snětivý: Čechům dřív patřil i Berlín, vládli od Baltu po Jadran. Bývali jsme velmoc
Často o sobě mluvíme jako o malé středoevropské zemičce, vždycky jsme ale tak přehlédnutelní nebyli. Už dávno před Rakouskem-Uherskem panoval český vladař u Jadranu i Baltského moře, pod alpskými velikány, na Ukrajině či v Německu a Itálii. Spisovatel Josef Pepson Snětivý v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že jsme kdysi v Evropě znamenali velmoc. Třeba v časech Přemyslovců, o nichž píše v novém, přepracovaném vydání své úspěšné knihy.
Karla IV. věznili v dětství na Lokti, císař si ale hrad zamiloval. Najdete tu zakletý meteorit
Jedním z nejkrásnějších hradů u nás je Loket na Sokolovsku. Majestátně se vypíná na skále a ze tří stran ho obklopuje řeka Ohře. Možná i proto nebyl nikdy dobyt. Ve středověku se prý dokonce říkalo, že kdo dobude Loket, dobude celé Česko. Část své historie sloužil jako vězení, dokonce i pro otce vlasti Karla IV., kterého tu proti vůli držel jeho otec.
Největší kamenný most na skále a mimořádně vytížená hladomorna, to je hrad Velhartice
K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Stavbu je možné bez nadsázky označit za světový unikát.
Hrad Špilberk nepřestává překvapovat. Najdete zde gotickou klenbu i moderní vitráže
Ačkoliv brněnský Hrad Špilberk pochází ze 13. století, i dnes umí svým návštěvníkům nabídnout něco nového. Pojďte díky pořadu Prima Česko nahlédnout nejen do nedávno zpřístupněných míst, kam dříve návštěvník nemohl. Poznejte části, které patří k těm původním, i ty, jež přibyly docela nedávno. Hrad je totiž jednou z mála památek, která se pyšní i poměrně moderními úpravami.
V Doksech najdete tělocvičnu plnou soch z písku. Přivítají vás Karel IV. či básník Mácha
Stará tělocvična v zámeckém parku v Doksech se proměnila ve velmi neobvyklou galerii. Sochař Tomáš Bosambo v ní vytvořil monumenty z písku, často i několik metrů vysoké. Všechny připomínají historii a krásy Máchova kraje a pochopitelně nechybí ani romantický básník zhotovený z několika tun sypkého materiálu.
Nejvýše položený hrad v Česku se od 14. století takřka nezměnil. Kašperk bránil Zlatou stezku
V dalším díle pořadu Prima Česka jsme se s nadsázkou dotkli nebe. I s kamerou jsme vystoupali na hrad Kašperk, který má jedno nej – je nejvýše položený královský hrad v Čechách. Pokud se rozhodnete na něj vydat postaru, tedy pěšky, turistická trasa vás zavede do šumavských lesů, kde si navíc užijete svěžího vzduchu a krásné přírody.