CNN Prima News Karel IV.

Karel IV.

Výpis příspěvků ke štítku „Karel IV.“

Hrad Malenovice se chlubí svými zvláštnostmi: Ze záchodu mají kapli a vystavují sloní kostru

Hrad, kterým vás provedeme, založil moravský markrabě Jan Jindřich a svého času ho neúspěšně obléhal i husitský král Jiří z Poděbrad. Uvnitř hradeb vás kromě mnoha historických artefaktů určitě zaujme i zoologická expozice, kde narazíte na jednu opravdu velkou kuriozitu: jedinou veřejnosti přístupnou sloní kostru u nás. Následující řádky budou patřit hradu ve zlínských Malenovicích.

Spisovatel Snětivý: Čechům dřív patřil i Berlín, vládli od Baltu po Jadran. Bývali jsme velmoc

Často o sobě mluvíme jako o malé středoevropské zemičce, vždycky jsme ale tak přehlédnutelní nebyli. Už dávno před Rakouskem-Uherskem panoval český vladař u Jadranu i Baltského moře, pod alpskými velikány, na Ukrajině či v Německu a Itálii. Spisovatel Josef Pepson Snětivý v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že jsme kdysi v Evropě znamenali velmoc. Třeba v časech Přemyslovců, o nichž píše v novém, přepracovaném vydání své úspěšné knihy.

Karla IV. věznili v dětství na Lokti, císař si ale hrad zamiloval. Najdete tu zakletý meteorit

Jedním z nejkrásnějších hradů u nás je Loket na Sokolovsku. Majestátně se vypíná na skále a ze tří stran ho obklopuje řeka Ohře. Možná i proto nebyl nikdy dobyt. Ve středověku se prý dokonce říkalo, že kdo dobude Loket, dobude celé Česko. Část své historie sloužil jako vězení, dokonce i pro otce vlasti Karla IV., kterého tu proti vůli držel jeho otec.

Hrad Špilberk nepřestává překvapovat. Najdete zde gotickou klenbu i moderní vitráže

Ačkoliv brněnský Hrad Špilberk pochází ze 13. století, i dnes umí svým návštěvníkům nabídnout něco nového. Pojďte díky pořadu Prima Česko nahlédnout nejen do nedávno zpřístupněných míst, kam dříve návštěvník nemohl. Poznejte části, které patří k těm původním, i ty, jež přibyly docela nedávno. Hrad je totiž jednou z mála památek, která se pyšní i poměrně moderními úpravami.

Zpěvák Dalibor Janda se pochlubil luxusní zahradou. Nahlédněte do jeho soukromí

Zpěvák Dalibor Janda je sice zahradnický samouk, ale to, co u svého domu dokázal s manželkou Jiřinou vybudovat, by mu mohl leckdo závidět. Vedle ovoce, zeleniny, květin a jezírek tam najdeme například i sochy Karla IV., Ferdinanda I. a lva v životní velikosti, nebo dokonce pyramidu v měřítku jedna ku stu. Svou zelenou oázu klidu představil Janda redakci CNN Prima NEWS.

Šéf monarchistů: Češi si v prezidentovi hledají náhradního krále. Pavlova inaugurace? Bizarní

Inaugurace prezidenta Petra Pavla se nesla v podobném duchu jako královská korunovace, ale převládala v ní bizarnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl nový předseda monarchistické strany Koruna Česká Vojtěch Círus. Dodal, že Češi po prezidentovi obecně chtějí věci jako nezávislost a nadstranickost, což však coby volený politik nemůže splnit. Kromě toho má Círus za to, že Češi si v prezidentovi stále hledají náhradního krále.

Historik Rak: Čeští vlastenci poslední korunovaci u nás vítali. Monarchie by dnes byla šaškárna

Celý svět sledoval víkendovou korunovaci britského krále Karla III., ale také Češi si v minulosti mohli obdobné ceremonie užít. Naposledy v roce 1836, kdy na český královský trůn symbolicky usedl rakouský císař Ferdinand I. Dobrotivý. Podle historika Jiřího Raka to tehdy byla velká sláva především pro české vlastence, kteří událost vnímali jako potvrzení české autonomie. Jelikož si jeho nástupce František Josef I. Svatováclavskou korunu nikdy nenasadil, byl Ferdinand do konce svého života Čechy zbožňován, popsal Rak v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Výlet lodí či vlakem na Dívčí kámen. Bájemi ověnčený hrad láká i na opékání buřtů

V jižních Čechách se najde jen málokdo, kdo ještě neslyšel nebo nenavštívil romantickou zříceninu hradu Dívčí kámen. Skvost, který se tyčí na ostrohu skály u soutoku Křemežského potoka a Vltavy, na půl cesty mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi, je oblíbenou zastávkou vodáků i skvělým tipem k rodinným výletům vlakem. My jsme trasu vyzkoušeli a můžeme ji jen doporučit.